6.1 C
Pristina
Monday, January 18, 2021
Home Uncategorized

Uncategorized

Pirro i Epirit shkatërronte ushtritë romake dhe Kartagjene, si dhe ideoi një urë midis Shqipërisë dhe Italisë

Pirroja, sipas Plinit, ishte i pari që konceptoi një urë të ngjashme përmes Adriatikut në pikën e tij më të ngushtë, në...

564 TË SHËRUAR DHE 321 RASTE ME COVID-19!

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.648...

564 TË SHËRUAR DHE 321 RASTE ME COVID-19!

564 TË SHËRUAR DHE 321 RASTE ME COVID-19!Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në...

16 nëntor 1990/ Kur Hafiz Sabri Koçi iu drejtohej besimtarëve myslimanë e të krishterë

30 vjet nga ceremonia e parë myslimane pas ndalimit të fesë, kur 55 mijë besimtarë sfiduan frikën dhe ish-i dënuari, Hafiz Sabri...

Pse duhet të konsumoni qumësht para se të shkoni në shtrat?

Qumështi është një burim i shkëlqyeshëm ushqyesish, është i shëndetshëm për kockat tuaja dhe ka edhe më shumë përfitime nëse e pini...

Si mund t’ju ndihmojë kafeja të zbuloni nëse jeni infektuar me COVID-19?

Derisa kjo sëmundje do të ndikojë te secili ndryshe, një simptomë e zakonshme e infeksionit me coronavirus është humbja e nuhatjes dhe...

28 Nëntor 1913:Prijësit fetarë, muslimanë e të krishterë duke kremtuar 1 vjetorin e pavarësisë(Foto)

Një fotografi e rrallë e cila është bërë virale kohëve të fundit e dëshmon qartazi edhe një herë se shqiptarët asnjëherë nuk...

Harta e vitit 1688 dhe toponimet që lidhen me Shqipërinë e Kosovën

Studiuesi Armand Plaka ka postuar në faqen e tij të Facebookut, një hartë të vitit 1688 ku bien në sy disa toponime...

Gojko, Gjergj dhe Gjon Balsha, djemtë e Pal Balshës dhe të Jelena Kastriotit e motra e Gjergj Kastriotit

Gojko, Gjergj dhe Gjon Balsha ishin princa arbër të Misisë zonë bregdetare nga Drini i Bardhë drejt Adriatikut. Ata ishin djemtë e Pal Balshës dhe të...

FOTO e rrallë/ Si festohej 1-vjetori i Pavarësisë në Shkodër

Historiani Kastriot Dervishi publikoi në një foto të shkrepur 107 vite më parë në Shkodër, kur festohej 1-vjetori i Pavarësisë së Shqipërisë.

Kjo vitaminë është “çelësi” i humbjes së peshës gjatë motit të ftohtë

Vitamina A gjendet në ushqimet më të shëndetshme dhe është e njohur për efektin e saj në shkëlqimin e lëkurës.

Këta ishin 3 vëllezërit shqiptarë që shpëtuan në ‘Titanik’

Tragjedi që do të jetojë nga pavdekësiaKaloi mbi një shekull nga gjëma mbinjerëzore, që 100 vjet përpara, mori...

Most Read

A ju shëndoshin arrat? Mësoni përgjigjen

Frutat e thata ju shëndoshin, në fakt është një besim i gabuar. Realiteti i fakteve është mjaft i ndryshëm. Varësisht nga lloji...

Pasaportat më të fuqishme për 2021

Qytetarët aziatikë vazhdojnë të posedojnë dokumentet më të fuqishme të udhëtimit në botë, sipas Indeksit të Pasaportave Henley 2021 .

Sa kushton prerja e flokëve nëpër botë, Zvicra do t’ju habisë me çmimin

Nëse keni në plan një prerje flokësh, Zurihi asnjëherë nuk është vendi që duhet ta bëni këtë.Një analizë...

E pabesueshme, por këta njerëz ekzistojnë vërtetë(Foto)

Të gjithë mund të kemi gjëra që nuk na pëlqejnë te vetja.Por këta njerëz, fatkeqësisht kanë pasur deformime...