Disa minuta më shumë gjumë në vikend se sa rutina juaj javore mund të ju shkaktojë një sërë sëmundjesh

Hulumtimet e reja kanë zbuluar se nëse flini më shumë në fundjavë sesa orët e gjumit që i bëni gjatë javës mund të rrisin bakteret e zorrëve të lidhura me obezitetin, sulmet në zemër dhe goditjet në tru.

Studimi ZOE Predict i King’s College në Londër zbuloi se edhe një ndryshim i vogël në kohën kur zgjohemi mund të ketë ndikim në ritmin tonë biologjik.

Mjaftojnë vetëm 90 minuta shtesë gjume për të prishur orën e brendshme të trupit tonë, duke ndikuar në një sërë funksionesh nga sistemi ynë imunitar deri tek sistemi tretës, thonë shkencëtarët.

Në projektin më të madh ushqimore është bërë, ZOE Predict vlerësoi 934 njerëz ‘kryesisht të dobët dhe të shëndetshëm’ që flinin të paktën shtatë orë në natë.

Hetimi mori një sërë mostrash duke përfshirë mostrat e gjakut, jashtëqitjes dhe mikrobiomit të zorrëve dhe matjet e glukozës dhe i krahasoi ato midis atyre që kishin modele të rregullta dhe të parregullta të gjumit.

Dr Sarah Berry nga KCL tha se : “Mbajtja e modeleve të rregullta të gjumit, kështu që kur shkojmë në shtrat dhe kur zgjohemi çdo ditë, është një sjellje lehtësisht e rregullueshme e stilit të jetesës që mund të bëjmë të gjithë, që mund të ndikojë në shëndetin tuaj përmes mikrobiomës së zorrëve për mirë. ‘

Gjithashtu u zbulua se ata që bënin një sy gjumë shtesë kishin më shumë gjasa të konsumonin pije me sheqer dhe të hanin më pak fruta dhe arra./klankosova

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here