6.1 C
Pristina
Friday, September 24, 2021
Home KËSHILLA Përfitimet shëndetësore nga konsumimi i ujit të kokosit

Përfitimet shëndetësore nga konsumimi i ujit të kokosit

I mbushur me karbohidrate lehtësisht të tretshme në formën e sheqerit dhe elektroliteve, uji i kokosit ofron përfitime për lëkurën, zemrën, flokët, presionin e gjakut dhe tretjen.

“Uji i kokosit është një pije e shijshme, ushqyese, freskuese dhe natyrale që është jashtëzakonisht e mirë për shëndetin tuaj. Është një pije alternative e mirë në vend të sodës ose pijeve të gazuara. Është një burim i shkëlqyer i vitaminave (A, C) dhe mineraleve ( Ca, K, Mg, Mn), “thotë dietologia, Garima Goyal.

Goyal gjithashtu shtjellon përfitimet e ujit të kokosit:

Ndihmon në ruajtjen e shkëlqimit natyral të lëkurës

Uji i kokosit zvogëlon rrudhat dhe vijat e holla dhe ndihmon në ruajtjen e hidratimit dhe elasticitetit të lëkurës. Pirja e ujit të kokosit çdo ditë jo vetëm që ushqen trupin tuaj me lëndë ushqyese vitale, por gjithashtu mban sëmundjet larg. Ajo funksionon si një ilaç kundër akneve dhe problemeve të tjera të lëkurës gjithashtu.

Një tonik për flokët

Nëse jeni të shqetësuar me rënien e flokëve, ndoshta është një ide e mirë të konsumoni ujë kokosi për të nxitur rritjen e qelizave pasi i mban flokët të fortë duke stimuluar lëkurën e kokës.

Përmirëson tretjen

Uji i kokosit është natyrisht freskues dhe zvogëlon sasinë e natriumit të pranishëm në trupat tanë që është përgjegjës për fryrjen dhe gazrat. Duke qenë i pasur me fibra, ai gjithashtu i jep një nxitje sistemit tonë tretës.

4. Forcon kockat

Uji i kokosit ndihmon në forcimin dhe dendësinë e kockave dhe kështu është i shkëlqyeshëm për të parandaluar shfaqjen e hershme të sëmundjeve si osteoporoza, artriti, osteopenia, etj.

5. Ul presionin e gjakut

Konsumimi i ujit të kokosit parandalon mpiksjen e gjakut dhe ndihmon në kontrollin e niveleve të kolesterolit, raporton Hindustantimes.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin ‘Irishman’, De Niro duket gjigant..

Daut Dauti Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin 'Irishman',...

OBSH: Ndotja e ajrit vret shtatë milionë persona në vit

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka fuqizuar të mërkurën udhëzimet e reja për kualitet të ajrit, duke thënë se ndotja e ajrit është...

Balli Kombëtar i kërkonte Amerikës në prill 1945 të rrëzojë Enver Hoxhën

Nga Thanas Mustaqi Më 14 prill 1945 krerët e Ballit Kombëtar të arratisur në Itali i sugjeronin Uashingtonit që...

Ujqit, 40 Fakte magjepsëse dhe interesante të ujkut

A keni frikë pak nga ujqit? Për mijëra vjet, qeniet njerëzore i kanë adhuruar ata, kanë frikë dhe madje i kanë urryer.

Recent Comments