6.1 C
Pristina
Tuesday, November 28, 2023
Home LETËRSI

LETËRSI

Disa nobelistë janë mendje të ndritura, të tjerët janë me fat

Nga: Martin Rees, astronom / The Guardian Çdo tetor shohim dhënien e “Oskarit shkencor”: çmimet Nobel. Çmimet e shkencës...

Fishta: Pa pasë studju kurr për politikë, çdo kopuk don me u shitë Bismark!

“Në Shkodër si një herë në herë, rrena, pluhun, balt, kuaj e ka tana, muzikë, peca e… Rrnoftë Shqipnia! – por punë...

“Ju rrugaça sallahana, vagabonda shakllabana, rricna t’ndyet, mikrobe të kqi, qi të mjerës moj Shqipni, kthelltë hi i keni në mushkni”

Ju rrugaça sallahana Ju rrugaça sallahanavagabonda shakllabanarricna t’ndyet, mikrobe të kqiqi të mjerës moj Shqipnikthelltë hi i keni në...

‘O Flamur gjak, o flamur shkabë’

Hymni i Flamurit O Flamur gjak, o flamur shkabë,O vënd e vatr’ o nën’ e babë,Lagur me lot, djegur...

Si ke mundur? – Reagimi i shpejtë i poetit të madh shqiptar, Esat Mekuli, ndaj akademikut serb, Ivo Andriq

Sapo u zbulua qëllimi (elaboarati) fashist i Akademikut serb, Ivo Andriq, kundër kombit shqiptar, pasoj një paknaqësi, frikë, urrejtje dhe zhgënjim në...

Pse Naim Frashëri u varros 5 herë? Detaje për jetën dhe vdekjen e tij(Foto)

Naim Frashëri është varrosur 5 herë! Naim Frashëri, shkrimtari më i madh i Rilindjes Kombëtare, gjatë gjithë jetës së...

Eqrem Çabej: ”KUNDËR PSEUDOFILOLOGËVE” Shkruar thuajse 100 vjet më parë, 21 vjeç, student në Graz…

Nga shtyllat e Shekullit të Ri të verës, si dhe nga ato të Gazetës së Re duket çiltas se një epidemi grafomanie...

Shekulli i XV, dokumente që tregojnë se gjuha shqipe flitej në Italinë e sotme

Dokumenti “Salento Albania” në atlasin Pacelli (1803) e zotëruar në atë kohë nga Giuseppe Gigli dhe e verdha e një shënimi postuar...

Sulejmani i Madhërishëm, jo vetëm luftë, por dashuri dhe poezi

Sulejmani nuk ishte i pamëshirshëm vetëm në luftë, por edhe në dashuri. Në vitin 1533 ai shkaktoi sërish skandal kur u martua...

Thëniet e Faik Konicës, aktuale edhe sot

Nga: Frank Shkreli Klasës politike aktuale shqiptare dhe të gjithë shqiptarëve kudo, Faik Konica u thotë:

DRITËRO AGOLLI: PAS VDEKJES SIME DISA DO KËNAQEN…

E di se pas vdekjes sime disa do kënaqen,Do flasin: i mbylli sytë, e kyçi gojën lugati,Se mjaft na ka prishur mendjen...

Gruaja e parë shqiptare e cila botoi literaturë në Shqipëri

Selfixhe Ciu – Broja u lind vitin 1918. Ka qenë shkrimtare shqiptare dhe gruaja e parë shqiptare e cila botoi literaturë në...

Most Read

SA TE DUA O SHQIPERI

SA TE DUA O SHQIPERI Sa të dua, o Shqipëri, sa me mall ndiej e sa dëshirë, për ty gaz e dashuri mu në zemër më ka mbirë! Se...

Pse truri ynë na mban 15 sekonda në të kaluarën!

  Sytë tanë janë të bombarduar vazhdimisht nga një sasi e madhe informacioni vizual, miliona forma, ngjyra dhe lëvizje gjithnjë në ndryshim. Për trurin, kjo...

Biologia: Ju tregoj thesarin që fsheh rezervati i Velipojës!

  Biologia Aurora Piroviq për Dritare Tv ka treguar se çfarë fshihet në rezervatin natyror të Velipojës, pjesë e zonës së mbrojtur në lumin Buna. Me...

Çfarë do t’i ndodhë jetës në Tokë. Shkencëtarët: Vrima e ozonit nuk po rikuperohet!

  Rimëkëmbja e shtresës së ozonit e cila ndodhet kilometra mbi Tokë dhe mbron planetin nga rrezatimi ultravjollcë është festuar si një nga arritjet më...