6.1 C
Pristina
Sunday, December 3, 2023

admin admin

310 POSTS0 COMMENTS
http://admin

“I çuditshëm” Bulka për Nolin: Si e zotëroi aq mirë shqipen, kur në Shqipëri qëndroi veç katër vjet?

  Nonda Bulka shkrimtari i njohur i viteve 1930, në vitin 1966, në një shkrim te javorja letrare ”Drita”, hedh dritë për disa anë të...

Karaxha Beu në 1462 i premtoi Sulltan Mehmetit II se do të sillte Gjergj Kastriotin në këmbët e tij o të gjallë o të...

  Pasi depërtonin nga Alhira ushtritë osmane futeshin në dy gryka kryesore me qëllim arritjen në Krujë, depërtimi i parë ishte Drin i Zi-Dibër-Vajkal dhe...

Kur studiuesi anglez zbulonte sekretet e shqiptarëve më 1922: Ja pse janë rraca më e fortë në botë

  Ka qënë studiuesi Auron Tare ai që pulbikoi një letër të rrallë të gjeneralit kanadez të Brigadës Dr. Frederik William Burnham i Ushtrisë Britanike...

Pse nuk duhet të gudulisni fëmijët?Ja si e shpjegojnë ekspertët…

  Gudulisja e fëmijëve shpesh shihet si një mënyrë e padëmshme dhe e këndshme për t’u lidhur ose luajtur. Megjithatë, ekspertët paralajmërojnë se gudulisja në...

Simptomat e kancerit të sistemit limfatik

  Limfoma është kancer i sistemit limfatik, e cila është pjesë e rrjetit kundër mikrobeve të trupit. Sistemi limfatik përfshin nyjet limfatike (gjëndrat limfatike), shpretkën,...

Llojet e dhimbjeve të këmbëve që nuk duhet t’i injoroni!

  Mos i injoroni dhimbjet e këmbëve si Tomçe! Tomçe është një burrë shumë aktiv 62- vjeçar që i pëlqen të peshkojë dhe të luajë...

Kjo është pija që mund të ulë rrezikun e diabetit të tipit 2

  Në rrjet mund të gjenden informacione të ndryshme dhe shpesh kontradiktore mbi rolin e kafesë tek sheqeri në gjak apo diabeti. Sipas studimeve, pavarësisht...

Cila frazë ju shkatërron autoritetin para fëmijës?

  Psikologët pohojnë se shumë prindër priren të nënvlerësojnë vlefshmërinë e fjalëve të folura. Shpesh kur jemi të trishtuar, të zemëruar ose të lodhur, dimë...

Çfarë ndjeni gjatë një ataku kardiak?

  Simptomat mund të jenë të lehta, por mos u mashtroni – çdo sulm në zemër është serioz, Në Hollywood, në film duket kështu: “Personazhi i...

Dhjetë shtetet me sistemin më të mirë shëndetësor në botë

  Këto dhjetë vende ofrojnë shërbime të shkëlqyera të kujdesit shëndetësor, duke i bërë vendet të shkëlqyera për të jetuar, punuar dhe udhëtuar. Edhe pse...

TOP AUTHORS

310 POSTS0 COMMENTS
1 POSTS0 COMMENTS
7 POSTS0 COMMENTS
5572 POSTS0 COMMENTS
17299 POSTS0 COMMENTS

Most Read

“I çuditshëm” Bulka për Nolin: Si e zotëroi aq mirë shqipen, kur në Shqipëri qëndroi veç katër vjet?

  Nonda Bulka shkrimtari i njohur i viteve 1930, në vitin 1966, në një shkrim te javorja letrare ”Drita”, hedh dritë për disa anë të...

Karaxha Beu në 1462 i premtoi Sulltan Mehmetit II se do të sillte Gjergj Kastriotin në këmbët e tij o të gjallë o të...

  Pasi depërtonin nga Alhira ushtritë osmane futeshin në dy gryka kryesore me qëllim arritjen në Krujë, depërtimi i parë ishte Drin i Zi-Dibër-Vajkal dhe...

Kur studiuesi anglez zbulonte sekretet e shqiptarëve më 1922: Ja pse janë rraca më e fortë në botë

  Ka qënë studiuesi Auron Tare ai që pulbikoi një letër të rrallë të gjeneralit kanadez të Brigadës Dr. Frederik William Burnham i Ushtrisë Britanike...

Pse nuk duhet të gudulisni fëmijët?Ja si e shpjegojnë ekspertët…

  Gudulisja e fëmijëve shpesh shihet si një mënyrë e padëmshme dhe e këndshme për t’u lidhur ose luajtur. Megjithatë, ekspertët paralajmërojnë se gudulisja në...