6.1 C
Pristina
Friday, March 5, 2021
Home Blog

Vendi i parë në Evropë që lejon hyrjen e pasagjerëve të pavaksinuar

0

Numri i rasteve të regjistruara rishtas është krejt i vogël, dhe njerëzit e vaksinuar, si dhe ata që janë rikuperuar nga koronavirusi përsëri lejohen të hyjnë në Islandë pa asnjë kufizim.

E vetmja gjë për të cilën udhëtarët kanë nevojë është prova se ata ose janë vaksinuar ose se janë marrë me këtë sëmundje, shkruan revista TU.

Sidoqoftë, masat pritet të lehtësohen më tej nga 1 maji, dhe udhëtarët e pa vaksinuar që vijnë nga vende ose rajone me një situatë të favorshme epidemiologjike do të jenë në gjendje të hyjnë në vend pa asnjë kufizim.

Historia e një greku që u vra për Shqipërinë(Video)

0

Histori e jashtzakonshme e një njeriu që dha jetën për Shqipërinë,ësht ajo e Lefter Talos nga zona  Vurgut që i përkiste minoritetit grek,por që lindi në ishullin e Korfuzit nga një baba grek dhe një nënë shqiptare.

Cili është personaliteti që dha jetën për Shqipērinë ? Si u përplas me ekstremistët e “Vorio Epirit” ? Çfarë shkruante ai për shqiptarët edhe pse nuk ishte shqiptar ? SHPERNDAJE sepse e vërteta duhet të flasë,shkruan gazetari dhe dokumentaristi i famëshëm Marin Mema i cili ka bërë dokumentarin për Top Channel,të cilin mund ta shihni në Youtube,këtu:

Ishulli grek pa Covid-19, të gjithë banorët të vaksinuar

0

Vendi i parë pa Covid-19 në Evropë është ishulli Kastelorizo në Greqi, ku të gjithë banorët janë vaksinuar.

Një javë më parë rreth 500 banorët që jetojnë në ishullin e vendosur në skajin lindor të vendit, disa kilometra larg bregut turk, morën dozën e dytë të vaksinës Pfizer.

Kjo është një strategji specifike e qeverisë së Athinës e cila ka zgjedhur të imunizojë së pari vendet turistike.

Për më tepër, në këtë mënyrë, duke imunizuar fillimisht ishujt e saj të largët, Greqia synon të shmangë kolapsin e qendrave më të vogla mjekësore, të cilat janë më të rrezikuara prej vështirësive të lidhjes me pjesën tjetër të shtetit helen.

Nga nisja e pandemisë autoritetet greke kanë diagnostikuar rreth 200 mijë raste me COVID-19, prej së cilave 6,632 janë mbyllur me pasojë vdekjen.

Pse Cezari tha frazën e njohur: “Erdha, pashë, fitova”?

0

Pse i konsideroi banorët e Britanisë, “hordhi barbarësh që shkëmbejnë gratë dhe torturojnë pulat”.
Fraza e famshme e Jul Cezarit përmbledh fitoren e tij mbi mbretin Pharnaces II të Pontit në Zela në 47 pes. Në atë kohë lufta civile romake ishte në kulmin e saj. Cezari luftonte kundër Senatit, të kryesuar nga Pompeu. Pas fitores së tij, Cezari do të mblidhte të gjitha pushtetet në duart e tij, duke anuluar në thelb Republikën Romake. Mbretëria e Pontit, në bregdetin jugor të Detit të Zi, ishte një armik problematik i Romës për vite me rradhë. Duke ditur se Cezari ishte i përqendruar në betejën kundër Pompeut në Egjipt, mbreti Pharnaces mendoi se kishte një mundësi për të rimarrë disa nga territoret e humbura dhe kështu pushtoi Cappadocia. Solli një goditje të rëndë ndaj rezistencës së rraskapitur romake, ndërsa pati zëra se torturoi robërit romakë.

Kur Cezari u kthye nga Egjipti, vendosi t’i jepte një mësim të mirë Pharnaces. Mundi në Zela, ushtrinë e madhe dhe të mirë organizuar ponte në vetëm pesë ditë dhe nuk mund të mos mburrej në lidhje me të në një letër dërguar mikut të tij, Amantio në Romë. Pra, kështu doli fraza. Suitonios madje pretendon se Cezari tha frazën e famshme duke shëtitur me kalin e tij menjëherë pas betejës. Ishte një moment vendimtar në luftën civile kundër Pompeut dhe mbështetësve të tij dhe në karrierën e Cezarit.
Fushata në Britani.

