6.1 C
Pristina
Thursday, June 17, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Në Romë dhuna që përfundonte në vrasje ka qenë argëtim publik

Në Romë dhuna që përfundonte në vrasje ka qenë argëtim publik

Daut Dauti

Dëshira për dhunë


Në Romë dhuna që përfundonte në vrasje ka qenë argëtim publik. Në Colesium ekzekutoheshin skllavët, gladiatorët e vritinin njeri tjerin, i vritnin shtazët dhe anasjelltas. Ekzekutoheshin edhe qytetarët romakë nëse ata ishin të krishterë për shkak se konsiderohej se ky religjion, i ardhur nga shkretëtirat e Lindjes, do ta shkatërronte perandorinë.
Gratë e krishtera, para se të vriteshin, dhunoheshin (seksualisht) nga njerëzit (maniakët seksual) e më shumë nga shtazët. Pra, i detyronin gratë që të kenë mardhënie seksuale edhe me shtazë. Dmth së pari poshtëroheshin e pastaj vriteshin mizorisht. E tërë kjo ishte spektakël dhe ndodhte para 75 000 shikueseve që qëndronin në tribinat e amfiteatrit e kënaqeshin.
Trajani (53-117) e organizoi spektaklin më të madh të këtillë për ta festuar okupimin e Dacisë apo Rumanisë së sotme. Festivali zgjati 123 ditë pa ndërprerë ku u vranë 9 138 gladiatorë dhe 11 000 shtazë.
Ky ka qenë argëtimi i njeriut të atëhershëm, i cili sot duket më shumë se i gërditshëm. Njerëzit sot ndoshta nuk do t’i shikonin ‘live’ këto spektakle jo njerëzore, por në filmat e sotëm kjo temë, pra vrasjet masive dhe dhunimet e ndryshme, sidomos ndaj të dobëtit dhe gruas, janë mjaft prezente. Pra, dëshira e njeriut për argëtim me dhunë, nuk ka vdekur me Perandorinë Romake. /InforCulture.info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Bukuri arbëreshe në sytë e një fotografi legjendar

MARIO TESTINO KUJTON ORIGJINËN... As fotografi shumë i njohur i modës, Mario Testino, nuk i ka rezistuar tundimit përballë...

RRlTENl shpejtësinë e internetit me këtë truk të thjeshtë

Të gjithë jemi bërë të varur nga interneti. Shumica prej nesh ndjehemi të h umbur pa internet. ProbIemet me...

Vetëm 1 në 5 persona mund të gjejnë gabim në këtë foto: A mund ta gjeni edhe ju?

Diçka që nuk mund të mjaftojnë kurrë janë mashtruest e trurit. Tani, të rinjtë e sotëm preferojnë të rrijnë...

Ku gjendet qyteti ilir Damastion?

Qyteti Damastion për të cilin janë bërë përpjekje të shumta që të lokalizohet përmendet të gjeografi dhe historiani i antikitetit Straboni (vitet...

Recent Comments