6.1 C
Pristina
Saturday, July 31, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI 2 qershori i vitit 455 shënon fillimin e fundit për Perandorinë Romake

2 qershori i vitit 455 shënon fillimin e fundit për Perandorinë Romake

Më 2 qershor të vitit 455, vandalët arritën në portat e Romës. Kjo ditë shënon fillimin e fundit për Perandorinë Romake. Po në këtë ditë u shpik gjithashtu edhe termi vandalizëm!


Termi vandalizmi në një kuptim më të gjerë do të thotë shkatërrim si rregull i pasurisë ose të pasurisë së dikujt tjetër. Ky term e ka origjinën nga vandalët, një fisi gjermaniko-lindor, që shkatërroi Romën në shekullin e 5-të. Gjegjësisht, më 2 qershor 455, vandalët pushtuan Romën dhe filluan një grabitje dy-javore që më vonë do të shërbente si bazë për termin vandalizëm. Ata morën nga Roma të gjithë thesarin që mund të gjenin, pa marrë parasysh atë që po shkatërronin dhe shumë monumente historike dhe kulturore të veshura me ar, argjend ose ndonjë metal tjetër u shkatërruan.


Termi vandalizëm u përdor për herë të parë në fund të shekullit të 18-të në Francë, kur sjelljet e ushtrisë Republikane Franceze u krahasuan me veprimet e fisit fisit të lartpërmendur, vandalëve. Shumë shpejt, ky term fillon të përdoret si rregull për çdo dëmtim të gjërave të të tjerëve, që nuk ka motive praktike!


Në një kuptim më të ngushtë, vandalizmi i referohet dëmtimit të objekteve të rëndësishme kulturore dhe historike, të tilla si monumente, varre, piktura dhe të ngjashme. Gjatë historisë, vandalizmi zakonisht ka lindur për motive fetare, ideologjike ose politike, ndërsa sot vandalizmi kryesisht lind nga nevoja për t’i dhënë autorit njëfarë kënaqësie!

Marrë nga Jahja Drancolli, profili në FaceBook./InforCulture.info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Dosja/ Musine Kokalari! Gruaja e 88 dosjeve, që i rezistoi 20 viteve burgim

Në arkivin e Shtetit ruhen 88 dosje për gruan e fortë që i rezistoi 20 viteve burgim dhe internimit të dhimbshëm në...

Gjëja më e keqe është të qëndrosh me persona që të bëjnë të ndihesh vetëm!

“Gjithmonë kam menduar se gjëja më e keqe në jetë është vetmia. Nuk është! Gjëja më e keqe është të qëndrosh me...

Sipas një studimi pushimet ndikojnë në mirëqenien tonë

Në fakt, studimet shkencore tregojnë se pushimi nga rutina e përditshme është thelbësor për një shëndet të mirë fizik dhe emocional.

Ja se çfarë përmban dokumenti i firmosur nga Ali Pashë Gucia dhe Hodo Bej Sokoli në Shkodër mbi Reformat e kërkuara nga shqiptarët te...

Nga Aurenc Bebja, Francë – 12 Maj 2020 “L’Univers” ka botuar, të dielën e 23 majit 1880, në faqen n°3, një...

Recent Comments