6.1 C
Pristina
Friday, June 18, 2021
Home Uncategorized Fotografitë ajrore zbulojnë bukurinë e fshehur të aeroporteve

Fotografitë ajrore zbulojnë bukurinë e fshehur të aeroporteve

Për shumë udhëtarë, pistat boshe dhe avionw qw qwndorjnw nw rradhw përfaqësojnë zhgënjimet e vitit të kaluar. Për fotografin ajror Tom Hegen, përçarja e shkaktuar në aeroportet e botës nga Covid-19 ofroi një mundësi një herë në jetë.

“Unë do të kisha idenë e fotografimit të aeroporteve më parë, por kurrë nuk do të kisha menduar as të kërkoja (hyrje), sepse ato janë super të kufizuara dhe shumë të sigurta”, tha ai në një intervistë telefonike nga Mynihu, Gjermani, ku ai jeton dhe punon “Zakonisht, ju kurrë nuk do të kishit një shans për të fluturuar me një helikopter me një derë të hapur mbi një aeroport plotësisht funksional. Do të ishte e pamundur.”
Me fluturimet e anuluara në të gjithë botën, dhe trafiku ajror u reduktua në një rrjedhë, Hegen provoi fatin e tij. Dhe megjithëse marrja e lejes ishte “e gjatë dhe e ndërlikuar”, atij përfundimisht u dha hyrja në gjashtë aeroporte më të mëdha të Gjermanisë, duke kaluar deri në dy orë në qiell.

Imazhet që rezultojnë, të jenw tashmw dhe nw nwj libwr të quajtur “Vëzhgime Ajrore në Aeroporte”, zbulojnë një bukuri të papritur, me fotografin gjerman duke gjetur momente simetrie dhe gjeometrie mes aeroplanëve të parkuar. Magazina, parkingje, kontejnerë dhe ndërtesa terminale të gjitha luajnë një rol në imazhet surreale, duke krijuar një ndjenjë të shkallës dhe, shpesh, duke shfaqur modele të tyre.

Duke marrë atë që ai e quajti një “qasje grafike”, Hegen gjithashtu shikoi shenjat komplekse, shumëngjyrëshe të asfaltit kur ndërtoi fotot e tij. Linjat e pikturuara që tregojnë rrugët e taksive dhe mbajtjen e pozicioneve krijuan modele të këndshme, ndërsa nënvizonin njëkohësisht sistemet komplekse që mbështesin operacionet e aeroportit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Bukuri arbëreshe në sytë e një fotografi legjendar

MARIO TESTINO KUJTON ORIGJINËN... As fotografi shumë i njohur i modës, Mario Testino, nuk i ka rezistuar tundimit përballë...

RRlTENl shpejtësinë e internetit me këtë truk të thjeshtë

Të gjithë jemi bërë të varur nga interneti. Shumica prej nesh ndjehemi të h umbur pa internet. ProbIemet me...

Vetëm 1 në 5 persona mund të gjejnë gabim në këtë foto: A mund ta gjeni edhe ju?

Diçka që nuk mund të mjaftojnë kurrë janë mashtruest e trurit. Tani, të rinjtë e sotëm preferojnë të rrijnë...

Ku gjendet qyteti ilir Damastion?

Qyteti Damastion për të cilin janë bërë përpjekje të shumta që të lokalizohet përmendet të gjeografi dhe historiani i antikitetit Straboni (vitet...

Recent Comments