6.1 C
Pristina
Tuesday, May 28, 2024
Home RETROSPEKTIVË

RETROSPEKTIVË

Kosovë, 1989: Një reportazh nga telelvizioni finlandez paraqet gjendjen e mjerueshme ekonomike në Kosovë

Kosovë, 1987: Kosova ka qenë vendi më i pazhvilluar në ish-Jugosllavi. Një reportazh nga telelvizioni finlandez paraqet gjendjen e mjerueshme ekonomike në Kosovë https://www.facebook.com/FMimagesAlbania/videos/738662725148812/

Historia e marigonave të Kosovës: Qëndisën flamuj edhe kur ishte e ndaluar

Flamurin e parë në Kosovë, përkatësisht në Prishtinë, e ka qëndisur Nixhari Batalli, më 1941. Nixhari ka vdekur moti, por as flamuri nuk është...

Fotoja e rrallë: Kur At Zef Pllumi ndalohej duke tentuar arratisjen në kufi

At Zef Pllumi tentoi të arratisej nga Shqipëria nëpërmjet kufirit tokësor në Rrethin e Shkodrës më 27 shtator 1967. Ai që e ndali momentin...

Kështu u bë 1 Maji, Ditë Ndërkombëtare e Punëtorëve

1 Maji njihet si Dita Ndërkombëtare e Punëtorëve dhe ky manifestim lindi nga lufta e punëtorëve për të kërkuar dhe siguruar të drejtat, liritë...

Sa ishte në të vërtetë ari që vodhi mbreti Zog kur u arratis nga Shqipëria?

Arkivi publikon për herë të parë dokumentin: Sa ishte në të vërtetë ari që vodhi mbreti Zog kur u arratis nga Shqipëria? Arkivi i Shtetit...

Pse e kanë emrin Shallvare pallatet në mes të Tiranës dhe cilat ishin familjet e vjetra tiranase që banonin aty

Përveç vendalinjve, janë të paktë ata që e dinë se përse një nga zonat më të njohura në qendër të kryeqytetit quhen pikërisht “Shallvare”....

Kjo është fotografia e parë e Tokës, e kapur nga hapësira (do çuditeni me vitin)

Duke hedhur një vështrim të shpejtë prapa, dikush mund të mendojë se kërkimet në hapësirë ​​duket se kanë qenë rreth e rrotull për shekuj....

A e dini se në Shqipëri ka një fshat me emrin Sheqeras?

PANXHAR SHEQERI NË … SHEQERAS A e dini se në Shqipëri ka një fshat me emrin Sheqeras? Është 22 km larg nga qyteti i Korçës....

73- vjet nga historiku i aviacionit luftarak shqiptar

NGA: ALBERT Z. ZHOLI Aviacioni ushtarak shqiptar u krijua shumë më vonë se aviacioni civil. Madje mund të thuhet se aviacioni civil shqiptar tashmë po mbush...

Lidhja kurioze e Ajnshtajnit me Oppenheimer dhe roli i tij në bo’mbën at’omike. Mori apo nuk mori pjesë?

Në vitin 1966, një artikull nga Oppenheimer i quajtur ‘Për Albert Einstein’, shpjegoi se bashkimi mes të dyve ishte diçka përtej profesionale dhe se...

Aktori Abdurrahman Shala – eprori i dikurshëm i një burgu në Prishtinë, që ndali vrasjet e shqiptarëve!

Në librin ‘Vdekja e kolonisë’, shkrimtari Ibrahim Berisha sjell detajet të panjohura të aktorit të madh shqiptar, Abdurrahman Shala. Shala, në fund të Luftës së...

HARTA E RRALLË: Këta ishin 6 farët detarë në bregdetin e Shqipërisë në… 1901!

Ushtaraku Artur Meçollari ka botuar një hartë vërtet interesante. Sipas hartës nr. 2701 të gushtit të vitit 1901, prodhim i Zyrës së Admiraliatit Britanik në...

Most Read

​Zbulohen rrënojat e nëndetëses amerikane nga koha e Luftës së Dytë Botërore

Mbytja e një nëndetëse të marinës amerikane, e cila fundosi shumicën e anijeve luftarake japoneze gjatë Luftës së Dytë Botërore, është gjetur në Detin...

Një foto e rrallë e Ismail Qemalit në Kongresin e Xhonturqve më 1902, në Paris

Nga Evarist Beqiri Në fillim të shkurtit 1902, u mblodh në Paris, Kongresi 1-rë i Xhonturqve ose thënë ndryshe Kongresi i Opozitës Liberale Osmane. Fotografia...

Formula kanunore

Nga: Ndriçim Kulla Në vitin 1938, gazetari amerikan Cyrus Sulzberger nga The New York Times, në reportazhin e tij për Shqipërinë shpall një zbulim më vete....

Të gjithë me origjinë shqiptare

Nga Lutfi Dervishi Ka kohë që, një pas një, personalitetet historike botërore po dalin me origjinë shqiptare. Nga Napoleon Bonaparti te George Washington, madje edhe...