Kishte mbizotëruar pikëpamja e gabuar se fraza lidhet me pushtimin e Cezarit të Britanisë. Kjo do të ishte mjaft e vështirë pasi fushata në ishullin e veriut nuk ishte shumë e kënaqshme. E pushtoi dy herë, në vitet 55 dhe 54 para Krishtit. Zbarkimi i parë ndodhi në Deal të Kent. Nuk kishte asnjë port natyror dhe ushtarët duhej të binin në ujëra të thella dhe të pllaquriteshin drejt forcës së madhe britanike që ishte mbledhur në breg. E vetmja gjë që i mbante nën kontroll vendasit, të cilët ishin pikturuar në ngjyrë blu, ishin katapultat romake dhe anijet. Pas disa betejave të vogla, Cezari vendosi të kufizonte humbjet e tij dhe u tërhoq në Galicia. Një vit më pas u kthye me 10.000 burra duke lundruar në lumin Thames dhe u përpoq të vendoste një aleat romak si mbret. U largua pak më vonë pas duke shprehur ankesën se nuk kishte diçka që ia vlente në Britani dhe se vendasit ishin veçse një hordhi barbarësh me qeverisje të keqe që shkëmbenin gratë dhe torturonin pulat. Asnjë romak nuk mbeti në ishull. Historia e pushtimit u skenua për nder të Senatit: pushtimi i “tokës përtej oqeanit” forcoi profilin e Cezarit në atdheun e tij dhe përcaktoi marrëdhëniet midis Romës dhe Britanisë. Tregtia dhe ndikimi romak vazhdoi të rritet pa nevojën për pushtim të plotë. Kur kjo ndodhi, 96 vite më vonë nga perandori Claudius, u deshën katër legjione, vetëm 15% të totalit të trupave romake, për të përfunduar punën. K.E/

Mjekët zbulojnë se kur mund të ndodhin sulmet në zemër dhe tru

0

Shumica e njerëzve përjetojnë një sulm në zemër ose goditje në tru rreth orës 6:30 të mëngjesit, raporton Daily Mail, dhe arsyeja është niveli i proteinave në qarkullimin e gjakut.

Shkencëtarët analizuan frenuesin e aktivizuesit të plazma-gjenit, i cili ngadalëson metabolizmin e mpiksjes së gjakut. Arrin kulmin herët në mëngjes, duke rritur rrezikun e goditjes në tru dhe sulmit në zemër.            

“Ky është një zbulim i shkëlqyeshëm për terapinë e pacientëve me prirje për sëmundje kardiovaskulare dhe formimin e mpiksjes, dhe gjithashtu mund të shërbejë në një kohë më të mirë të terapisë”, tha autori i studimit, Frank Shear.

Shkencëtarët po planifikojnë studime më të gjera mbi lidhjen midis orës së trupit dhe kësaj proteine.

Simptomat e një sulmi në zemër

Disa simptoma të një sulmi në zemër mund të ndodhin edhe një muaj para se të ndodhë sulmi i vërtetë:

Lodhja

Nëse arteriet ngushtohen, zemra merr më pak gjak sesa sasia e zakonshme, gjë që e bën punën e saj më të vështirë. Kjo është arsyeja pse gjithmonë ndiheni të lodhur dhe të përgjumur.

Gulçim

Kur zemra merr më pak gjak, kjo do të thotë gjithashtu se mushkëritë marrin më pak oksigjen. Nëse papritmas keni probleme me frymëmarrjen, patjetër që duhet të konsultoheni me një mjek, pasi ka mundësi që një sulm në zemër të jetë i afërt.

Dobësi

Nëse ndieni një dobësi të pashpjegueshme, është e mundur që të ketë një ngushtim të arterieve për shkak të së cilës gjaku nuk qarkullon siç duhet. Atëherë muskujt nuk marrin gjithçka që u nevojitet dhe është e mundur që të ndodhë zbehja.

Djersa e ftohtë dhe marramendja

Qarkullimi i dobët do të thotë gjithashtu që qarkullimi i gjakut në tru është i kufizuar, gjë që është e rrezikshme për jetën. Në kushte të tilla, ju ndiheni të trullosur dhe të hutuar dhe këto janë simptoma që nuk duhet të injorohen.

Presioni i gjoksit

Simptomat e hershme të një sulmi në zemër përfshijnë shqetësim dhe presion në gjoks, më pak dhimbje ose presion të rritur, dhe këto probleme shfaqen gjithnjë e më shpesh me afrimin e ditës së sulmit në zemër.

Simptomat e gripit ose ftohjes

Nëse i keni këto simptoma menjëherë, dhe nuk keni grip, është e mundur që të lajmërohet një sulm në zemër. Shumë njerëz që i kanë mbijetuar një sulmi në zemër thonë se kishin simptoma të gripit si kollë ose ethe disa ditë para tij.

