6.1 C
Pristina
Sunday, May 22, 2022
Home KURIOZITETE Pse nuk duhet ta ndizni më kurrë kondicionerin e makinës në dimër?...

Pse nuk duhet ta ndizni më kurrë kondicionerin e makinës në dimër? Zbulojeni tani përgjigjen

Ashtu si shumë shoferë, në dimër mezi prisni të ndizni kondicionerin e makinës për t’u ngrohur.

Mund t’ju duket një ide e shkëlqyer por në fakt nuk është dhe aq. Sistemi i ngrohjes mund të bëjë më shumë dëm sesa mirë. Motorët në makinat e reja janë shumë të ndryshme nga ata që gjenden te llojet më të vjetra.

Për të ngrohur makinën tuaj, mjafton të prisni pak dhe ajo do të ngrohet gjatë vozitjes pasi motori i saj punon me avull të plotë. Nëse ndizni edhe ngrohjen, do të harxhoni shumë më tepër karburant. Përveç konsumit të panevojshëm, karburanti i tepërt mund të rrjedhë brenda mureve të cilindrit dhe dhomës së djegies.

Në vend që të zgjatni jetën e makinës, do ta shkurtoni. Nëse gjatë dimrit nuk e ndizni gjithmonë ngrohjen, makina do të jetë në gjendje të mirë më gjatë. Makina nxehet më shpejt kur është në lëvizje, kështu që jo vetëm që do të kurseni karburant dhe do të kurseni para, por do ta kurseni edhe makinën tuaj nga dëmtimi.

Përpara se të nisni makinën, sigurohuni që të gjitha xhamat tuaja të jenë të pastra nga bora dhe akulli dhe makina do të ngrohet vetë gjatë vozitjes.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Kapedani i Mirditës Llesh Lleshi i Gjonmarkajve, siç njihet ndryshe Lleshi i Zi

Kapedani i Mirditës Llesh Lleshi i Gjonmarkajve ose siç njihet ndryshe Lleshi i Zi jetoi gjatë shekullit XVIII-XIX, nofkën "i Zi" ai...

“Amerika e ka për detyrë të pranojë thirrjen e shqiptarëve,..” Woodrow Wilson

Woodrow Wilson President i SHBA-së më 1913-1921 “Amerika e ka për detyrë të pranojë thirrjen e shqiptarëve,të cilët kërkojnë...

NASA: Qielli është shumë më afër

Yjet e portretizuara në imazhet e para testuese të kapura nga teleskopi hapësinor James Webb pas përfundimit të shtrirjes së pasqyrës shkëlqejnë...

Stamboul (1883)- Si u prit emërimi i Naim Frashërit si inspektor i shkollave greke?

Naim Frashëri (1846 – 1900) Nga Aurenc Bebja*, Francë – 11 Prill 2022 “Stamboul” ka botuar,...

Recent Comments