6.1 C
Pristina
Sunday, June 20, 2021
Home KURIOZITETE 11 gjëra që po i bëni gabim!

11 gjëra që po i bëni gabim!

Ndoshta harroni, ndoshta s’ju shkon mendja, por ka ca gjëra që deri tani i keni bërë thjesht gabim. Le t’ua thjeshtësojmë pak jetën:

#1 – Vendosja e gabuar e pipës në kanaçe

11 gjëra që po i bëni gabim!

Shihni foton dhe fiksojeni mirë. Kështu, gjasat që pija t’ju derdhet janë pak.

#2 – Veza e skuqur perfekte

11 gjëra që po i bëni gabim!

Ju mund të gatuani vezën perfekte pa u përpjekur shumë. Mjafton të prini një unazë nga një qepë dhe të fusni vezën brenda. Voila!

#3 – Lidhja e telave së bashku

11 gjëra që po i bëni gabim!

Për të siguruar që telat elektrikë nuk ndahen kur shtrihen, lidhni një nyjë të vogël në pikën ku i lidhni ato së bashku.

#4 – Qërimi i hudhrës

Vendoseni hudhrën në një kavanoz, vërini kapakun dhe shkundeni mirë. Sapo e qëruat hudhrën pa e prekur fare.

#5 – Manikyri

11 gjëra që po i bëni gabim!

Ndiqni hapar në foto për t’i lyer thonjtë ashtu si duhet.

#6 – Si ta ftohni shpejt një pije

11 gjëra që po i bëni gabim!

Mbështilleni me letra higjienike të lagura ose peceta të lagura dhe futeni në frigorifer. Në 15 minuta do jetë më e freskët se kurrë.

#7 – Lidhëset e këpucëve

11 gjëra që po i bëni gabim!

Kjo metodë u krijua nga Ayana Fieggen dhe nëse i lidhni kështu, nuk ka shans që t’ju zgjidhen në rrugë.

#8 – Sanduiç me akullore

Ja një ide:

11 gjëra që po i bëni gabim!

#9 – Hapja e paketimit plastik

11 gjëra që po i bëni gabim!

Paketimi i fortë plastik mund të jetë i vështirë të hapet edhe me gërshërë. Në vend të kësaj, përdorni një hapëseje kanaçeje/birradh mund t’ju ndihmojë.

#10 – Si t’i palosni bluzat për 2 sekonda

Thjesht ndiq këto udhëzime. Kaq e lehtë dhe e shpejtë për t’u bërë.

#11 – Bide vs Letër higjienike

11 gjëra që po i bëni gabim!

Përdorimi i bidesë është më higjienik se letra. Nëse e dinit, një rikujtesë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Çfarë ndodh me ushqimin që sekuestrohet në aeroport?

Pas një udhëtimi të bukur ku kemi mbledhur shumë sende dhe ushqime që duam t’i sjellim përsëri në shtëpi, mund të përballemi...

Çfarë ndodh nëse fotokopjoni një pasqyrë?

Në video tregohet se pas futjes në skanim të pasqyrës, printeri e lëshon pasqyrën të vendosur në një letër të formatit A4,...

Si u vodh Kupa e Botës në vitin 1983, në Brazil?

Në vitin 1970, ekipi brazilian fitoi kupën për herë të tretë, duke u lejuar për ta mbajtur përgjithmonë kupën origjinale prej ari,...

Si u dënua legjenda Ahmet Golemi me 5 vite burg pse festoi fitoren e Muhamed Ali

Ahmet Golemi, një nga pionierët dhe emrat të shquar të boksit shqiptar që u nda një muaj më parë në moshën 85-vjeçare.

Recent Comments