6.1 C
Pristina
Friday, June 18, 2021
Home SHKENCË/TECH Paralajmërimi i WhatsApp/ Afati për pranimin e termave të rinj po përfundon

Paralajmërimi i WhatsApp/ Afati për pranimin e termave të rinj po përfundon

Momenti që të pranoni shfaqjen e termave të rinj të WhatsApp është tani pasi ndryshe duke vazhduar nga java tjetër nuk do të mund të përdorni këtë aplikacion.

Afati i vonuar për të rënë dakord për azhurnimin e diskutueshëm bie javën e ardhshme dhe goditja e “dakord” është e detyrueshme nëse doni të vazhdoni të përdorni aplikacionin.

Aplikacioni i bisedës së Facebook është përpjekur t’i bëjë përdoruesit të pranojnë politikën e re për muaj me radhë.Por më 15 maj, periudha përfundon, dhe do të duhet të pranoni kushtet ose të bllokoheni nga aplikacioni. Facebook hapi termat e rinj në janar përmes një alarmi brenda aplikacionit.

Por kjo shkaktoi panik masiv në mediat sociale dhe çoi në një eksod masiv në aplikacionet rivale të bisedave.

Shumë përdorues u keqkuptuan mes frikës për privatësinë e tyre pasi u keqinterpretua që marrëveshja lejonte aplikacionin të ndante më shumë të dhëna me Facebook.

WhatsApp fillimisht u dha përdoruesve një ndërprerje të 8 shkurtit për të rënë dakord për kushtet, por e  shtyu atë përsëri në maj pas kritikave të ashpra në internet. Menjëherë pas kësaj, një email zyrtar i parë nga TechCrunch zbuloi se për çfarë po përgatiten përdoruesit që shmangin politikën e re.

Sipas mesazhit dërguar partnerëve tregtarë të WhatsApp, firma e Kalifornisë do t’u lejojë përdoruesve të rishikojnë azhurnimin e tij me “ritmin e tyre”.WhatsApp tha se “ngadalë do t’u kërkojë” përdoruesve të respektojnë termat e rinj “në mënyrë që të kenë funksionalitetin e plotë të WhatsApp” duke filluar nga 15 maj. Ata që nuk pranojnë marrëveshjen do të bllokohen nga dërgimi i mesazheve dhe mund të shohin llogaritë e tyre të mbyllura./

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Bukuri arbëreshe në sytë e një fotografi legjendar

MARIO TESTINO KUJTON ORIGJINËN... As fotografi shumë i njohur i modës, Mario Testino, nuk i ka rezistuar tundimit përballë...

RRlTENl shpejtësinë e internetit me këtë truk të thjeshtë

Të gjithë jemi bërë të varur nga interneti. Shumica prej nesh ndjehemi të h umbur pa internet. ProbIemet me...

Vetëm 1 në 5 persona mund të gjejnë gabim në këtë foto: A mund ta gjeni edhe ju?

Diçka që nuk mund të mjaftojnë kurrë janë mashtruest e trurit. Tani, të rinjtë e sotëm preferojnë të rrijnë...

Ku gjendet qyteti ilir Damastion?

Qyteti Damastion për të cilin janë bërë përpjekje të shumta që të lokalizohet përmendet të gjeografi dhe historiani i antikitetit Straboni (vitet...

Recent Comments