6.1 C
Pristina
Saturday, May 25, 2024
Home KULTURË

KULTURË

Si dhe pse u zhduk “Emblema Dodoniare” e gjetur në Kalanë e Katafiqit në vitin 1981?

Aleksander Hasanas  …Të gjitha gjetjet arkeologjike janë shume të rëndësishme, por një nga gjetjet e cila fatkeqësisht nuk gjendet më ishte një pllakë guri me...

VITI 1922/ Takimi i amerikanes, Rose Wilder Lane me malësorin që ishte strehuar dhe jetonte në shpellë

Shumë nga ju e kanë parë këtë foto, por pak publikues e kanë trajtuar të detajuar historinë e kësaj fotoje dhe jetën e këtij...

Si u banen t’mujtun “Ma të parat kopje të fotografueme të Mesharit të Gjon Buzukut ndë Shqipëni

Me rastin e 468 vjetorit të botimit të “Mesharit” të Gjon Buzukut, sjellim një shkrim të Át Justin Rrotës për sjelljen e kopjeve të...

Çamiko-ja…. vallja që “pushtoi” Greqinë….!

Ndjenja…..mbështjellësja e qënies sonë, misteri dhe burimi i gjithë energjive rrezonuse, e sakaq njeriu përpiqet të shkarkojë energjitë e akumuluara nëpërmjet ngjarjeve të cilat...

Kapedani Haxhi Hoxhë Smokthina me histori e këngë

Albert HABAZAJ Thuhet që kapedanët si Haxhi Hoxha i lind koha kur i duhen vendit, sepse trimat kanë shokë shqiponjat e malit. Nga rrjedhat e...

Thënie të Bajronit: Nëse do që 100 italianë të heshtin, vrit një; nëse do që 100 shqiptarë të heshtin, duhet të vrasësh 99

• Kush ka punë për të bërë nuk ka kohë për lot. • E ëmbël është hakmarrja, sidomos për femrat. • Në pasionin e saj të...

Figura e Gjergj Aranitit në letërsinë popullore

Nga Ilirjan Gjika   Një prej aleatëve dhe njerëzve të afërt të Skënderbeut ishte edhe Gjergj Araniti. Bashkëpunimi midis tyre nisi në Lidhjen e Lezhës të...

“Racë e fortë dhe e duruar”, libri që hapi polemika: Sa shqiptarë banonin në Athinë dy shekuj më parë?

Një shkrim në gazetën greke ‘Protothema’ me titull “Athina e vitit 1850: Shqiptarë, polakë, maltezë, zjarrvënës dhe të tjerë…”, citohet një gazetar francez të ketë...

“Më erdhi një grua shqiptare e hipur mbi mushkë e njomë dhe e hirshme”- Kujtimet e panjohura të mjekut italian

NGA: ALMA MILE Kanë kaluar vetëm katër vjet që kur Shqipëria ka fituar pavarësinë dhe shqiptarët ende ndihen si të humbur. Varfëri e tejskajshme, injorancë, dhunë…!...

1936/ Kur ambasadori Hugh G. Grant i prezantoi presidentit Roosevelt pis’toletat shqiptare të blera në Shkodër

NGA: AURENC BEBJA “The Atlanta Constitution” ka botuar, të martën e 15 shtatorit 1936, në faqen n°9, një shkrim rreth pistoletave shqiptare të prezantuara nga Hugh...

Roli i gruas arbërore në kohën e Gjergj Kastriotit

NGA: GJON KEKA Gratë dhe nënat arbërore shpesh frymëzonin burrat e tyre për të marrë vendimet dhe veprimet më të guximshme. Është gjithashtu një fakt shumë...

Besëtytnitë e lashta për eklipset, hapën rrugën për të vërtetën shkencore

Nga: Jason Colavito / CNN Përkthimi: Telegrafi.com Në Mesopotaminë e lashtë, eklipsi diellor ishte burim i shqetësimeve të mëdha. Popujt e lashtë të Lindjes së Afërt...

Most Read

Shkencëtarët rindërtojnë fytyrën e Neandertalit, që jetoi 75.000 vjet më parë

Shkencëtarët në Mbretërinë e Bashkuar kanë realizuar një rindërtim 3D të fytyrës së një Neandertali, parardhësit të njeriut, i cili u zhduk rreth 40...

Pesë njerëz të famshëm që kanë përzier shkencën me artin

Nga Leonardo da Vinci te Brian May, këta shkencëtarë dhe artistë nuk e ndjenë nevojën për të zgjedhur një pasion para tjetrit – dhe...

Katër ngjyrat që mushkonjat i duan dhe që ju duhet t’i shmangni këtë verë

Shkencëtarët kanë parashikuar se do të jetë një sezon shumë i keq i mushkonjave. Ndërsa ekzistojnë spërkatës e kremra të ndryshëm që t’i mbajnë larg...

Si t’i ruani vezët më gjatë, a duhet t’i hiqni nga kutitë prej letre?

Gjëja më e zakonshme është blerja e vezëve në kuti të posaçme letre dhe ndoshta shumë prej nesh i vendosin ashtu në frigorifer. Mirëpo çfarë...