6.1 C
Pristina
Sunday, June 20, 2021
Home KAFSHËT Gjendet breshka gjigande, konsiderohej si një specie e zhdukur një shekull më...

Gjendet breshka gjigande, konsiderohej si një specie e zhdukur një shekull më parë

Një breshkë gjigante e gjetur në 2019 në ishujt Galápagos është një specie që konsiderohet e zhdukur një shekull më parë.

Dhe nisur nga kjo parku kombëtar Galápagos po përgatit një ekspeditë për të kërkuar më shumë breshka gjigante në një përpjekje për të shpëtuar këto specie.

Breshka u gjet dy vjet më parë në ishullin Fernandina, një nga ishujt më të rinjtë dhe më të pacenuarit në arkipelag, gjatë një ekspedite të përbashkët midis parkut kombëtar Galápagos dhe Mbrojtjes së Galápagos.

Shkencëtarët nga Universiteti Yale më pas e identifikuan atë si specie Chelonoidis phantasticus, e cila ishte konsideruar e zhdukur më shumë se një shekull më parë.

“Universiteti Yale zbuloi rezultatet e studimeve gjenetike dhe krahasimin përkatës të ADN-së që u bë me një ekzemplar të nxjerrë në 1906”, tha Parku Galápagos në një deklaratë.

Në ishujt Galápagos , i cili shërbeu si bazë për teorinë e evolucionit të specieve të shkencëtarit britanik Charles Darwin në shekullin e 19-të, shumë varietete breshkash jetojnë së bashku me flamingot, boobitë, albatrosët dhe kormorantët, një familje e llojeve të zogjve ujorë.

Ajo gjithashtu strehon një sasi të madhe të florës dhe faunës në rrezik zhdukjeje.

“Besohej se u zhduk më shumë se 100 vjet më parë! Ne kemi rikonfirmuar ekzistencën e tij, ”shkroi ministri i mjedisit, Gustavo Manrique në llogarinë e tij në Tëitter.

Popullsia aktuale e breshkave gjigante nga specie të ndryshme vlerësohet në 60,000, sipas të dhënave nga parku kombëtar Galápagos.

Njëri ishte i njohur si ” George i vetmuar “, një breshkë mashkull Pinta Island, i fundit i njohur nga ky lloj specie, vdiq në 2012 pa lënë asnjë pasardhës .

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Çfarë ndodh me ushqimin që sekuestrohet në aeroport?

Pas një udhëtimi të bukur ku kemi mbledhur shumë sende dhe ushqime që duam t’i sjellim përsëri në shtëpi, mund të përballemi...

Çfarë ndodh nëse fotokopjoni një pasqyrë?

Në video tregohet se pas futjes në skanim të pasqyrës, printeri e lëshon pasqyrën të vendosur në një letër të formatit A4,...

Si u vodh Kupa e Botës në vitin 1983, në Brazil?

Në vitin 1970, ekipi brazilian fitoi kupën për herë të tretë, duke u lejuar për ta mbajtur përgjithmonë kupën origjinale prej ari,...

Si u dënua legjenda Ahmet Golemi me 5 vite burg pse festoi fitoren e Muhamed Ali

Ahmet Golemi, një nga pionierët dhe emrat të shquar të boksit shqiptar që u nda një muaj më parë në moshën 85-vjeçare.

Recent Comments