6.1 C
Pristina
Sunday, May 22, 2022
Home SOCIALE

SOCIALE

Studimi amerikan tregon se si do të vijë pandemia e radhës, pas COVID-19

Një studim i Universitetit të Xhorxhtaunit ka dalë në përfundimin se pandemia e radhës do të ketë lidhje me ngrohjen globale.

Më hidh te ujqërit dhe unë do i prij kopesë. Një reflektim i dobishëm për jetën

Për të përmbushur misionet tona, ne ndjekim udhëtime individuale, të cilat na ofrojnë të gjitha mjetet që na nevojiten për të evoluar...

Pse i humbasim kujtimet e fëmijërisë?

Pavarësisht nëse është dita kur lindi motra juaj, dita kur i morët një lodër vëllait tuaj, apo hera e parë që u...

Fjalët e një mësuesi përpara nxënësve të stresuar. Nuk ka mësim më të bukur, ia vlen ta lexoni!

Dikur një mësues la takim me disa nga nxënësit e tij të mëparshëm për të mësuar se si po ia çonin ata...

Moti për Bajram dhe për ditët në vijim

Do të mbajë mot i ndryshueshëm, me vranësira dhe intervale me diell. Vranësirat kryesisht në fillim javë dhe gjatë...

Çfarë mësojmë nga Ramazani – muaji i dashurisë dhe i solidaritetit

Ramazani është muaji i frymëzimit për vepra të mira dhe i shpërblimit të sakrificës e durimit; muaji i nëntë i kalendarit mysliman...

Shpiket ilaçi që bllokon kancerin e zorrës së trashë

Shumë shpejt pritet të dalë në shitje ilaçi që vepron në qelizat burimore të tumorit. Rezultatet e para pozitive,...

Mark Twain, vëzhguesi sqimatar dhe ndëshkuesi i pamëshirshëm i “racës së mallkuar njerëzore”

Nga Albert Vataj “Nuk kam paragjykime të racës, grupshtresës sociale apo përkatësisë religjioze. Gjithçka...

Hepatiti misterioz që ka vrarë të paktën një fëmijë: Ç’duhet të dini për sëmundjen

Të paktën një fëmijë ka ndërruar jetë pasi u sëmur nga një lloj misterioz i hepatitit akut që ka infektuar fëmijët në...

Vdes njeriu më i vjetër në botë

Ka vdekur personi më i vjetër në botë, Kane Tanaka ka vdekur në moshën 119-vjeçare. Gruaja japoneze jetoi dy...

Parashikimi i motit për të dielën, kaq do të arrijnë temperaturat maksimale

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës, ka njoftuar se moti gjatë ditës së nesërme do të jetë kryesisht me diell dhe vranësira të pakta.

Ditën që do ta shohësh veten me thinja përpara pasqyrës, kthehu e lexoji fjalët e këtij burri

Është e vështirë të plakesh. Nuk do ta pranosh, por nuk e ndal dot. E bukura është se të...

Most Read

Një tjetër sëmundje po përhapet me shpejtësi, OBSH-ja bën lëvizjen urgjente

Organizata Botërore e Shëndetësisë po punon për të hartuar udhëzime të mëtejshme për frenimin e përhapjes së lisë së majmunëve, mes shqetësimeve...

QËNDRIMI SERBO-MALAZEZ NDAJ SHQIPTARËVE NË KOSOVË 1914-1918

Pjesë nga libbri i autorit Dr. Fitim Rifati: Kosova gjat Luftës së Parë Botërore 1914-1918 Monarkitë sebo-malazeze, ndonëse ...

Luftoi për një Shqipëri më të mirë, por vdiq i vetmuar në një dhomë hoteli…

Nga Auron Tare Sot me 15 te Marsit te 1875 lindi ne Konice te vilajetit te Janines nje nga...

Historia e komandove/ Forcat speciale të ushtrisë, si u organizuan ndër vite

Të lindur zyrtarisht në Britaninë e Madhe në vitin 1940 me urdhër të kryeministrit Winston Churchill, komandot në fakt e kanë origjinën...