6.1 C
Pristina
Sunday, June 20, 2021
Home RETROSPEKTIVË Ja si dukej Mitrovica në vitin 1929(Foto)

Ja si dukej Mitrovica në vitin 1929(Foto)

Kosova ka pësuar ndryshime të mëdha ndër vite.Edhe qyteti i Mitrovicës ka pësuar ndryshime të mëdha, i cili tash është i ndarë në dy qytete.

Matën Urës së Ibrit dhe këtij Urës së Ibrit, dikur ishte një urë për të gjithë.

Më poshtë ju sjellim një pamje të Urës së Ibrit në Mitrovicë.

Një kartolinë turistike nga Mitrovica e vitit 1929, në urën e vjetër mbi lumin Ibër. Kjo kartolinë ishte dërguar nga Mitrovica nga turistë britanikë në Great Yarmouth në Angli më 31 maj të vitit 1929.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Kryengritja Arbërore 1432-1436 ishte një seri konfliktesh mes Arbërve dhe Perandorisë Osmane

Kryengritja Arbërore 1432-1436 ishte një seri konfliktesh mes Arbërve dhe Perandorisë Osmane. Pas pushtimit të kështjellave të viseve perëndimore Arbërve në fillim...

Atikë: Dasma shqiptare

"ALBANESEN, 1871"   “Hapi i parë në likuidimin e një populli është t’i fshini kujtesën. Shkatërrojini librat, kulturën e historinë...

Kush ishte “Popeye” i jetës reale?Personazhi nga i cili u krijua filmi i animuar

Emri i tij i vërtetë ishte Frank "Rocky" Fiegel. Ai lindi në 1868 në Poloni dhe, si fëmijë, emigroi në Shtetet e...

Italianët që projektuan Tiranën moderne

Nga Zylyftar Hoxha Në historinë e kryeqytetit tonë, Tiranës, vitet ’30 – ‘40 të shekullit të kaluar, përsa u...

Recent Comments