6.1 C
Pristina
Tuesday, December 7, 2021
Home KËSHILLA Pse nuk duhet të ecni zbathur, edhe në shtëpi

Pse nuk duhet të ecni zbathur, edhe në shtëpi

Ecja pa këpucë nëpër shtëpi mund të ketë disa pasoja të pakëndshme për shëndetin dhe bukurinë e këmbëve tuaja.

1. Këmbët tuaja janë më të ekspozuara ndaj baktereve.

Edhe nëse sapo keni larë dyshemenë, kjo nuk do të thotë se është plotësisht pa mikrobe. Dyshemetë tuaja mund të duken të pastra, por në realitet, ka ende pluhur që përmban shumë baktere dhe kërpudha të dëmshme. Nëse jeni duke ecur me këmbë zbathur, ju jeni duke u ekspozuar ndaj mikroorganizmave që mund të infektojnë lëkurën e këmbëve tuaja. Kjo, nga ana tjetër, mund të infektojë thonjtë tuaj të këmbëve dhe t’i bëjë ata të bëhen të verdhë dhe të brishtë.

2. Sipërfaqet e forta nuk janë të mira për këmbët tuaja.

Të ecësh zbathur mbi bar herë pas here ju bën të ndiheni mirë dhe madje mund t’ju ndihmojë të heqësh stresin, por duke vepruar kështu në ambiente të mbyllura në të vërtetë mund të dëmtosh këmbët. Sipërfaqet më të buta lejojnë që këmbët tuaja të zhyten natyrshëm dhe mbështesin pjesën e brendshme të këmbëve tuaja. Por shumica e dyshemeve janë shumë të vështira dhe ecja pa mbështetjen e këpucëve shkakton stres të panatyrshëm i cili përfundimisht mund të çojë në dhimbje në thembra dhe gjunjë.

3. Mund të çojë në lëndime.

Duke hequr këpucët dhe duke i lënë këmbët tuaja të marrin frymë me siguri ndiheni mirë pas një dite të gjatë në punë, por ecja nëpër shtëpi pa këpucë mund të çojë në rrëzime dhe lëndime. Studimet kanë treguar se nëse këmbët tuaja janë zbathur mund të shkaktojnë rënie dhe tërheqje të muskujve si pasojë e rënies.

4. Mund të dëmtojë shpinën.

Nëse ndonjëherë keni ndjerë se këmbët tuaja janë të lënduara pasi keni ecur zbathur, në të vërtetë ka një shpjegim shkencor për këtë. Ecja zbathur në sipërfaqe të forta shkakton një shpërndarje të pabarabartë të peshës në këmbët tuaja. Ky çekuilibër mund të përkeqësojë deformimet ekzistuese të këmbës, madje mund të prekë pjesët e sipërme të trupit tuaj, duke shkaktuar dhimbje në gjunjë dhe shpinë.

5. Mund të shkaktojë erë të keqe të këmbëve.

Përveç që ju lëndon këmbët dhe shpinën, ecja zbathur rregullisht mund të çojë në erë të pakëndshme të trupit. Mos veshja e këpucëve nuk do të thotë asnjë mbrojtje kundër baktereve në dushet e palestrës dhe madje edhe në shtëpi. Kur ecni zbathur, lehtë mund të bini në kontakt me këto infeksione, të cilat mund të shkaktojnë erën e këmbëve tuaja. 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Pse flemë? Shkencëtarët nuk e dinë ende, por e kanë një hipotezë

Të gjitha kafshët flenë, madje edhe krimbi i rrumbullakët dhe i vogël Caenorhabditis elegans. Shkencëtarët janë përpjekur prej kohësh që ta kuptojnë pse ndodh gjumi. Ata kanë bërëshumë prova me minjtë në laborator, por të...

“Ja pse shqiptarët kanë sukses kur largohen nga Atdheu?”

Eksperti i Turizmit, Auron Tare, përmes një postimi në facebook ka sjellë në vëmendjen e ndjekësve të tij rastin e George Tames,...

Ky ushqim në mëngjes mbron imunitetin dhe mban larg gripin

Me ardhjen e vjeshtës vijnë edhe infeksionet virale të cilat tashmë në periudhë pandemie bëhen akoma më të rënda.

“Pallati Stratigò”, dëshmi e kulturës arbëreshe që prej vitit 1533

Foto Ilustrim: Pallati Stratigò Pallati Stratigò, është një ndër ndërtesat më të njohura në Lungro, një nga “qytezat e...

Recent Comments