6.1 C
Pristina
Monday, May 29, 2023

InForCulture

3352 POSTS0 COMMENTS

Si të sundoni mbi emocionet tuaja, këshilla e një mbreti-filozof

Nga Kevin Dikinson Mark Aureli e sundoi Romën në një kohë të trazuar. Murtaja Antonine e dërrmoi perandorinë. Dy...

Katër ushqime që janë të shëndetshme për zemrën

Të ushqyerit është pjesa që luan rolin më të rëndësishëm në shëndetin tuaj. Çdo ditë lexoni dhe dëgjoni aq shumë sa nuk...

Kurrë nuk duhet ta vizitoni këtë plazh!? (Video)

Në fillim të shekullit të 20-të, diku në brigjet e Afrikës Perëndimore, një anije gjermane me avull po largohej nga porti. Papritur,...

Gjashtë festimet pagane që përdoreshin dikur për të pritur ardhjen e Pranverës

Pas një dimri të gjatë e të ftohtë, nuk ka asgjë më të bukur se të shohësh lulet e para të Pranverës...

Simptomat e hershme të leukemisë te të rriturit që nuk janë të vështira për t’u dalluar

Leukemia është një nga kanceret që diagnostikohet më shpesh te fëmijët, ndërsa te të rriturit më së shpeshti diagnostikohet mes moshës 65...

Mashtrimet e kishës ortodokse serbe me autoqefalinë dhe pasojat për shtetin e Kosovës

MASHTRIMET E KISHËS ORTODOKSE SERBE ME AUTOQEFALINË DHE PASOJAT PËR SHTETIN E KOSOVËSNga Jusuf BUXHOVI Ngritja e shtetit hegjemon...

Historike, shitet për 6.2 mln Dollarë ora e prerandorit të fundit kinez

Kjo shifra më e lartë e arritur ndonjëherë për shitjen e orës së një perandori Një orë që dikur...

Alfabeti ilir, alfabeti më i vjetër në Gadishullin Ilirik

 Punim shkencor interesant i autores Bisera Suljic-BoskailoNgjashmëritë e alfabetit gotik të Ulfilas me alfabetin e lashtë boshnjak. Bosančica, ose Alfabeti Iliro-Mesapian.

A bëjnë rrëmujë pëllumbat në tarracën tuaj? Ka mënyra efektive për t’i mbajtur në distancë

Përveç gugatjeve të vazhdueshme dhe tingujve të tjerë të pakëndshëm që lëshojnë, pëllumbat mund të shkaktojnë dëme serioze dhe të shkatërrojnë ballkonin...

Zgjidhjet natyrale kundër problemeve me dhëmbët

Njerëzit që vuajnë nga ndjeshmëria e lartë e dhëmbëve, përballen çdo ditë me dhimbje...

TOP AUTHORS

3765 POSTS0 COMMENTS
13409 POSTS0 COMMENTS
0 POSTS0 COMMENTS
0 POSTS0 COMMENTS
3352 POSTS0 COMMENTS

Most Read

Mos u habisni, ekzistojnë 4 arsye të dobishme pse duhet t’i lini fëmijët të qajnë

Është e vështirë të dëgjosh vogëlushin tënd duke qarë, prandaj me siguri nxiton drejt tij dhe përpiqesh që ta ndalosh. Sidoqoftë, një...

Ekspertët: Rreziku nga përdorimi i teknologjisë nga fëmijët

Varësia ndaj teknologjisë behet gjithnjë e më shqetësuese, veçanërisht për fëmijët dhe adoleshentët. Statistika të gjera të kryera në 12 vende të...

Udhëheqës të mëdhenj të historisë: Aleksandri i Madh

I lindur në vitin 356 para Krishtit, Aleksandri ishte një pushtues legjendar që transformoi historinë. Ai pushtoi territore të gjera dhe tregoi...

Apologjia e Skënderbeut – “E mora përgjegjësinë për këtë, jo për ndonjë arsye tjetër veçse t’ju tregoj lexuesve të vërtetën e vetme, sepse nuk...

"Apologjia e Skënderbeut" "Apologjia e Skënderbeut" e njohur me titullin e plotë si "Gjergj Kastrioti i Epirit, i quajtur...