6.1 C
Pristina
Wednesday, December 1, 2021
Home KËSHILLA Çfarë mund të ndodhë nëse nuk i lani çarçafët? (FOTO)

Çfarë mund të ndodhë nëse nuk i lani çarçafët? (FOTO)

Ne e kalojmë pjesën më të madhe të jetës sonë (rreth një të tretën e saj) duke fjetur. Dhe teksa flemë në shtretërit tanë, materialet e mbetura, si vaji, qelizat e lëkurës dhe papastërtitë, mund të mbesin në çarçafë, duke u grumbulluar me kalimin e kohës.

Të gjithëve na pëlqen të kemi një gjumë të mirë në çarçafë të pastër. Por a e dini se çfarë ndodh nëse i lini të palara?

Kako Luka Modrić i ostale zvijezde ulažu novac? Pogledajte

Për të zbuluar se çfarë mund t’ju bëjë papastërtia e krijuar, vazhdoni të lexoni.

Shpërthimet e akneve dhe lëkura e irrituar

A e keni vënë re çarjen në lëkurë? Me shumë mundësi, këllëfi i jastëkëve është i ndotur! Përdorimi i përditshëm mund të shkaktojë që lëkura e vdekur, yndyra dhe bakteret të krijohen dhe të shkaktojnë bllokim të poreve, duke çuar në akne. Lëkura juaj gjithashtu mund të përfundojë duke u skuqur për shkak të baktereve të pranishme në insektet Demodex, të cilat janë të pranishme në çarçafë dhe jastëkë.

Nëse lëkura duket “e pakënaqur”, provoni ta ndryshoni këllëfin e jastëkut tuaj çdo 2 deri në 3 ditë.

Alergji të këqija nga merimangat e pluhurit

A teshtitni dhe ju kruhen sytë gjatë natës? Mund të jeni duke vuajtur nga alergjitë! Shkaqet e alergjive mund të variojnë nga poleni dhe pluhuri deri te insektet e pluhurit që jetojnë në çarçafët tuaj. Megjithëse janë mikroskopike, mund të shkaktojnë raste serioze të alergjive dhe astmës.

Për të shmangur këto alergjene, sigurohuni që të lani çarçafët me ujë të nxehtë. Madje mund të blini shtrat hipoallergjik për të shmangur vuajtjet nga këto simptoma.

Efektet e dëmshme të gjumit me kafshët shtëpiake

Fjetja me kafshët tuaja shtëpiake mund të jetë e lezetshme dhe e rehatshme, por ka disa rreziqe që duhet t’i keni parasysh. Për shkak se disa kafshë shtëpiake mbajnë rriqra, është e rëndësishme t’i hiqni qafe këto insekte pasi mund të shkaktojnë sëmundjen Lyme. Leshi i kafshëve shtëpiake mund t’i tërheqë gjithashtu insektet e pluhurit për të jetuar në shtratin tuaj.

Nëse vendosni t’i mbani në shtrat miqtë tuaj me 4 këmbë, sigurohuni që t’i lani rregullisht çarçafët dhe të ruani gjithmonë shëndetin dhe higjienën e tyre.

Një lëkurë e kokës që kruhet

Mbulesat e ngrohta dhe të lagështa të jastëkëve mund të jenë një shtëpi e shkëlqyer për kërpudhat e njohura si dermatofite. Këto kërpudha shkaktojnë njolla tullace që kruhen në lëkurën e kokës, e njohur ndryshe si krimbi i kokës. Ndërsa mund të kërkoni lehtësisht trajtim nga profesionistët mjekësorë, parandalimi është thelbësor. Për të zvogëluar shanset për të pasur një ndjesi irrituese në kokë, sigurohuni që t’i lani jastëkët dhe mbulesat.

Riinfeksioni i syrit rozë

Nëse keni pasur konjuktivit, i njohur gjithashtu si sy rozë, do të thotë  se edhe çarçafët tuaj janë të dëmtuar. Kjo është për shkak të baktereve të pranishme në shtrat, veçanërisht në këllëfët e jastëkëve. Nëse ju ose dikush që ndan një shtrat me ju ka pasur kohët e fundit një episod konjuktiviti, lajini çarçafët dhe shtratin tuaj me ujë të nxehtë për të zvogëluar shanset e ri-infeksionit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Vazhdon të dëshmohet prania e llojeve të rralla të faunës në territorin e Parkut Kombëtar Bjeshkët e Nemuna

Agjencioni për Mbrojtjen e Mjedisit të Kosovës (AMMK) përmes një komunikate njofton se në kuadër të aktiviteteve të rregullta për monitorimin dhe...

Si e shpjegon Barleti emrin e Krujës…

Në librin “Rrethimi i Shkodrës”, botuar në 1504, Barleti shënon: “Na patën rënë në dorë disa shkrime, më tepër...

“Sarajevë, moj motër”, si u fut Nënë Tereza në teatrin e Bosnjes

Libri surprizë i Ylli Polovinës, botuar në Prishtinë Në 324 faqet e librit më të ri të Ylli Polovinës,...

Mbi 80% e shoferëve dështojnë, kush ka përparësi në këtë rast?

Ndodh jo rrallë që qofshin shoferët, çiklistët apo këmbësorët, nuk thonë me zë të lartë “kush ia ka dhënë lejen këtij?”

Recent Comments