Categories: KËSHILLA

Shtatë arsyet për të cilat uji me limon është më i mirë se kafeja

Të gjithë pajtohemi se kafeja ka përparësitë e saja shëndetësore dhe e ka një shije shumë të mirë, mirëpo ekziston edhe një pije edhe më e mirë për të filluar ditëm- ujë i ngrohtë me limon.

Uji me limon jo vetëm që shuan etjen mëngjesore por është i pasur me vitamina dhe materie ushqyese, ndërsa në vazhdim do të lexoni përparësitë e ujit me limon.

Rritja e energjisë

Limoni është një burim natyror i kaliumit, kalciumit dhe magnezit, përmban shumë elektrolite që hidratojnë trupin tuaj dhe në të njejtën kohë e pastrojnë atë nga toksinat.

Forcon sistemin imunitar

Kur vitamina C e limonit përzihet me ujë, shërbejnë si adaptogen, një substancë natyrore që normalizon proceset në trup dhe ndihmon në luftën kundër virusëve dhe infeksioneve të tjera.

Humbja e peshës

E keni dëgjuar për fibrat pektin? Ato zhvillojnë absorbimin e glukozës në trup dhe normalizojnë numrin e lipideve në trup, duke ulur dëshirën për ushqim. Për shkak të këtyre gjërave ju ndihmojnë të humbasni në peshë ndërsa lajmi i mirë është se limoni është përplot me pektin.

Ulja e stresit

Depresioni dhe ankthi mund të jenë si rezultat i mungesës së kaliumit në gjak, ndërsa vetëm aroma e limonit mund të qetësoje sistemin tuaj nervor.

Lëkurë më e bukur

Limoni është armë kundër çdo gjëje që shkakton puçrra dhe ndezje të lëkurës suaj. Antioksidantët e limonit mund të pastrojnë lëkurën tuaj nga njollat dhe të zbusë puçrrat dhe skuqjen e lëkurës.

Aromë e freskët e gojës

Aciditeti i limonit stimulon gjëndrrat e pështymës dhe me këtë e parandalon gojën e thatë, e cila është një ndër shkaktarët kryesorë të kundërmimit të gojës. Uji me limon mund të parandalojë sëmundje të mishit të dhëmbëve dhe të zbusë dhembjet e dhëmbit.

Koncentrim më i mirë

Limoni ka koncentrim më të madh të joneve negative sesa pemët tjera, ndërsa ato e rrisin qarkullimin e oksigjenit deri në tru andaj edhe ndjeheni më të kthjellët në mëngjes

In For Culture

Recent Posts

Se Shqypnia u rrudh e vogël – poezi nga Gjergj Fishta

Kishin Hyp Nji Rreze DilliAi Shen Pjetri e Ai Shen MhilliE Po Flisnin Per i…

19 hours ago

Kur Mehdi Frashëri projektonte sistemin me 7 banka për Shqipërinë

Në vitet ’20, ka pasur debate të shumta për krijimin e bankës kombëtare që do…

19 hours ago

“Hilet e marketingut”, kjo është arsyeja pse frutat dhe perimet në supermarkete janë gjithnjë të dukshme në hyrje

Kur hyjmë në një supermarket, pothuajse gjithmonë jemi të përshëndetur nga frutat dhe perimet shumëngjyrëshe…

20 hours ago

Çfarë ishte “Taksa e Karantinës”, që u aplikua në Shqipëri për 50 vite?

Shqipëria është përballur disa herë më epidemi, kryesisht murtaje dhe kolere. E në këtë kushte,…

20 hours ago

Ushqimet që ju ndihmojnë të zbutni simptomat e alergjisë

Ekspertët thonë se simptomat e alergjisë dhe astmës mund të zbuten me anë të ushqimit:…

20 hours ago

Misteret e një shpelle afër Permetit,është banuar 5500 vjet më parë

Vendbanimi shpellor i Bënjës ka hyrë herët në historinë e arkeologjisë shqiptare, qysh më 1954…

20 hours ago