6.1 C
Pristina
Monday, May 29, 2023
Home SOCIALE

SOCIALE

Shëroi kancerin pa përdorimin e kimioterapisë, kush është mjeku që u dënua në SHBA

Klinika Bruzinski ka qenë burim shprese dhe shërimi për shumë pacientë që nga themelimi i saj në vitin 2008. Këtu, njerëzit që...

Autizmi mund të vërehet edhe te foshnjat 3 deri 6-muajshe: Këto janë shenjat

Autizmi është një çrregullim i shpeshtë në ditët e sotme dhe ja cilat janë simptomat që mund të vërehen në cilën periudhë...

Ja pse orari i ri pranveror na ndikon keq në shëndetin mendor

Ka dy ditë që kemi hyjrë në orën verore. Akrepat kanë shkuar 1 orë përpara duke kaluar nga ora dimërore në atë...

A ndihmojnë vërtet kukullat që flasin në zhvillimin e aftësisë së të folurit te fëmijët?

Një studim i ri në Gazetën e Shoqatës Mjekësore Amerikane për Pediatrinë (JAMA) thotë se: nuk duhet t’u besoni gjithmonë etiketimeve që...

Sa bëjnë 550 ÷ 2? Ushtrimi në dukje i thjeshtë po ‘çmend’ rrjetin

Ky ushtrim kaq i thjesht matematikor është bërë viral duke lënë qindra mijëra përdorues në rrjete sociale tërësisht të hutuar.

Këshilla për agjëruesit për ushqimin e duhur gjatë Ramazanit

Rekomandimet për ushqimin e duhur të agjëruesit gjatë muajit të Ramazanit nuk ndryshojnë shumë, në krahasim me rekomandimet jashtë atij muaji, por...

Telefonat inteligjentë dhe rrjetet sociale po e shkatërrojnë shëndetin mendor të fëmijëve

Nga John Burn–Murdoch Diçka po shkon shumë keq me adoleshentët sot. Gjatë viteve 1994-2010, pjesa e adoleshentëve britanikë që nuk e konsideronin të pëlqyeshëm veten...

Njerëzit toksikë janë në një betejë me veten e tyre dhe jo me të tjerët…

Njerëz me zë të lartë, njerëz negativë, njerëz toksikë. Njerëz që ju lëndojnë dhe ju prishin qetësinë shumë lehtë dhe ndoshta shumë...

Ramazani – muaji i agjërimit, faljes, mëshirës së Zotit dhe ripërtëritjes shpirtërore

Të gjitha të mirat e agjërimit të Ramazanit për shëndetin tuaj fizik dhe mendor Ramazani është muaji më i...

Sot nis muaji i Ramazanit, këto janë përfitimet shëndetësore që merrni nëse agjëroni

Sot, e enjte 23 Mars besimtarët myslimanë nisim muajin e Ramazanit. Ky muaj i cili është më i bekuari në kalendarin islam,...

Si e nxori Amerikën nga kriza ekonomike Presidenti Ruzvelt

Si e nxori Amerikën nga kriza ekonomike Presidenti Ruzvelt - Nga Albana Lifschin Albana Lifschin Frenklin...

Kush dhe si u vendos, se cilët libra të përfshiheshin në Bibël dhe ato që do të përjashtohen?!

E gjithë struktura mbi të cilën është ngritur në të madhërishmen e vet të besimit katolicizmi, është një shkas për hulumtim, për...

Most Read

Mos u habisni, ekzistojnë 4 arsye të dobishme pse duhet t’i lini fëmijët të qajnë

Është e vështirë të dëgjosh vogëlushin tënd duke qarë, prandaj me siguri nxiton drejt tij dhe përpiqesh që ta ndalosh. Sidoqoftë, një...

Ekspertët: Rreziku nga përdorimi i teknologjisë nga fëmijët

Varësia ndaj teknologjisë behet gjithnjë e më shqetësuese, veçanërisht për fëmijët dhe adoleshentët. Statistika të gjera të kryera në 12 vende të...

Udhëheqës të mëdhenj të historisë: Aleksandri i Madh

I lindur në vitin 356 para Krishtit, Aleksandri ishte një pushtues legjendar që transformoi historinë. Ai pushtoi territore të gjera dhe tregoi...

Apologjia e Skënderbeut – “E mora përgjegjësinë për këtë, jo për ndonjë arsye tjetër veçse t’ju tregoj lexuesve të vërtetën e vetme, sepse nuk...

"Apologjia e Skënderbeut" "Apologjia e Skënderbeut" e njohur me titullin e plotë si "Gjergj Kastrioti i Epirit, i quajtur...