6.1 C
Pristina
Wednesday, April 24, 2024
Home KËSHILLA Shëndet

Shëndet

Qentë mund të zbulojnë stresin e traumës duke nuhatur frymën e njerëzve, tregon studimi

Qentë e shërbimit të trajnuar për të njohur rikthimet e ardhshme të çrregullimit të stresit post-traumatik, ose PTSD te njerëzit, gjithashtu mund të mësohen...

Metoda natyrale për pastrimin e organizmit nga toksinat

Pastrimi natyral i organizimit nënkupton largimin e toksinave dhe mbeturinave të krijuara jashtë trupit tuaj, për t`u ndier të shëndetshëm dhe të rifreskuar. Ka shumë...

Disa mënyra për të menaxhuar në shtëpi ftohjen dhe kollën

Ndërkohë që të ftohurit dhe kolla ndonjëherë mund të jenë të pamenaxhueshme, ka disa ilaçe që gjenden në shtëpi e që mund të ndihmojnë. Mjekët...

Qëndrimi ulur 30 minuta më pak në ditë mund të ulë presionin e lartë të gjakut tek të moshuarit

Të moshuarit përfundojnë me presion më të ulët të gjakut pasi u trajnuan të ngriheshin dhe të lëviznin më shpesh, thotë një studim i...

Këto ushqime ndikojnë për një gjumë të mirë dhe cilësor

Asgjë nuk mund të krahasohet me një pushim të mirë gjatë natës, por për shumë njerëz, gjumi cilësor mund të jetë i paarritshëm. Edhe...

Përfitimet shëndetësore nga lajthitë

Frutat e thata e arroret rekomandohen të konsumohen për shkak se përmbajnë shumë vlera ushqyese. Ndër to edhe lajthitë janë të pasura me shumë vitamina,...

Kardiologët i praktikojnë këto zakone për të mbajtur zemrën të shëndetshme

Një sulm në zemër mund të ndryshojë gjithë jetën tonë. Kardiologët shohin drejtpërdrejt se si sëmundjet e zemrës mund të zvarriten me kalimin e...

Shenjat që tregojnë se po konsumoni shumë sheqer

Ndërsa mjekët po këshillojnë që përdorimi i sheqerit të shmanget, për shkak të dëmit që i shkakton shëndetit, ka disa shenja që tregojnë se...

Sa duhet të jetë shtypja e gjakut në bazë të moshës që keni

Shumë hulumtime dhe debate janë kryer rreth temës së shtypjes së gjakut Për të qenë të shëndetshëm, kontrollimi i shtypjes së gjakut është më se...

Migrena – faktor rreziku për sulm në tru tek të rinjtë

Migrena tek të rriturit e rinj duket se rrit rrezikun e tyre për goditje në tru më shumë sesa faktorët tradicionalë të rrezikut si...

Maska me vaj peshku, ilaçi më i mirë kundër rrudhave

Ilaçi më i mirë në luftimin e rrudhave padyshim se është vaji i peshkut. Ai përmban një sasi të madhe të vitaminave A dhe...

Dhjetë ushqimet që janë të pasura me hekur

Hekuri është një komponim që gjendet në ushqime si mishi i kuq e spinaqi, i cili ndihmon në forcimin e imunitetit dhe rekomandohet nga...

Most Read

Shumë shpejt, në WhatsApp mund të dërgoni mesazhe edhe pa internet

    WhatsApp po krijon një opsion të ri që përdoruesit të ndajnë imazhe, dokumente etj pa qenë të lidhur me interneti. Sipas WABetaInfo, gjithçka që...

Nuk e dinit, Gjirokastra ka një tunel sekret me 56 dhoma

    Nuk ka turist të huaj që vjen në Gjirokastër e nuk ndalon në Muzeun e Luftës së Ftohtë. Është stopi i parë për çdo...

Arkitektura dhe arti i xhamive me kube në Kosovë

Recension i librit të Orges Drançollit, Xhamitë me kube në Kosovë, botim i Institutit të Historisë “Ali Hadri” në Prishtinë Nga: Agron Islami Këto ditë nga shtypi...

Flamuri i Skënderbeut, kuqezi apo verdhekuq? A e ka pasur Yllin e Davidit?

Nga Moikom Zeqo (1949 – 2020) Marrë nga shënimet e autorit në DITA   1-Flamuri Flamuri i Skënderbeut është një subjekt kryesor i skënderbeologjisë. Dijetarët kanë shkruar mbi këtë flamur,...