3 sekretet kryesore që duhet t’i dini para se të nisni dietën

0

Për një ushqyerje të shëndetshme dhe jo hiperkalorike duhen pasur parasysh shumë gjëra. Por është mirë të mos i kapërcejmë hapat

Pi shumë ujë dhe pije të tjera jokalorike

Njerëzit shpesh ngatërrojnë etjen me urinë. Prandaj mund të marrësh kalori shtesë kur në fakt ajo që të duhet është një gotë me ujë të ftohtë.

Nëse nuk të pëlqen të pish thjesht ujë, shto një fetë limoni, apo sallatori ose përziej çajra me shije të ndryshme si ai i mangos dhe pjeshkës, të cilët kanë shumë shije, por pak kalori.

Mendo çfarë të shtosh, jo çfarë të heqësh

Mundohu që të konsumosh 5-9 racione frutash ose perimesh çdo ditë. Duket shumë? Nuk është, sepse mund të përgatisësh një turli me pesë lloje perimesh dhe ja ku e kalon klasën, për më tepër që ia vlen, sepse në të njëjtën kohë merr sasinë e fibrave që të nevojitet dhe ngopesh më shpejt. Për mos të përmendur gjithë vetitë e tyre. Më shumë sesa 200 studime kanë dëshmuar cilësitë kuruese të elementeve të gjetura në këto ushqime.

Je vërtet e uritur?

Kjo nuk është një pyetje një milion dollarëshe, por vlen me siguri miliona kalori! Sa herë të vjen për të ngrënë, analizo nëse është uri apo thjesht ndjen një boshllëk në stomak që do ta mbushësh. Michelle May, autore e një libri të botuar në disa gjuhë për urinë, porosit që këto dy ndjesi nuk duhen ngatërruar. “N.q.s “gërryerja” nuk vjen nga uria e mirëfilltë, të ngrënit nuk do ta qetësojë kurrë atë,” thotë ajo. Kështu që kujdes me sasinë. “Stomaku yt është vetëm sa grushti, kështu që ai do vetëm një grusht ushqim për t’u ndjerë rehat”, thonë dietologët.

Tringa e Grudës ,çika kryengritse me “dy zemra”

0

Me këtë emër njihet e permendet edhe në ditët e sotme kjo vajzë fisnike, e bija e Smajl Martin Vuksanit, bajraktarit të Grudës. Kjo vajzë “me dy zemra”, e cila ia kalonte shumë burrave për pjekuri e trimëri, lindi në Grudë në vitin 1870. Krahas me bajraktarin, Dedë Nika, gjendej në çdo mbledhje që organizonte paria e vendit. Gjatë luftimeve në Malësinë e Madhe, por sidomos ditën kur u bë mësymja në Deçiq, kjo vajzë fatose, me flamurin e Shqipërisë në dorë, i dha kushtrimin luftëtarëve, e në zë të sajë i madh e i vogël u turrën në Deçiq.

I ati i Tringës, si udhëheqës i forcave mbrojtëse të degës së Lidhjes së Prizrenit për Grudë dhe si udhëheqës që nuk lejonte, së bashku me shumë të tjerët, që të coptohen trojet shqiptare, me shumë trima lufte dhe krerë të Grudës, dënohet për çështje patriotike në vitin 1883 nga ana e Divani Harbit (Gjyqit ushtarak turk) dhe u transferua në vitin 1886 në Dinari Bekir, – Anadolli Lindore, ku edhe mbas disa vjetësh vdes. Disa vite më parë, më 1880 gjatë luftës kundër armikut, të dy vëllezërit e Tringës Zefi dhe Gjoni, mbeten të vrarë. Në këtë mënyrë Smajl Martini mbet pa djalë, përkatësisht pa trashëgimtar të drejtpërdrejt. Atëherë Tringa vendosi të mos martohet dhe u bë një virgjëreshë e betuar (burrneshë).

Tringa u bashkua me kryengritësit dhe u dallua në Betejën e Deçiqit. Mori pjesë në Memorandumin e Greçës, më 23 qershor, 1911.
Gazeta New York Times e ka etiketuar si “Zhan d’ Ark” shqiptare dhe eshte nga nga grate heroike me te njohura te Ballkanit.
Vdiq në 2 nëntor 1917, dhe u varros në tokën e familjes në malet e Grudës brenda fshatin Kshevë, sot në Mal të Zi. Dy vjet më vonë, ushtria malazeze shkatërroi varrin e saj.

