6.1 C
Pristina
Monday, May 16, 2022
Home KULTURË Mbajtja e verores në dorë, ja detajet që nuk i kemi ditur

Mbajtja e verores në dorë, ja detajet që nuk i kemi ditur

Veroret të paktën një herë i kemi vënë të gjithë në dorë. Por çfarë kuptimi ka dhe sa kohë duhen mbajtur.

Së fundmi Olga Kalimera e cila merret, me punime handmade, shpjegoi sot edhe domethënien e vendosjes së verores për ABC e mëngjesit.

Simbolika është që të vendosim një verore me dy fije, të kuqe dhe të bardhë në dorë në mënyrë që të mbrohemi nga dielli i papritur i Marsit.
Gjithë Ballkani dhe vendet e Evropës Perëndimore e kanë traditë veoren dhe pothuajse në kanë të njëjtin kuptim.
Vendoset me 1 Mars dhe duhet të hiqet me 30 Mars.Linku:abcemëngjesit

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments