6.1 C
Pristina
Sunday, June 20, 2021
Home ART

ART

Zbulohet piktura origjinale “Skënderbeu”

Studiuesi Fotaq Andrea, autor i album-antologjisë “Skënderbeu, Heroi Kombëtar shqiptar”, së bashku me antikuarin Dritan Muka, Kanada, kanë njoftuar ditët e fundit...

”Qielli ësht’ i qëruar, I kulluar po si ari, I fjetur e i qetuar, Syri s’nginjetë së pari..”

BILBILI Hëna plot pesë-mbëdhjetë.N’anët të qjellit po ndrin,Bota është gjith’ e qetë,Gjësendi nuk’ pipërin.

Kur regjisori i famshëm, Alfred Hiçkok u përfshi në filmat propagandistik të kohës së Luftës së Dytë Botërore

Rreth 13 milionë gjermanë u detyruan të kërkonin një vendstrehim të ri pas Luftës II Botërore, ndërsa u përfshinë edhe emra të...

”Së paku, të më këndojnë: -I yni zot! Ose të më thonë: – Jeton kot!”

VETMIA Më plak mërzitjaqë vetmiamë sjell;përbuzja, urrejtjatë gjith sendet m'i mbështjellqë kam shumë anmiqtë liqnë këto sende...

Al Paçino, anatomia e një aktori nga varfëria ekstreme tek sukseset magjike

Nga Karina Longworth/  Al Pacino, i famshem per rolet e tij ne filma te tille si “The Godfather”, “Dog...

”E rrahur nga Greku, nga Serbi e Bullgari, Do gjak të thëthinjë dhe vjen te Shqiptari,..”

THOMPSONI DHE KUCEDRA Te Ura, te UraVraponi, o burra,Me armë, me topa, me kordh' e me shpata,Se dolli kuçedra...

Migjeni, britma kushtruese që gjëmon në të tashmen e të gjitha kohrave

Nga Albert Vataj Migjeni ishte dhe mbeti britma kushtruese që gjëmon në të tashmen e të gjitha kohrave. Anipse...

Odhise Paskali, skulptori i madh që skaliti Historinë e Shqipërisë në shkëmb dhe bronx

Nga Albert Vataj Odhise Paskali, (22 dhjetor 1903-13 shtator 1985) ishte skulptor shqiptar. Odhise Paskali është padyshim personazhi...

Foto/ Ja si duken personazhet e Avatarit në jetën reale!

Avatari është një film që shumë prej nesh e kujtojnë dhe kënaqen, jo vetëm për shkak të historisë së mahnitshme, por edhe...

”Ka një mrekulli të vdekjes të saktë si ligjet..”

KA NJË MREKULLI TË VDEKJES Ka një mrekulli të vdekjes të saktë si ligjetkur trupat tanë do...

𝗥. 𝗥𝗨𝗗𝗜: 𝗞𝗮𝘁𝗲̈𝗿 𝗿𝗿𝗲̈𝗳𝗶𝗺𝗲 𝗺𝗲 𝗙𝗮𝗵𝗿𝗶 𝗕𝗲𝗾𝗶𝗿𝗶𝗻

𝗔𝗻𝗶𝗺𝗮𝘁𝗼𝗿, tërë jetënNë Mitrovicë, çdo gjë që ka ka të bëj me muzikën, lidhet pashmangshëm me emrin e Fahri Beqirit. Këtë të...

Fausti, Mefistofeli dhe Margarita, një tragjedi e bashkëjetimit të së mirës me të keqes, vuajtja pambarim

Nga Albert Vataj Fausti është personifikim i shpirtit të ri, bashkëkohor, i afirmimit të aspiratave dhe forcave krijuese të...

Most Read

Çfarë ndodh me ushqimin që sekuestrohet në aeroport?

Pas një udhëtimi të bukur ku kemi mbledhur shumë sende dhe ushqime që duam t’i sjellim përsëri në shtëpi, mund të përballemi...

Çfarë ndodh nëse fotokopjoni një pasqyrë?

Në video tregohet se pas futjes në skanim të pasqyrës, printeri e lëshon pasqyrën të vendosur në një letër të formatit A4,...

Si u vodh Kupa e Botës në vitin 1983, në Brazil?

Në vitin 1970, ekipi brazilian fitoi kupën për herë të tretë, duke u lejuar për ta mbajtur përgjithmonë kupën origjinale prej ari,...

Si u dënua legjenda Ahmet Golemi me 5 vite burg pse festoi fitoren e Muhamed Ali

Ahmet Golemi, një nga pionierët dhe emrat të shquar të boksit shqiptar që u nda një muaj më parë në moshën 85-vjeçare.