Sa shtëpi shqiptare ka pasur Sanxhaku i Pazarit te Ri (Novi Pazar) në vitin 1910?

0

Të gjitha të dhënat historike duke përfshirë fotografitë tregojnë qartë e pa dyshim se ai që sot quhet Novi Pazar dhe gjendet në territorin e Serbisë së sotme,ka qenë vendbanim exkluziv shqiptar si shumë vende e krahina të tjera në Ballkan,por të cilat janë shkombtarizuar,në këtë rast sllavizuar!

këtë e dëshmon edhe shkrimi i vititi 1910 në gazeten në edicionin frangjisht “Journal de Salonique”.

Ne kete gazete te vitit 1910 jipen keto te dhena.
Shkruan Qaz Rudi

Kazaja e Pazarit te Ri (Novi Pazar) kishte 81 fshatra dhe 896 familje.
Sjenica 1 fshat dhe 505 familje.Akova (Bijelo Polje) 47 fshatra dhe 1266 familje.
Kolashini 27 fshatra dhe 757 familje.

Marre nga Arkivi Kombetar i Frances

/Xh.A./proinformacion.com//InforCulture.info

Si i dënoi Hitleri tre oficerët që e tradhtuan?

0

Gjatë Luftës së Dytë Botërore, Hitleri u befasua kur mësoi se tre nga oficerët e tij e kishin tradhtuar.


Ai vendosi t’i ndëshkojë ata në një mënyrë të çuditshme. Ai e vendosi secilin prej tyre në një qeli të veçantë dhe u ndezi gramofonët që luanin muzikë klasike me zë të lartë.
U lidhi duart dhe vendosi zorrë të holla mbi to, nga të cilat menjëherë dhe ngadalë rridhte ujë.
Oficerëve të burgosur u thanë që gazi helmues po pikonte para tyre, gjë që do t’i vriste ata në më pak se 6 orë.
Pas 4 orësh, dy prej tyre vdiqën derisa i treti pësoi çrregullime të rënda fizike dhe mendore.
Natyrisht, ishte vetëm një gënjeshtër e thjeshtë …
Është e qartë se bëhet fjalë vetëm për një gënjeshtër të thjeshtë …
Kjo është, një luftë psikologjike që bëri që oficerët të vriteshin nga mendimet e tyre.
Vetë ideja e gazit vdekjeprurës bëri që trupat e tyre të lëshojnë hormone që ndikojnë negativisht në zemër dhe organe të tjera jetësore në trup, përfshirë edhe trurin.
Rezultati i proceseve të tilla trupore shumë shpesh mund të shkaktojë vdekje.
Bëhet fjalë për një proces shumë të suksesshëm, të provuar, i cili që në kohën e Hitlerit, u vu në praktikë.
Bëhet fjalë për të njëjtën luftë psikologjike që mediumet e sotme po aplikojnë te ne.
Përmes informacioneve të ndryshme dhe të pavërtetave, ata e bëjnë shoqërinë viktimë të ideve dhe besimeve të veta.
Një njeri i zhgënjyer i rënë në apati është një objektiv më i lehtë për manipulim nga ana e autoriteteve.
Mendimet tona thjesht na vrasin neve dhe rrethinën tonë!/

Hartë e zotërimeve të familjes së Dukagjinëve në shek. XV.

0

Hartë e zotërimeve të familjes së Dukagjinëve në shek. XV. (Harta është botuar nga historiani Ivan Božić në “Nemirno Pomorje XV veka”, viti 1979)

Sipas Gjon Muzakës, në “Historia e Gjenealogjia e shpisë së Muzakajve”, shkruar në vitin 1510:

“….Dukagjinët kishin në zotërim vendin e quajtur Zadrima, vendet e quajtura Fandi, Malin e Zi, Pultin dhe Fletin, aty ndërtuan një kështjellë të quajtur Fleti, e patën një qytet të vogël me emrin Shati. Sot të gjitha thirren Dukagjin… Zotni Dukagjini (Duka Gjin Tanushi) u vra nga banorër vendas në Ndërfanë, pasi Dukagjini kishte vrarë Peshkopin (e Dioqezës së Arbërit) në kishën e Shën Mërisë së Ndërfanës. Shpëtoi vetëm një djalë i tij, që u rrit nga Shtjefen Progano në fshatin ‘Calameri’. Kur djali u rrit, u rikthye në zotërimet e babait të tij…”

Kjo histori është e ngjashme edhe me gojëdhënat e krahinës. Në Blinisht, bri luginës së Fanit, është ruajtur toponimi “Varri i Dukës”, që tradita vendase e lidh me Dukagjinët (Gjin Tanushin).

