6.1 C
Pristina
Tuesday, May 28, 2024
Home Uncategorized

Uncategorized

Xhumaja e fundit e haxhi Sabri Koçit

Abdullah Klinaku Një ditë gëzimi, ditë xhumaje e tubimi për besimtarët, komunizmi trokiti në derën e xhamisë për të disatën herë me radhë. ”Ishte e...

Rrëfimi i misionares amerikane mbi kontributin e Gjerasim Qiriazit dhe familjes së tij për lartësimin e kombit shqiptar

NGA: AURENC BEBJA “Life and light for woman” ka botuar, në prill të 1897, në faqet n°144 – 148, rrëfimin e misionares, mësueses dhe autores amerikane...

Shqiptarët shtetin e shohin si forcë të huaj!

Nga: Ndriçim Kulla Duke qenë se shqiptarët nuk kishin një mendësi të qartë shoqërore për shkak të rrethanave social-historike në zgjedhjen – si duhet –...

Spiuni që erdhi nga Lindja dhe shkatërroi karrierën e Kancelarit Willy Brandt

Asnjë agjent sekret i Gjermanisë Lindore, deri në atë moment, nuk kishte arritur të afrohej aq shumë me dhomat e pushtetit të Gjermanisë perëndimore....

BERISHA – FSHATI I HISTORISË DHE I BURRAVE TË ZGJUAR

Shtegtime nëpër Atdhe (CCLXXX) Shkruan: Berat Luzha   Vargmalet e Drenicës, që shtrihen nga jugu në veri dhe që shkojnë në lartësi deri 1000 metra, kufizohen nga...

Kush ishte Mehmed Pasha nga Korça dhe si u bë mbret i Egjiptit?

  Kur Mehmed Aliu në vitin 1800 u emërua zyrtarisht vezir i vilajetit të Egjiptit, pikësëpari në rivendosjen e besimit dhe të qetësisë e kuptoi...

Perimet e janarit që duhet t’i keni në shtëpi

Pasi i premtuat vetes që në vitin 2024 do të ushqeheni shëndetshëm, gjëja e parë që bën është të shkosh në pazar për ushqime...

14 Dhjetor 1911 – Eksploratori norvegjez Amundsen arrin në Polin e Jugut

Kalendari Historik 14 Dhjetor 1911 – Eksploratori norvegjez Amundsen arrin në Polin e Jugut Roald Amundsen, bëhet eksploratori i parë që mbërrin në Polin e Jugut,...

Faqja e titullit të dorëshkrimit më të “vjetër” të Republikës së Platonit 1807

Republika e Platonit ( 427-347 p.e.s) Faqja e titullit të dorëshkrimit më të "vjetër" të Republikës së Platonit. 1807 Paris, Bibliothèque Nationale, Gr. 1807. Monument i filozofisë...

Profili gjenetik i Ilirëve

Me qenë se tashmë janë publikuar rezultate nga pjesë të ndryshme të Ballkanit nga Epoka e Hekurit dhe nga Antikiteti, mund të krahasojmë rezultatet...

Katër shenjat që tregojnë se urthi juaj ‘normal’ mund të jetë serioz

Urthi është diçka që prek miliona njerëz çdo ditë. Kjo ndodh kur muskuli që lejon ushqimin të rrjedhë nga ezofag në stomak nuk funksionon...

Tri punët më të mira për njerëzit në depresion

  Keshillohet që njerëzit në depresion të shmangin punët që janë të ekspozuara ndaj presionit të vazhdueshëm mjedisor dhe që bien në punë stresuese. Për secilin...

Most Read

Të gjithë me origjinë shqiptare

Nga Lutfi Dervishi Ka kohë që, një pas një, personalitetet historike botërore po dalin me origjinë shqiptare. Nga Napoleon Bonaparti te George Washington, madje edhe...

Arsyet shëndetësore që shkaktojnë turbullimin e shikimit

A ju ka ndodhur ndonjëherë që të kapsisni, picëroni apo të fërkoni sytë nga ndjesia se nuk jeni duke parë mirë? Nëse jeni prekur nga...

Cilat janë përfitimet shëndetësore të magnezit?

Magnezi është mineral thelbësor që trupi juaj nuk e prodhon, që do të thotë se ju duhet ta merrni atë përmes dietës suaj. Magnezi është...

A është Bubulina shqiptare? Arvanitët dhe përpjekjet mjerane për përjashtimin e tyre nga historia

Prof. Dr. Irakli Kocollari Botuar në DITA   - Publicitet - Këto ditë kanë tërhequr vëmendjen debatet e shumta për vizitën e kryeministrit shqiptar në Athinë dhe për...