6.1 C
Pristina
Tuesday, July 16, 2024
Home KAFSHËT

KAFSHËT

Mushkonjat, çfarë i tërheq ata më shumë dhe si të mbrohemi pickimeve të tyre?

Çfarë i tërheq mushkonjat tek ne? Disa faktorë: dioksidi i karbonit që nxjerrim me frymëmarrje, stimujt vizualë (ngjyrat si e zeza dhe e kuqe),...

Si të shmangni kafshimin e gjarprit? Thjesht bëni këtë dhe helmuesi do të ikë me shpejtësi

Nëse gjeni një gjarpër të ngordhur dhe dëshironi ta merrni për ndonjë arsye, jini të kujdesshëm Për disa vera është një mundësi për pushim dhe...

Cilat kafshë mund ta njohin veten në pasqyrë?

Ndërsa ne jemi të vetmet specie që shqyrtojmë çdo ditë reflektimet tona në një pasqyrë, nuk jemi të vetmit që e njohim veten në...

Edhe elefantët në Afrikë ‘flasin’

Elefantët afrikanë thërrasin me emer njëri-tjetrin, njësoj si ne njerëzit. Lëshojnë tinguj të personalizuar që janë etiketa zanore të mirëfillta. Kjo gjë tregon se kanë...

Ndryshimi i klimës- Arinjtë polarë përballen me kërcënimin e urisë ndërsa akulli po shkrihet

Disa arinj polarë po përballen me urinë ndërsa akulli i detit Arktik po shkrihet sepse ata nuk janë në gjendje të përshtatin dietën e...

Përse macja kur ju shikon mbyll sytë: 20 kuriozitete mbi kafshët, të cilat nuk i keni ditur!

Çdo ditë zbulojmë diçka të re mbi kafshët dhe botën përreth nesh Shikoni me ne botën shtazore dhe mësoni faktet të cilat do t’ju befasojnë,...

CatsMe, aplikacioni me Al që zbulon dhimbjet te macet

Në Japoni, ekziston një aplikacion që po bëhet gjithnjë e më i popullarizuar: quhet CatsMe dhe siç sugjeron emri, ka të bëjë me macet. Kjo...

A e dini se cilat janë kafshët më të shpejta në tokë, ujë dhe ajër?

A e dini se cilat janë kafshët më të shpejta në tokë, ujë dhe ajër? Gjithmonë si kuriozitet na ka interesuar cila është kafsha më...

A preken qentë nga Alzheimer?

Fatkeqësisht, Alzheimeri është një sëmundje që e dëgjojmë gjithnjë e më shpesh, sidomos tek të moshuarit. Pacienti humbet kujtesën, disa funksione të trurit të tij...

Macet forcojnë imunitetin tonë dhe na bëjnë njerëz më të mirë

    Dashamirët e maceve me siguri do të pajtohen me këtë deklaratë. Nuk është për t’u habitur që kaq shumë njerëz zgjedhin një mace si...

Mbreslënëse/ A e dinit? Ja çfarë bën Skifteri kur mbush 40 vjeç…

    Skifterët jetojnë 70 vjet, por që të arrijë deri këtu, i duhet të marrë një vendim të vështirë në jetë. E dini çfarë bën? Kur...

10 kafshët më të adhurueshme në botë për vitin 2024

Kafshët më të adhurueshme në botë shkaktojnë reagime të fuqishme tek shumë prej nesh, shpesh për shkak të fytyrave të tyre të admirueshme, syve...

Most Read

Dy dilema me emrin e Hasan Prishtinës

Nga: Hysen S. Dizdari Studiues i Filatelisë Shqiptare – NË SHQIPËRI HERO I POPULLI – HASAN PRISHTINA PËRJETSOHET NË PULLEN POSTARE ME 1 KORRIK VITIT 2024 –...

Ulliri i Vouves në ishullin e Kretës në Greqi, me moshën më të vjetër në botë

Ndoshta nuk është krijesa më jetëgjatë në tokë, por derimsot nuk ka një sfidues që ta mposhti. Është fjala për Ullirin e Vouves, që ndodhet...

Mos flini me kondicioner të ndezur, ja si mund të ndikojë në shëndetin tuaj

  Kondicionerët janë një pajisje e domosdoshëm në shtëpi gjatë ditëve dhe netëve të nxehta të verës.   Shpesh, shumë njerëz flenë në një dhomë me kondicioner...

Emri i vërtetë i “Popeye”-t legjendar të filmave me kartona, ishte Frank “Rocky” Fiegel

Popeye është gjithnjë ai me llullë në gojë, ai që përfshihet në zënka detarësh për Olive Oyl dhe pikërisht atëherë kur gjithçka është kundër...