Sipas albanologut kroat Milan Sufflay, referuar në një dokument të vitit 1281: “Emri i Dukagjinëve rrjedh nga Gjin Tanushi, i cili kishte marrë titullin e Dukës ‘Ducam Ginium Tanuschium Albanensem’. Kjo familje e madhe sundonte viset ndërmjet Lezhës dhe Fandit, me seli në Lezhë.”

Studiuesit Dhimitër Shuteriqi, Injac Zamputi, at Bernardin Palaj, Aleksandër Meksi, etj, kanë mbështetur tezën e vazhdimësisë, nga princat e Arbërit tek Dukagjinët. Në Gëziq (Ndërfanë), është zbuluar nga Theodor Ippen në vitin 1901, dhe më pas nga Dhimitër Shuteriqi dhe Mark Tirta në vitet 60-të, stema heraldike dhe mbishkrimi epigrafik i Principatës së Arbërit. Stema heraldike e Principatës së Arbërit (shqiponja me një kokë) është trashëguar edhe nga familja e Dukagjinëve. Sipas studiuesve në fillim shek. XIII, Ndërfana ishte qendra kryesore e Principatës së Arbërit.

Gjon Muzaka, më vonë (fund shek. XIV) Fandin (krahina rreth lumenjëve të Fanit, apo vendshtrirja e Mirditës) e përmend si pjesë të zotërimeve të Tanush Dukagjinit, çka përkon edhe me dokumentet veneciane të shek. XV. Dokumentet veneciane të shek. XV, japin të dhëna të rëndësishme për zotërimet e familjes së Dukagjinëve, me ndryshime të here pas herëshme, në varësi të rrethanave historike.

Sipas një dokumenti venecian të dates 24 maj 1402, Pal dhe Tanush Përlati (nga familja e Dukagjinëve), pasardhës të Tanush Dukagjinit, ishin zotërues të Përlatit dhe zonës për rreth. Sipas dokumentit në fjalë, fshatrat e tyre ishin djegur e shkatërruar nga ushtritë osmane.

Sipas një dokumenti venecian të vitit 1458, familja e Nikollë Dukagjinit, kishte në zotërim 32 fshatra të Dibrit dhe Fanit të Madh, fshatra të hershëm të vendshtrirjes etno-gjeografike të Mirditës. Dokumenti e thotë qartë, që Nikollë Dukagjini para se të vdiste i kishte lënë në zotërim të birit, Dragës, 25 fshatra të Dibrit dhe 7 fshatra të Fanit të Madh. Në dokument përmenden: Kashnjeti, Kuzhneni, Vela, Gjashi i Velës, Rreja (Velës-Kryezezit), Gjegjani, Gojani, Meshurdhi (Gëziq-Simon), Shpërdhaza, Munegja, Gjunala (Kaçinar), Kalori, Fregna, Melgushi (Kashnjet), Rrasi, Skanda, Terdhoti (në afërsi të Shkozës), etj. Pjesa më e madhe e fshatrave që përmenden në dokument kanë pasur vazhdimësi banimi. Janë edhe disa fshatra që nuk janë identifikuar, të cilët mund të jenë shpopulluar apo kanë ndryshuar toponimi në rrethana të caktuara historike. Edhe Vau-Shkjeza e Rubikut me zonën për rreth, sipas një dokumenti venecian të vitit 1450, ishte pjesë e zotërimeve të Nikollë Dukagjinit.

Rilindasi arbëresh, Jeronim De Rada (mësues, botues, studiues, folklorist, filolog, poet dhe shkrimtar), në librin “POEMI ALBANESI, ndër të tjera shkruan: “Nikollë Dukagjini ishte Princi i Mirditës.”

Sipas albanologut Italian, Zef Valentini (Giuseppe Valentini), në mes shek. XV, fshtrat përgjatë luginës së Fanit të Vogël, ishin pjesë e zotërimeve të Pal Dukagjinit.

Në vitin 1447, Pal Dukagjini i dhuroi abacis së Shën Llezhdrit në Orosh, një kryq argjendi me mbishkrime latine (punuar nga Niksa Adamoviç nga Raguza).

Siç shihet nga harta, disa nga vendbanimet e rëndësishme në zotërimin e Dukagjinëve në Mirditë, ishin Ndërfana, Rubiku, Blinishti, Kashnjeti, etj.

Vendshtrirja etno-gjeografike e Mirditës, përmendet në dokumentet historike të paktën nga shek. XII-XIII me emrin Fandi apo Ndër-Fanda, d.m.th krahina rreth lumenjëve të Fanit (Fandit).

| MIRDITA: Histori dhe aktualitet |