6.1 C
Pristina
Monday, May 16, 2022
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Mbishkrim i Foinikes, një akt lirimi i datuar në shek. III para...

Mbishkrim i Foinikes, një akt lirimi i datuar në shek. III para Krishtit

Ky mbishkrim i Foinikes është një akt lirimi i datuar në shek. III para Krishtit, që i takon periudhës pas rënies së dinastisë së ajakidëve në vitin 232, kur kaonët, pra dhe Foinikia, i përkasin shtetit monarkik ose koinonit të epirotëve. Skllavi është liruar dhe i është kushtuar Poseidonit
….
Akti i lirimit të Foinikes përbën një dëshmi të re për rolin e veçantë të femrës në jetën politike të shtetit të Epirit, që u shtohet atyre që kemi nga tradita antike. Kjo dëshmi do të ishte e veçantë dhe do të pasuronte shumë imazhin tashmë të përvijuar lidhur me rolin e rëndësishëm që luante femra në shoqërinë epirote. Një përfundim i tillë nuk do të ishte as befasues dhe as i papranueshëm, po të mbahet parasysh fakti se tradita antike dëshmon qartë për praninë e femrës epirote në jetën politike deri në nivelet më të larta të hierarkisë shtetërore. Vlejnë për t’u përmendur rastet e Olimpisë, e shoqja e Filipit II dhe e ëma e Aleksandrit të Madh, të bijës së saj Kleopatrës, e shoqja e Aleksandrit II të Epirit, si dhe të princeshave Nereis dhe Deidamé. Një situatë e njëjtë ndeshet gjithashtu në Ilirinë e jugut në rastin e Teutës, që u ngjit në fronin mbretëror ilir si regjente pas vdekjes së të shoqit, Agronit, në vitin 230 para Krishtit.
© Faik Drini

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments