6.1 C
Pristina
Sunday, January 23, 2022
Home Uncategorized Pse është kaq i fuqishëm helmi i Vejushës së zezë?

Pse është kaq i fuqishëm helmi i Vejushës së zezë?

Vejushat e zeza janë disa nga krijesat më helmuese në Tokë. Ky vlerësim ka bërë që shumë njerëz të besojnë se kjo merimangë është një insekt agresiv.

Në realitet, këto merimanga janë të druajtur, dhe ato sulmojnë njerëzit vetëm kur trupat e tyre shtypen, qëllimisht ose aksidentalisht.

Megjithatë, kur godet, ajo shkakton kërdi në sistemin nervor të njeriut.

Ajo që e bën kafshimin e tyre kaq të dhimbshëm është prania e një neurotoksine të quajtur alfalatrotoksinë. Ky “rrëmbyes” nervor shkakton dhimbje të shfrenuar në të gjithë sistemin nervor të viktimës.

Megjithatë, është një keqkuptim i përhapur, që një pickim i vetëm nga një merimangë si vejusha e zezë është gjithmonë një dënim me vdekje. Fataliteti është i rrallë te njerëzit e shëndetshëm, ku shumica shërohen me ndihmën mjekësore brenda 24 orëve. Fëmijët e vegjël dhe ata që janë të sëmurë ose të moshuar kanë rrezikun më të lartë.

Vejushat e zeza gjenden në rajone të buta anembanë botës. / bota.al

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Jetë e përditshme në disa foto të Margaret Hasluck-u ose Shqiptarë në objektivin e Margaret Hasluck-ut – Nga Qerim Vrioni

Në opusin e madh të fotove të realizuara nga studiuesja e njohur skoceze Margaret Hasluck (1885-1948) në vendin tonë, një pjesë dërmuese...

OBSH paralajmëron se Omicron nuk do të jetë varianti i fundit

Një zyrtare e lartë e Organizatës Botërore të Shëndetësisë paralajmëroi shtetet që mendojnë se kishin kaluar më të keqen e Covid-19 pasi...

Vitamina D mund të mbrojë trupin nga disa lloje të kancerit

Të pasurit e një niveli të ulët vitamine D mund të lidhet me një risk më të lartë për zhvillimin e disa...

Simbolet që përdori principata e Kastriotëve

NGA: GJON KEKA Në kuadër të simboleve të kombit tonë arbëror europian më i rëndësishëm është konsideruar simbili i Principatës...

Recent Comments