6.1 C
Pristina
Tuesday, December 7, 2021
Home KËSHILLA Mënyra natyrale për ta zhbllokuar hundën kur jeni të ftohur (FOTO)

Mënyra natyrale për ta zhbllokuar hundën kur jeni të ftohur (FOTO)

Bllokimi i hundës është një nga simptomat më të bezdisshme të të ftohurit. Ne e dimë që kjo ju “rrëzon”, por kjo është edhe arsyeja pse ju duhet të luftoni dhe të mos lejoni që një i ftohtë ta  kontrollojë jetën tuaj.

Nga pijet e nxehta e deri tek thithja e avullit, ka shumë gjëra që mund të bëni në shtëpi pa iu drejtuar mjekëve.

Zadnje ulaganje Luke Modrića prestravilo je stručnjake u snažnim i velikim bankama

Ne do paraqesim 8 mënyra të vërtetuara shkencërisht, natyrore, për të pastruar rrugët e frymëmarrjes  më shpejt dhe me efikasitet.

Flini anash

Hunda e bllokuar do të thotë që ka shumë mukus të bllokuar në sinuset tuaja që ju pengon të merrni frymë drejtë. Pra, është e rëndësishme që të mbani kokën lart gjatë natës duke shtuar një jastëk të dytë. Është gjithashtu jetike që të përpiqeni të flini anash në vend të shpinës, pasi kjo do të ndihmojë në zhbllokim. Hunda do të ketë një shans shumë më të mirë për të “kulluar” veten gjatë natës në vend që të lejojë akumulimin e mukusit më shumë.

Hidratohuni me supa dhe çajra të nxehtë

Pirja e lëngjeve të nxehta mund të mos ju ndihmojë të hiqni qafe ftohjen më shpejt, por do t’ju çlirojë nga simptomat e bezdisshme. Studiuesit kanë gjetur se njerëzit që pinë pije të nxehta në vend të atyre me temperaturë të dhomës, ndihen shumë më mirë në lidhje me gjendjen e tyre. Kamomili, çaji jeshil, supa e pulës dhe uji i nxehtë me limon dhe mjaltë mund t’ju ​​qetësojnë në mënyrë efektive. Efekti që ata krijojnë është shumë i rëndësishëm në mënyrë që të ndiheni më mirë dhe më të lehtësuar.

Përdorni kompresë të ngrohtë në sinus

Mënyra se si funksionon një kompresë e ngrohtë është duke zvogëluar inflamacionin në sinuset tuaja dhe duke zhbllokuar rrugët e frymëmarrjes së hundës. Thjesht merrni një leckë të pastër, zhyteni në ujë të ngrohtë (por jo të nxehtë) dhe vendoseni në hundë të sipërme dhe ballin e poshtëm. Ngrohtësia e kompresës do t’ju bëjë të hapni vrimat e hundës dhe do t’ju japë aftësinë për të marrë frymë më lehtë. Sigurohuni që të mos e lini kompresën për shumë kohë, pasi mund të përfundoni duke djegur lëkurën.

Blini një lagështues ajri

Ajri i ftohtë dhe i thatë që është zakonisht në shtëpitë tona, bën edhe më keq për hundën tuaj të bllokuar. Dhe kjo është ajo ku një lagështues ju vjen në ndihmë pasi lëshon lagështinë e nevojshme në dhomë. Mund ta mbani të lëshuar ditën dhe natën, por është më e dobishme gjatë gjumit pasi ju ndihmon të pushoni dhe të ndiheni më rehat. Nuk duhet të shqetësoheni për ndonjë rrezik serioz, dhe do të vini re një përmirësim të madh në hundën tuaj të bllokuar shumë shpejt.

Thithni avullin nga hudhra e zier

Hudhra është e njohur për vetitë e saj anti-fungale dhe anti-bakteriale, dhe mund t’ju bëjë shumë mirë kur jeni të ftohur. Mund ta hani ose (mundësisht) ta zieni në pak ujë dhe të thithni avullin e hudhrës dhe kështu do ta shmangni erën e keqe në frymë. Mund ta vendosni një peshqir mbi kokë në mënyrë që ta mbani sa më shumë avullin e bllokuar.

Hani ushqime pikante

Me siguri keni vënë re se kur hani diçka pikante, hunda fillon t’ju rrjedhë. Pra, kjo mund të jetë një zgjidhje e mirë e përkohshme për ta zhbllokuar atë për ca kohë. Ajo që mund të bëni është të filloni të shtoni erëza të përgjithshme në pjata, duke përfshirë speca të kuq, hudhër, xhenxhefil dhe shafran të  Indisë. Shafrani i Indisë mund të mos t’jua zhbllokojë hundën, por ka veti shumë të rëndësishme anti-inflamatore që do t’ju ​​ndihmojnë me ftohjen tuaj në përgjithësi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Pse flemë? Shkencëtarët nuk e dinë ende, por e kanë një hipotezë

Të gjitha kafshët flenë, madje edhe krimbi i rrumbullakët dhe i vogël Caenorhabditis elegans. Shkencëtarët janë përpjekur prej kohësh që ta kuptojnë pse ndodh gjumi. Ata kanë bërëshumë prova me minjtë në laborator, por të...

“Ja pse shqiptarët kanë sukses kur largohen nga Atdheu?”

Eksperti i Turizmit, Auron Tare, përmes një postimi në facebook ka sjellë në vëmendjen e ndjekësve të tij rastin e George Tames,...

Ky ushqim në mëngjes mbron imunitetin dhe mban larg gripin

Me ardhjen e vjeshtës vijnë edhe infeksionet virale të cilat tashmë në periudhë pandemie bëhen akoma më të rënda.

“Pallati Stratigò”, dëshmi e kulturës arbëreshe që prej vitit 1533

Foto Ilustrim: Pallati Stratigò Pallati Stratigò, është një ndër ndërtesat më të njohura në Lungro, një nga “qytezat e...

Recent Comments