6.1 C
Pristina
Sunday, June 20, 2021
Home KURIOZITETE 10 ndërtesat më të pazakonta në botë (FOTO)

10 ndërtesat më të pazakonta në botë (FOTO)

Ndërtesat moderne janë nga më të ndryshmet dhe të rrallat, ku disa dallojnë nga forma, lartësia, struktura dhe funksioni që ato kanë.

Teksa vizitojmë vende të ndryshme e kemi të pamundur të mos vëmë re ndërtesat, të cilat shfaqin veçantitë e tyre përmes elementëve të ndryshëm.

Shumë prej tyre ofrojnë pamje madhështore në lartësi por edhe forma, por ka edhe nga ato ndërtesa të cilat kanë forma të pazakonta dhe shfaqin elementë të rrallë, të cilat nuk shihen shpesh në ndërtesat e zakonshme.

10 prej ndërtesave më të pazakonta në botë gjenden më poshtë, dhe janë ekzaktësisht si titulli, të pazakonta.

The Crooked House, Sopot, Poloni
Montreal Biosphere, Kanada
Shtëpia e Gurtë, Guimaraes, Portugali
Tempulli Lotus, Delhi, Indi
Atomium, Bruksel, Belgjikë
Libraria e Kansas City, Missouri, Amerikë
Kulla që rrotullohet, Dubai, Emiratet e Bashkuara Arabe
Stadiumi Olympic, Montreal, Kanada
House Attack, Vienë, Austri

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Çfarë ndodh me ushqimin që sekuestrohet në aeroport?

Pas një udhëtimi të bukur ku kemi mbledhur shumë sende dhe ushqime që duam t’i sjellim përsëri në shtëpi, mund të përballemi...

Çfarë ndodh nëse fotokopjoni një pasqyrë?

Në video tregohet se pas futjes në skanim të pasqyrës, printeri e lëshon pasqyrën të vendosur në një letër të formatit A4,...

Si u vodh Kupa e Botës në vitin 1983, në Brazil?

Në vitin 1970, ekipi brazilian fitoi kupën për herë të tretë, duke u lejuar për ta mbajtur përgjithmonë kupën origjinale prej ari,...

Si u dënua legjenda Ahmet Golemi me 5 vite burg pse festoi fitoren e Muhamed Ali

Ahmet Golemi, një nga pionierët dhe emrat të shquar të boksit shqiptar që u nda një muaj më parë në moshën 85-vjeçare.

Recent Comments