6.1 C
Pristina
Sunday, May 22, 2022
Home KËSHILLA

KËSHILLA

Uji i gazuar është i shëndetshëm apo i dëmshëm? Si ndikon në shëndetin e kockave, të zemrës dhe të dhëmbëve..Flasin ekspertët

Uji i gazuar është një kombinim i ujit dhe dioksidit të karbonit nën presion. Natriumi dhe mineralet e tjera shtohen më pas.

Fruti i kuq që prodhon përmirësime ‘të rëndësishme’ në kujtesë për të reduktuar rrezikun e demencës

Demenca është një vuajtje mizore sepse është një marshim i ngadaltë drejt vdekjes për të sëmurin dhe të dashurit e tyre.

Dhimbjet e vazhdueshme të gjurit mund të lidhen me ngacmimet në tru

Skajet e kockave që formojnë nyjen e gjurit janë të mbuluara me kërc artikular, një substancë e lëmuar dhe e rrëshqitshme që...

Pse lia e majmunëve po përhapet në Evropë dhe SHBA?

Disa raste të lisë së majmunëve janë raportuar ose dyshohen në Britani, Portugali, Spanjë dhe Shtete të Bashkuara. Përhapja...

Simptoma që tregon se duhet të keni kujdes nga lija e majmunit – dhe si të shmangni infeksionin

Shtatë raste të lisë së majmunëve janë konfirmuar në Mbretërinë e Bashkuar që nga 7 maji. Infeksioni është një virus vdekjeprurës që...

A duhet dhënë si suplement Omega-3 fëmijëve

Acidet yndyrore omega-3 janë një komponent thelbësor i një diete të shëndetshme. Këto yndyra esenciale janë veçanërisht të rëndësishme...

Ka pesë vende ku nuk duhet ta përdorni kurrë uthullën për pastrim

Një numër në rritje i ekspertëve më të mirë të pastrimit do t’ju thonë se mbështeten në uthull për t’i pastruar shtëpitë...

Si të shpëtoni nga dhimbjet e dhëmbit gjatë natës

Dhimbjet e dhëmbit janë të tmerrshme, aq më tepër gjatë natës kur mundësia për të hequr mendjen nga...

Pozicioni më i mirë i gjumit për të luftuar hipertensionin

Shumë prej nesh jetojnë me presion të lartë të gjakut – ku gjaku pompohet me shumë forcë kundër mureve të arterieve mund...

Mjeku paralajmëron për frutat e zakonshme që duhet t’i shmangni nëse dëshironi të humbni peshë

Frutat dhe perimet i sigurojnë trupit tonë shumë lëndë ushqyese thelbësore dhe duhet të jenë një pjesë kyçe e të gjitha dietave...

Si t’i hiqni përgjithmonë minjtë nga shtëpia përmes metodave natyrale?

Nëse ndonjëherë keni pasur minj në shtëpi, me siguri e dini se sa të bezdisshëm dhe gërditshëm mund të jenë. Pjesa më...

Regjimi ushqimor dhe pijet që ndihmojnë në reduktimin e rrezikut të alzheimerit

Sëmundja e Alzheimerit është një sëmundje që lidhet me moshën dhe është lloji më i zakonshëm i demencës. Kjo gjendje kronike shpesh...

Most Read

Një tjetër sëmundje po përhapet me shpejtësi, OBSH-ja bën lëvizjen urgjente

Organizata Botërore e Shëndetësisë po punon për të hartuar udhëzime të mëtejshme për frenimin e përhapjes së lisë së majmunëve, mes shqetësimeve...

QËNDRIMI SERBO-MALAZEZ NDAJ SHQIPTARËVE NË KOSOVË 1914-1918

Pjesë nga libbri i autorit Dr. Fitim Rifati: Kosova gjat Luftës së Parë Botërore 1914-1918 Monarkitë sebo-malazeze, ndonëse ...

Luftoi për një Shqipëri më të mirë, por vdiq i vetmuar në një dhomë hoteli…

Nga Auron Tare Sot me 15 te Marsit te 1875 lindi ne Konice te vilajetit te Janines nje nga...

Historia e komandove/ Forcat speciale të ushtrisë, si u organizuan ndër vite

Të lindur zyrtarisht në Britaninë e Madhe në vitin 1940 me urdhër të kryeministrit Winston Churchill, komandot në fakt e kanë origjinën...