Laguna Blu, është atraksioni më i madh turistik në Islandë. Kjo zonë ndodhet në gadishullin Reykjanes të Islandës ku ditëve të fundit kanë ndodhur mijëra tërmet

Ky fakt është një tregues i besueshëm i një shpërthimi vullkanik. Për shkak të mundësisë së një shpërthimi të mundshëm vullkanik të afërt, një nga atraksionet më të mëdha turistike të vendit në Islandë është mbyllur përkohësisht.

Aktiviteti sizmik do të monitorohet nga afër në ditët në vijim dhe situata do të rivlerësohet në përputhje me rrethanat.

Laguna Blu ndodhet në Gadishullin Reykjanes rreth 40 kilometra në jugperëndim të Rejkjavikut dhe pak më pak se 20 minuta me makinë nga Aeroporti Ndërkombëtar Keflavik.

Gjithsej 1200 tërmete janë matur që nga fundi i tetorit./Indeksonline/

P

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here