6.1 C
Pristina
Monday, December 4, 2023
Home KËSHILLA

KËSHILLA

Shenjat që paralajmërojnë sulmin në zemër

  Sëmundja e zemrës është shkaku kryesor i vdekjes në vendet e zhvilluara botërore dhe infarkti është vdekjeprurës në 30% të rasteve, ndërsa vdekjet e...

Pse nuk duhet të gudulisni fëmijët?Ja si e shpjegojnë ekspertët…

  Gudulisja e fëmijëve shpesh shihet si një mënyrë e padëmshme dhe e këndshme për t’u lidhur ose luajtur. Megjithatë, ekspertët paralajmërojnë se gudulisja në...

Simptomat e kancerit të sistemit limfatik

  Limfoma është kancer i sistemit limfatik, e cila është pjesë e rrjetit kundër mikrobeve të trupit. Sistemi limfatik përfshin nyjet limfatike (gjëndrat limfatike), shpretkën,...

Llojet e dhimbjeve të këmbëve që nuk duhet t’i injoroni!

  Mos i injoroni dhimbjet e këmbëve si Tomçe! Tomçe është një burrë shumë aktiv 62- vjeçar që i pëlqen të peshkojë dhe të luajë...

Kjo është pija që mund të ulë rrezikun e diabetit të tipit 2

  Në rrjet mund të gjenden informacione të ndryshme dhe shpesh kontradiktore mbi rolin e kafesë tek sheqeri në gjak apo diabeti. Sipas studimeve, pavarësisht...

Çfarë ndjeni gjatë një ataku kardiak?

  Simptomat mund të jenë të lehta, por mos u mashtroni – çdo sulm në zemër është serioz, Në Hollywood, në film duket kështu: “Personazhi i...

Ilaçi që ju e konsumoni thuajse çdo ditë po ju rrezikon jetën

  Një studim i ri ka zbuluar se ilaçi mund të bëjë pak për të parandaluar gjendjen vdekjeprurëse dhe… Aspirina shpesh përshkruhet nga mjekët për të...

Çajit nuk keni nevojë t’i shtoni sheqer për t’ia përmirësuar shijen

  Për disa, mendimi i pirjes së çajit pa sheqer është diçka e paimagjinueshme Por, sipas një studimi të ri, një lugë sheqer nuk është e...

5 fakte të rëndësishme rreth konsumimit të jodit

  Sipas "Organizatës Botërore të Shëndetësisë", doza e rekomanduar ditore e jodit është 150-300 mikrogramë. Shumë shkencëtarë nuk janë dakord, pasi kjo llogaritje bazohet vetëm...

Bima më shëruese në planet, rritet në lëvore druri: Nobelistit i ka shëruar kancerin!

  Çaga është kërpudhë parazite që rritet në mështekën, në lëvore që ngjan si e djegur në formë brazdash. Me mijëra vjet përdoret në gjithë...

Doktori tregon pse shumica e shqiptarëve vuajnë nga dhimbja e shpinës

  Fizioterapisti Kleton Kadillari tha se shqiptarët vuajnë shumë nga dhimbja e shpinës. Në një intervistë për emisionin “Good Morning Albanians” në Euronews Albania, ai theksoi...

Çfarë ndodhë kur flemë në një dhomë të ftohtë?

  Mund të thuhet se dimri ka ardhur zyrtarisht dhe se temperaturat e ulëta kanë “pushtuar” vendin. Ndërkohë, shumë prej nesh mund të gjejnë vështirësi...

Most Read

Tokat shqiptare para pushtimit Osman

Histori Kjo pjese e shkurter e historise eshte marre nga libri i fushes se historise,te cilin e ka botuar avokati studjuesi Xhafer Sadiku. Libri titullohet :...

Nga ditari i një ushtari serb duke kaluar nëpër Shqipëri

Daut Dauti Ninka Petroviq, ushtar në Batalionin e Baqkës: “Ka qenë mesi i muajit nëntor kur u larguam nga Prizreni. Para se të niseshim, nga...

Siciliani dhe arbëreshët

Daut Dauti Filmi ‘The Sicilian’ i vitit 1987, nën regjinë e Michael Cirmino, konsiderohet ndër filmat epik të historisë së krimit. Në rolet kryesore janë...

1 dhjetor 1918, u themelua Jugosllavia, ose burgu i kombeve: Kjo ngjarje shënon edhe 105 vjetorin e riokupimit të Kosovës

Jahja Drancolli Si sot, më 1 dhjetor 1918, u themelua Jugosllavia, ose burgu i kombeve: Kjo ngjarje shënon edhe 105 vjetorin e riokupimit të Kosovës,...