6.1 C
Pristina
Friday, June 18, 2021
Home SHKENCË/TECH Helikopteri i NASA-s bën fluturim të çmendur në Mars dhe bën konfuz...

Helikopteri i NASA-s bën fluturim të çmendur në Mars dhe bën konfuz stafin në tokë

Një gabim në navigimin e kohës ka bërë që helikopteri i Marsit të merrte një rrugë qorre, duke shkaktuar problemin e parë madhor prej që shkoi në mars muajin e kaluar.

Helikopteri eksperimental, me emrin Ingenuity, arriti të ulej në tokë pasi ndodhi problemi, kanë thënë zyrtarët e Laboratorit Jet Propulsion.

Ky problem bëri që të pritej shiriti për një minutë në testimin e gjashtë të fluturimit të helikopterit në lartësinë 10 metra. Një prej fotografive të shumta të shkrepura nuk ishte regjistruar në sistem, duke e bërë konfuz stafin për lokacionin e tij, shkruan The Guardian, përcjell Periskopi.

Ingenuity filloi të lëvizjte sa andej këndej dhe kishte problem me marrjen e energjisë.

Ingenuity u bë pajisja e parë që fluturoi në një tjetër planet gjatë muajit prull, dy muaj pasi arriti roveri i Nasas në sipërfaqen e Marsit. /Periskopi

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Bukuri arbëreshe në sytë e një fotografi legjendar

MARIO TESTINO KUJTON ORIGJINËN... As fotografi shumë i njohur i modës, Mario Testino, nuk i ka rezistuar tundimit përballë...

RRlTENl shpejtësinë e internetit me këtë truk të thjeshtë

Të gjithë jemi bërë të varur nga interneti. Shumica prej nesh ndjehemi të h umbur pa internet. ProbIemet me...

Vetëm 1 në 5 persona mund të gjejnë gabim në këtë foto: A mund ta gjeni edhe ju?

Diçka që nuk mund të mjaftojnë kurrë janë mashtruest e trurit. Tani, të rinjtë e sotëm preferojnë të rrijnë...

Ku gjendet qyteti ilir Damastion?

Qyteti Damastion për të cilin janë bërë përpjekje të shumta që të lokalizohet përmendet të gjeografi dhe historiani i antikitetit Straboni (vitet...

Recent Comments