6.1 C
Pristina
Saturday, August 13, 2022

InForCulture

96 POSTS0 COMMENTS

1914, profesori austriak i gjeografisë historike Eugen Oberhumer shkruan: “Mendimi diletant i shfaqur herë pas here se shqiptarët janë stërnipët e pellazgëve, nuk ia...

Në vitin 1914, profesori austriak i gjeografisë historike Eugen Oberhumer, në një punim të tij shkruan ndër të tjera: "Mendimi diletant i...

Sami Frashëri: Shqipëtarëtë gjithënjë për botën e kurr për vetëhe

SHQIPËRIA Ç'KA QENË Ç'ËSHTË E Ç'DO TË BËHETË? Mendime për shpëtimt të mëmëdheut nga reziket që e kanë...

Nuk ka ushqime për veganët, restoranti anglez: Jemi ngopur me qëndrimin tuaj se jeni më të mirë se të tjerët

Restoranti i famshëm London House, i vendosur në Isle of Wight në Angli, u përball me një valë kritikash dhe komentesh negative...

Si sot ndërroi jetë në Selanik, pas një atentati, Hasan Prishtina

U lind në Vushtrri të Kosovës dhe i ati ishte pjesë e administratës osmane. I shkolluar midis Selanikut, më pas Stambollit ai...

Biblioteka e Familjes Vlora

Nga: Hasan Bello Një nga llojet e bibliotekave që kanë ekzistuar në Shqipëri para dhe pas vitit 1912 ishin...

Kur aleatët luftojnë mes tyre!

Jahja Drancolli Kjo gjë e rrallë që po shohim ka ndodhur në Galipol (Çanakkale Savaşı, 1915-1916), në një nga...

𝗞𝗿𝘆𝗲𝗻𝗴𝗿𝗶𝘁𝗷𝗮 𝗲 𝗕𝗮𝘁𝗼𝘀 – Orvatja e fundit për të përzënë romakët nga Iliria

𝗞𝗿𝘆𝗲𝗻𝗴𝗿𝗶𝘁𝗷𝗮 𝗲 𝗕𝗮𝘁𝗼𝘀 Orvatja e fundit për të përzënë romakët nga Iliria u bë midis vitit 6 e 9...

90% e qelizave të kancerit të mushkërive shkatërrohen nga kjo substancë bimore

Kanceri i mushkërive është një sëmundje e karakterizuar nga rritja e pakontrolluar e qelizave në indet e mushkërive. Megjithatë, 90% e qelizave të kancerit të mushkërive shkatërrohen...

“Gjurmët e kalit të Skënderbeut” dhe historia mitike e tyre. 

Gjergj Kastriot-Skënderbeu është Heroi Kombëtar i shqiptarëve. Bëmat dhe historia e tij fitimtare ndaj pushtuesve osmanë në shekullin XV e kanë tejkaluar...

Ndryshket kulla Eiffel? Çfarë rrezikon brenda tre viteve…

Kulla Eiffel ka nevojë urgjente për restaurim, në të kundërt brenda 3 viteve rrezikon të deformohet dhe të bjerë.

TOP AUTHORS

3765 POSTS0 COMMENTS
12888 POSTS0 COMMENTS
0 POSTS0 COMMENTS
0 POSTS0 COMMENTS
96 POSTS0 COMMENTS

Most Read

E jashtëzakonshme/ 12 individë të lejlekut të zi fotografohen në komunën e Kamenicës(Foto)

Fotografi i botës së egër Arian Mavriqi, sot përmes një postimi në rrjetin social facebook, ka treguar se është tejet i lumtur...

1914, profesori austriak i gjeografisë historike Eugen Oberhumer shkruan: “Mendimi diletant i shfaqur herë pas here se shqiptarët janë stërnipët e pellazgëve, nuk ia...

Në vitin 1914, profesori austriak i gjeografisë historike Eugen Oberhumer, në një punim të tij shkruan ndër të tjera: "Mendimi diletant i...

Sami Frashëri: Shqipëtarëtë gjithënjë për botën e kurr për vetëhe

SHQIPËRIA Ç'KA QENË Ç'ËSHTË E Ç'DO TË BËHETË? Mendime për shpëtimt të mëmëdheut nga reziket që e kanë...

Nuk ka ushqime për veganët, restoranti anglez: Jemi ngopur me qëndrimin tuaj se jeni më të mirë se të tjerët

Restoranti i famshëm London House, i vendosur në Isle of Wight në Angli, u përball me një valë kritikash dhe komentesh negative...