6.1 C
Pristina
Sunday, December 3, 2023
Home KURIOZITETE

KURIOZITETE

Nëse shihni dikë me këtë shenjë në dorë, lajmëroni menjëherë policinë

  A e dini se çfarë do të thotë kjo shenjë? Kjo do të thotë se dikush është në telashe. Prandaj, nëse ndonjëherë e shihni...

Kjo eshte makina me e madhe ushtarake e ndertuar ndonjehere, askush nuk ia din funksionin e saj..(VIDEO)

  Mos dëgjoni askënd që ju thotë “madhësia nuk ka rëndësi”. Kur bëhet fjalë për makinat ushtarake, asgjë nuk është më e rëndësishme se madhësia...

Cila frazë ju shkatërron autoritetin para fëmijës?

  Psikologët pohojnë se shumë prindër priren të nënvlerësojnë vlefshmërinë e fjalëve të folura. Shpesh kur jemi të trishtuar, të zemëruar ose të lodhur, dimë...

5 gjërat më të çuditshme që janë gjetur brenda piramidave

  Kur flasim për piramidat, shumica prej nesh mendojnë menjëherë për strukturat monumentale prej guri të Gizës, Mbretit Tut dhe ndoshta edhe Sfinksin e famshëm. Dhe...

Shkenca shpjegon pse ne i duam kaq shumë filmat horror

  Një arsye pse ne "konsumojmë tmerrin" është të përjetojmë “zgjimin”. Ekspozimi ndaj veprimeve të frikshme, apo edhe parashikimi i atyre akteve, mund të na...

A e dini sa kuaj fuqi ka një kalë?

  Ekipi që qëndron pas kanalit Donut Media në YouTube u përpoq të gjente përgjigjen për këtë pyetje. Ata u nisën nga vetë përkufizimi i kuajfuqisë,...

A e dini pse avionët kanë dritare të rrumbullakosura?

  Nëse i kërkoni një fëmije të vogël të vizatojë një avion, ai ka shumë të ngjarë të vizatojë dritaret e pasagjerit si të vogla...

A e dini se çfarë do të thotë “ngl” dhe a e përdorni si duhet këtë shkurtesë?

  Derisa listoni rrjetet sociale si TikTok apo Twitter, a keni hasur ndonjëherë në akronime apo ndonjë fjalë që ju duket e panjohur? E ndoshta “sllengu”...

Origjina e besytnive

  Shpesh besojmë në besëtytni gjatë jetës sonë pa e pyetur vërtet se nga kanë ardhur. Kur diçka përcillet nga prindërit apo gjyshërit tanë, ajo...

Ju duket sikur dikush është në dhomë kur po flini? Zbuloni çfarë ndodh në të vërtetë

  Ka disa arsye pse mund të ndieni një prezencë në dhomë derisa jeni duke fjetur. Jeni shtrirë dhe sapo jeni gati të flini, keni...

​A e dini se çfarë do të thotë shenja femërore në tualet? Nuk është një fustan, siç mendojnë shumica

  Shenja e mashkullit ka pantallona, shenja e femrës është me një fustan – të paktën ne menduam kështu deri vonë, derisa Axosoft me bazë...

Kjo është fjala më e kërkuar e vitit 2023, por nuk është surprizë

  “AI” ka pësuar një rritje të katërfishtë këtë vit, krahasuar me një vit më parë duke u renditur kështu fjala më e kërkuar e...

Most Read

Tokat shqiptare para pushtimit Osman

Histori Kjo pjese e shkurter e historise eshte marre nga libri i fushes se historise,te cilin e ka botuar avokati studjuesi Xhafer Sadiku. Libri titullohet :...

Nga ditari i një ushtari serb duke kaluar nëpër Shqipëri

Daut Dauti Ninka Petroviq, ushtar në Batalionin e Baqkës: “Ka qenë mesi i muajit nëntor kur u larguam nga Prizreni. Para se të niseshim, nga...

Siciliani dhe arbëreshët

Daut Dauti Filmi ‘The Sicilian’ i vitit 1987, nën regjinë e Michael Cirmino, konsiderohet ndër filmat epik të historisë së krimit. Në rolet kryesore janë...

1 dhjetor 1918, u themelua Jugosllavia, ose burgu i kombeve: Kjo ngjarje shënon edhe 105 vjetorin e riokupimit të Kosovës

Jahja Drancolli Si sot, më 1 dhjetor 1918, u themelua Jugosllavia, ose burgu i kombeve: Kjo ngjarje shënon edhe 105 vjetorin e riokupimit të Kosovës,...