6.1 C
Pristina
Wednesday, January 27, 2021
Home KËSHILLA Largoni gurët në veshka përmes recetës tradicionale

Largoni gurët në veshka përmes recetës tradicionale

Ky është ilaçi me të cilin gurët në veshka do të jenë vetëm një kujtim i hidhur e asgjë më shumë. Pos se në mënyrë efikase pastron veshkat, largon gurët e imët nga veshkat dhe fshikëza, eliminon rërën dhe mukozën. Ky ilaç ndihmon edhe te sëmundjet e femrave dhe pastron cistet. Meli është lloj i drithit që bën çudinë për shërimin e sëmundjeve të veshkave. Në mjekësinë tradicionale meli përdoret për shërimin apo largimin e gurëve të formuar në traktin urinar.

Përndryshe, meli është një ndër drithërat më të njohura me vlerën më të lartë ushqyese dhe të përbërësve shërues. Provojeni edhe ju këtë recetë të lashtë të mjekësisë popullore, e cila ju ndihmon në pastrimin e veshkave, largimin e mukozës, rërës dhe gurëve të vegjël. Receta për largimin e gurëve nga veshkat: Gjatë mbrëmjes, në një gotë (200 gr) mel e përzieni me ujë të ngrohtë. Më pas melin e zhvendosni në një kavanoz më të madh (3 litra) dhe 2/3 e tij i mbushin me ujë të vluar. E mbuloni mirë, e përzieni e mbështillni me diçka të ngrohtë dhe e lini që në atë mënyrë ta kalojë natën. Në mëngjes e përzieni përsëri. Do ta vëreni një masë të turbullt, e kjo masë është ilaçi juaj. Këtë lëng mund ta pini gjatë gjithë ditës pa pasur kufizime.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Si t’i shpëtoni mushkëritë nga pandemia e virusit me 5 mënyra të thjeshta

Shëndeti i mushkërive shpesh neglizhohet deri në momentin që kemi probleme me frymëmarrjen. Mushkëritë janë organet kryesore të sistemit të frymëmarrjes dhe...

Dorëshkrim i At Shtjefën Gjeçovit, kur ishte famullitar i Gomsiqes

Dorëshkrimi që mban datën 28 dhjetor 1913, është studim për familjen fisnike të Dukagjinëve: fillesat e saj, pema gjenealogjike, vendshtrirja e zotërimeve...

Kujdes/ Ky është problemi i madh që iu ndodh syve nga telefoni, ja çfarë duhet të bëni

Tharja e syrit është një problem shëndetësor që prek shumë njerëz në botë. Ai shkaktohet në mungesë të lotëve të mjaftueshëm që...

Poloni/ Heroi shqiptar Skënderbeu në fasadën e Shtëpisë së Artë në Gdansk

“Shtëpia e Artë” (Złota Kamienica) është një nga godinat më të bukura të qytetit Gdanks, në Poloni dhe ka një histori të...

Recent Comments