6.1 C
Pristina
Saturday, July 2, 2022
Home HISTORI/ARKEOLOGJI 12 metra i gjatë, gjendet dinozauri më i madh i Europës

12 metra i gjatë, gjendet dinozauri më i madh i Europës

Fosilet e dinozaurit më të madh tokësor të Europës janë zbuluar në Ishullin Wight, kanë deklaruar shkencëtarët. Paleontologët e Universitetit të Southampton kanë identifikuar mbetjet e grabitqarit 10 metra të gjatë,  i cili jeton 125 milionë vjet më parë.

Kockat prehistorike (bishti dhe legeni) i përkisnin një dinozauri me dy këmbë, turi si krokodil dhe me një gungë kockore në shpinë.

Ishte një kafshë gjigande, më shumë se 10 metra i gjatë dhe me peshë disa tonëshe”, është shprehur një doktorant  i ekipit, Chris Barker. “Duke gjykuar nga përmasat, përfaqëson një nga grabitqarët më të mëdhenj  të gjetur në Europë, ndoshta më i madhi deri më tani”.

Mendohet se krijesa ka jetuar  në fillim të periudhës së rritjes së nivelit të deteve dhe mund të ketë kërkuar në ujërat e lagunave dhe cekëtira për të gjetur ushqim./tvklan.al

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Vlerat e rralla të dardhave shqiptare, zbulojini këtu

Dardhat shqiptare kultivohen gjerësisht gati në të gjithë vendin. Sipas AgroWeb.org, Përmeti, Pogradeci, Dibra, Korça, Vlora, Lushnja, Fieri, jo...

Mesazhet e lashta të Ilirëve(Video)

Historia e tyre eshte sa enigmatike aq edhe e pastudiuar siç duhet. A mundet nje varreze te percjelle mesazhe nga lashtesia ?...

Shenjat që tregojnë se fryrja e barkut nuk është normale

Fryrja e barkut është krejtësisht normale dhe e përkohshme kur shfaqet para menstruacioneve ose pas ngrënies...

Misteri i arit shqiptar…(Video)

Sa ar ka dale nga fabrika e Rubikut gjate periudhes se komunizmit ? Perse ky proces qendronte i fshehte dhe ku shkonte...

Recent Comments