6.1 C
Pristina
Sunday, December 3, 2023
Home HISTORI/ARKEOLOGJI

HISTORI/ARKEOLOGJI

Përgjigja epike që i dha Tito presidentit amerikan, kur i tha se duhani është i ndaluar në Shtëpinë e Bardhë

  Në vitin 1971 Josip Broz Tito, Presidenti i Republikës Socialiste Federative të Jugosllavisë kishte shkuar në Shtëpinë e Bardhë për një takim pune me...

Historia e çuditshme e thesareve egjiptiane të varrosura në Skocisë

  Dhe tani, studiuesit më në fund kanë zbuluar se si artefaktet arritën në Skoci në radhë të parë. Historia e çuditshme mori dekada për t'u shpalosur. Midis viteve...

Karaxha Beu në 1462 i premtoi Sulltan Mehmetit II se do të sillte Gjergj Kastriotin në këmbët e tij o të gjallë o të...

  Pasi depërtonin nga Alhira ushtritë osmane futeshin në dy gryka kryesore me qëllim arritjen në Krujë, depërtimi i parë ishte Drin i Zi-Dibër-Vajkal dhe...

Letra e rrallë e Ismail: Të hapet dhe të lexohet pas 111 vjetësh

  Porosia: “Të hapet dhe të lexohet pas 111 vjetësh…” Shqiptarë të dashtun, uroj që kjo letër t’iu gjej shëndoshë e mirë kudo ku të gjindeni. Po...

Kjo është Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë

  Në rrjetet sociale është publikuar një dokument me rëndësi, për datën 28 Nëntor, transmeton Gazeta Metro. Fjala është për Deklaratën origjinale të Pavarësisë së Shqipërisë,...

Si u zgjeruan kufijtë e fqinjëve, duke zvogëluar trojet shqiptare

NGA SHAQIR REXHVELAJ Lidhja do të formonte një administratë qendrore me seli në Prizren, të përbërë nga përfaqësues të çdo sanxhaku, nga të cilët do...

Politikanët shqiptarë, si u vranë me plumb pas koke

  ARKIVA/ Ja cilët janë politikanët e lartë shqiptarë, të cilët janë vrarë që nga formimi i shtetit Një pjesë e tyre nuk e kanë pasur...

Studiuesi arbëresh:Fjala ‘arvanite’ ka një kuptim ‘të poshtër’, një kuptim ofensiv

  I ftuar në Spotlight , në Vizion Plus, studiuesi i njohur arbëresh at’ Antonio Belushi ka ndarë shqetësimin se si po humbet gjuha arbërishte...

Pjetër Bogdani me Kelmendasit u fut në Prishtinë

  Shkruan nga Gani Mehmetaj Kur ushtria austriake hyri në Prishtinë, s’pati nevojë të shkrepte asnjë shishane. Në qytetin më të madh të Rrafshit të Dardanisë,...

Shqiptarët dhe hebrenjtë në Kosovë gjatë sundimit serbë 1912-1945

  SHKRUAN: QAZIM NAMANI Bazuar në burimet historike, kuptojmë se ndër qytetet e Kosovës, që ma shumë jetonin hebrenj ishin Prishtina dhe Mitrovica. Hebrenjtë në Mitrovicë...

Bala, luftëtari legjendar i epokës Kastriotiane

  SHKRUAN: LUTFI ALIA, SIENA ITALI Në shekullin XV, Arbëria u trondit nga sulmet e vazhdueshme të hordhive barbare të Perandorisë Osmane. Janë të njohura masakrat...

Shkrimtari gjerman: Skënderbeu nuk dinte të fliste gjuhën shqipe, ja se si fliste ai

  Arnold von Harff, një kalorës, ʋdhëtar dhe shkrimtar gjerman, ʋ lind rreth vitit 1471 në një familje fisnikësh në Rhinelandin e poshtëm (Harffi mbi...

Most Read

Tokat shqiptare para pushtimit Osman

Histori Kjo pjese e shkurter e historise eshte marre nga libri i fushes se historise,te cilin e ka botuar avokati studjuesi Xhafer Sadiku. Libri titullohet :...

Nga ditari i një ushtari serb duke kaluar nëpër Shqipëri

Daut Dauti Ninka Petroviq, ushtar në Batalionin e Baqkës: “Ka qenë mesi i muajit nëntor kur u larguam nga Prizreni. Para se të niseshim, nga...

Siciliani dhe arbëreshët

Daut Dauti Filmi ‘The Sicilian’ i vitit 1987, nën regjinë e Michael Cirmino, konsiderohet ndër filmat epik të historisë së krimit. Në rolet kryesore janë...

1 dhjetor 1918, u themelua Jugosllavia, ose burgu i kombeve: Kjo ngjarje shënon edhe 105 vjetorin e riokupimit të Kosovës

Jahja Drancolli Si sot, më 1 dhjetor 1918, u themelua Jugosllavia, ose burgu i kombeve: Kjo ngjarje shënon edhe 105 vjetorin e riokupimit të Kosovës,...