6.1 C
Pristina
Wednesday, July 17, 2024

info info

1 POSTS0 COMMENTS

Të dhëna enciklopedike për qytetin më të përlotur në botë – Gazza

Agron Islami Në vitin 634, Gaza hyri nën administrimin e Kalifatit Islam të udhëhequr nga Ebubekri. Në kryqëzatën e...

TOP AUTHORS

2492 POSTS0 COMMENTS
1 POSTS0 COMMENTS
7 POSTS0 COMMENTS
5572 POSTS0 COMMENTS
17299 POSTS0 COMMENTS

Most Read

Dy gra amerikane në Veriun e Shqipërisë në vitin 1919

– Dy fotografi që publikohën për herë të parë – NGA NDUE DEDAJ Asnjëherë nuk duhet menduar se çdo dëshmi të së shkuarës e kemi në muze,...

Dostojevski dhe Migjeni

Nga Agron Tufa Shumë fije e lidhin Migjenin me Dostojevskin, po në mënyrën më të drejtpërdrejtë Migjenin e lidh me idhullin e tij “Ëndrra e Raskolnikovit”...

PRESHEVA, EMËRTIMI DHE VJETËRSIA E SAJ

Shkruan: Xhemaledin SALIHU Lugina e Presheves mund të quhet edhe Krahinë e Preshevës, siç po e quajnë shumë studiues që po marrin pjesë në Konferencat shkencore...

Legjenda e Liqenit të Zi

Nga Mali i Komjanit Liqeni i Zi dhe mali i Lenies gërshetohen në mënyrë të pa zgjidhëshme në një legjendë. Të tre këto objekte të...