Qyteti më i vogël në botë mund të gjendet vetëm disa orë larg Britanisë së Madhe me vetëm 30 njerëz që jetojnë atje.Hum, në Kroaci, ka vetëm dy rrugë me rreth tre rreshta shtëpish, por ende klasifikohet si qytet pavarësisht se është i ngjashëm me një fshat.

Me përmasa vetëm 100 metra të gjatë dhe 30 metra të gjerë, Rekordet Botërore të Guiness konfirmuan se ishte më i vogli në botë.Por Hum daton në vitet 1100, me shtesa duke përfshirë një kullë të shekullit të 16-të dhe kishën e shekullit të 19-të Legjenda e qytetit thotë se gjigantët ndërtuan luginën e lumit Mirna aty pranë, por përdorën gurët e mbetur për të ndërtuar Hum-in, por ata nuk ishin në gjendje ta bënin më të madh.

Shumë vizitojnë restorantin e qytetit, i cili shërben kuzhinën lokale si Pršut, një proshutë e kuruar lokale.I njohur gjithashtu si “qyteti i tartufit”, ushqime të tjera të shijshme përfshijnë Biska, një raki tradicionale Istriane e bërë nga veshtulla. Nëse e vizitoni në tetor, atëherë mund të përjetoni festivalin lokal Grappa.

Vizitojeni më 11 qershor dhe mund të shikoni votimin vjetor të kryetarit të bashkisë.
Tradita thotë se vetëm burrat mund të votojnë, të cilët duhet ta japin votën e tyre duke e shkruar atë në një lugë druri.

Turistët e mëparshëm që e vizituan e quajtën atë “simpatik”, me një që tha se “ja vlente absolutisht për t’u parë”. Ju gjithashtu mund të rezervoni një nga shtëpitë e pushimit në qytet nëse dëshironi të qëndroni atje.Në Airbnb, dhomat private fillojnë nga rreth 33 £ në natë, ose një apartament i tërë për 88 £.

Nëse dëshironi pak luks shtesë, mund të qëndroni në vilën më të bukur të qytetit me pishinë private për 440 £, duke fjetur gjashtë persona. Për ta vizituar, fluturimet zgjasin rreth 2 orë nga MB në Zagreb dhe do t’ju duhet të udhëtoni disa orë të tjera për të arritur atje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here