6.1 C
Pristina
Sunday, February 25, 2024
Home SHKENCË/TECH

SHKENCË/TECH

Na vjen keq por së shpejti nuk do mund ta bëni më këtë gjë në WhatsApp!

  WhatsApp po teston një funksionalitet të ri që i ndalon përdoruesit t’i bëjnë ‘screenshot’ profilit apo bisedës së përdoruesve të tjerë. Funksioni i ri...

Gjashtë gabimet që e dëmtojnë telefonin gjatë mbushjes

Përdorimi i telefonit gjatë mbushjes konsiderohet ndër gabimet më të mëdha, por ky s'është i vetmi. Ekspertët e teknologjisë kanë thënë se edhe përdorimi i...

Nuk ka më ‘screenshot’, “WhatsApp” me rregulla të reja!

“WhatsApp” po teston një funksionalitet të ri që i ndalon përdoruesit t’i bëjnë ‘screenshot’ profilit të përdoruesve të tjerë. Funksioni i ri i platformës...

2023, viti i ChatGPT. Çfarë na pret në vitin 2024?

Duke parë suksesin e ChatGPT-s, shumë kompani të mëdha teknologjike, filluan punën e tyre për të sjellë mjete të ngjashme me Inteligjencë Artificiale. Por, a...

Çka duhet të instaloni në telefon pasi të udhëtoni pa viza!

KudoSim, një platformë shqiptaro-amerikane e krijuar në Delaware dhe e licencuar sipas ligjeve të shtetit, është zgjidhja juaj për një udhëtim të pandërprerë dhe...

Galaxy S24 hap dyert e epokës së re Galaxy AI

Telefoni në ditët e sotme është shndërruar në një mjet pune i pazëvendësueshëm, është shndërruar në një pajisje me të cilën mund të kryejmë...

Përdoruesit e iPhone, të rrezikuar nga virusi që depërton në llogaritë bankare

Shumë njerëz zgjedhin të jenë përdorues të iPhone në vend të telefonave Android për shkak të sigurisë. Por, kjo mund të mos jetë kështu edhe...

Përdoruesit e urryen, ja dizajni i ri i kamerës që do të ketë iPhone 16 pro

Apple Inc. është duke u përgatitur për të lançuar iPhone 16 brenda këtij viti dhe tashmë disa informacione kanë rrjedhur mbi veçoritë e tij....

5 mjete të asistuara nga AI që maksimizojnë produktivitetin e punës falë telefonit tuaj

E ardhmja e AI që na është premtuar prej kohësh është tashmë e arritshme. AI asiston në të gjitha aktivitetet e ditës tuaj të punës....

Njihuni me Tong Tong, fëmijën e parë të Inteligjencës Artificiale

Shkencëtarët kinezë kanë krijuar fëmijën e parë në botë të inteligjencës Artificiale që ka sjelljen emocionale dhe aftësitë e një fëmije 3-4 vjeç. Modeli i...

Harrojeni metodën me oriz, ka një zgjidhje më të thjeshtë nëse ju laget celulari

Një zgjidhje e shpejtë për celularët që mund të kenë rënë në ujë tashmë është nxjerrë “jashtë loje” falë një këshille të Apple. Më parë...

Kodi sekret, çfarë kuptimi ka nëse merrni mesazhin “14643” në WhatsApp

    Numri 14643 është shpërndarë prej disa kohësh në TikTok dhe WhatsApp. Ai u dërgohet miqve, të afërmve dhe pak prej tyre e dinë se...

Most Read

Fshini këto aplikacione nga telefoni përpara se t’iu shpenzojnë paratë nga llogaritë bankare

    Threat Fabric raporton se Android ka pesë aplikacione që ju duhet t’i fshini menjëherë nga telefoni juaj për shkak të viruseve që ato përmbajnë. Tashmë...

Sa të bukura dhe të veçanta…/ Foto të rralla me ngjyra, si dukej Shqipëria e shqiptarët para 1 shekulli

    Fotot e mëposhtme i përkasin Shqipërisë në vjeshtën e vitit 1913. U kryen nga fotografë të paguar nga filantropisti i njohur Albert Kahn, i...

“Shkodra e pathyeshme dhe e besës”/ Aleksandri i Madh shqiptar, studiuesja italiane “hesht” grekët e maqedonasit

  Edhe pse kanë kaluar mijëra vite, bëmat, fitoret dhe bete’jat e Aleksandrit të Madh vazhdojnë të bëjnë bujë dhe të tërheqin vëmendjen e shumë...

Straboni: Si e morën grekët Athinën Pellazge?

    Nga: Altin Kocaqi Asnjë provë e vetme nuk është pranuar deri më sot për grekët që vijnë në fillim të mijvjeçarit të dytë para Krishtit...