6.1 C
Pristina
Monday, May 29, 2023

InForCulture

3352 POSTS0 COMMENTS

Në Shqipëri askush nuk është i sigurt!

Nga: Joseph Roth (pjesë nga vepra Udhëtimi në Shqipëri) Shqiptarët e qyteteve janë, sipas mendimit tim, njerëzit më frikacakë në...

Metoda me të cilën mund ta qetësoni shpejt një të porsalindur që qan

Pediatri amerikan, Robert Hamilton, shpiku një metodë të quajtur “The Hold”, në saje të të cilës mund ta qetësoni një fëmijë deri...

Në sa mënyra mund ta përdorësh pastën e dhëmbëve

Pasta e dhëmbëve nuk është vetëm mjet për higjienën e gavrës së gojës. Me përbërjen e saj që ka,...

Shkencëtarët zbulojnë vitaminën që na mbron nga diabeti! 

Diabeti është një nga sfidat më të mëdha të sotme për komunitetin shkencor. Prek një në 11 njerëz në mbarë botën dhe...

Arsyeja pse helmi i akrepit është lëngu më i shtrenjtë në botë!

Helmi i akrepit konsiderohet gjerësisht si lëngu më i shtrenjtë në botë, një gram kushton disa milionë dollarë. Kjo mund të jetë...

Drejtuesit e “Festivalit Tradicional të Komedisë” në Mitrovicë, të indinjuar për mospërkrahjen e festivalit nga DKRS

Drejtuesit e "Festivalit Tradicional të Komedisë' në Mitrovicë, në faqen e tyre zyrtare kanë reaguar të indinjuar kundrejt...

9 sekrete që supermarketet nuk duan t’i dini!

Askush nuk e njeh një institucion më mirë se njerëzit që punojnë atje. Shumë herë këto njohuri mund të jenë shumë e...

Video/ Një tur vizual! Si dukej vërtet Egjipti i Lashtë!

Egjipti i lashtë, djepi i qytetërimit dhe një nga kulturat më magjepsëse në historinë njerëzore, ende magjeps imagjinatën tonë me mrekullitë e...

Cili ishte maneti i Ernest Koliqit

Ishte 15 Janari i vitit 1975 kur bota shqiptare mësoi se Profesor Ernest Koliqi kishte ndërruar jetë, ndërkohë që njoftohej gjithashtu se...

Të përshtatet apo restaurohet objekti i Universitetit të Punëtorëve në Preshevë

Foto: Objekti i Universitetit të Punëtorëve në Preshevë  Shkruan : Xhemaledin SALIHU 

TOP AUTHORS

3765 POSTS0 COMMENTS
13409 POSTS0 COMMENTS
0 POSTS0 COMMENTS
0 POSTS0 COMMENTS
3352 POSTS0 COMMENTS

Most Read

Mos u habisni, ekzistojnë 4 arsye të dobishme pse duhet t’i lini fëmijët të qajnë

Është e vështirë të dëgjosh vogëlushin tënd duke qarë, prandaj me siguri nxiton drejt tij dhe përpiqesh që ta ndalosh. Sidoqoftë, një...

Ekspertët: Rreziku nga përdorimi i teknologjisë nga fëmijët

Varësia ndaj teknologjisë behet gjithnjë e më shqetësuese, veçanërisht për fëmijët dhe adoleshentët. Statistika të gjera të kryera në 12 vende të...

Udhëheqës të mëdhenj të historisë: Aleksandri i Madh

I lindur në vitin 356 para Krishtit, Aleksandri ishte një pushtues legjendar që transformoi historinë. Ai pushtoi territore të gjera dhe tregoi...

Apologjia e Skënderbeut – “E mora përgjegjësinë për këtë, jo për ndonjë arsye tjetër veçse t’ju tregoj lexuesve të vërtetën e vetme, sepse nuk...

"Apologjia e Skënderbeut" "Apologjia e Skënderbeut" e njohur me titullin e plotë si "Gjergj Kastrioti i Epirit, i quajtur...