6.1 C
Pristina
Thursday, June 17, 2021
Home RETROSPEKTIVË Komploti, si u vra Presidenti Linkoln

Komploti, si u vra Presidenti Linkoln

Në 14 prill të vitit 1865, Presidenti amerikan Abraham Linkoln qëllohet me plumb në Teatrin Ford në Uashington, DC. Presidenti i 16-të i Shteteve të Bashkuara të Amerikës u vra nga aktori i njohur amerikan John Wilkes Booth ndërsa ishte duke ndjekur Our American Cousin. Ai u qëllua nga John Wilkes Booth, i cili si aktor i njohur, nuk e pati të vështirë të hynte në lozhën private të presidentit në teatër, ndërsa ky ishte duke ndjekur një dramë. Pasi e qëlloi Linkolnin në kokë revolver, Booth u hodh nga lozha në skenë, duke thirrur, “Sic sempre tyrannis!” – “Kështu gjithmonë tiranëve!” (motoja e shtetit të Virxhinias) dhe shprehja e Brutit kur vrau Cezarin, sipas fjalëve të Shekspirit; Kur u hodh në skenë, Booth theu këmbën por arriti të dilte nga teatri, i hypi një kali, dhe iku në Virxhinia, ku u vra nga forcat që e ndoqën në një hambar pranë Port Royal, Virginia. Linkolni vdiq të nesërmen, më 15 prill, në mëngjes.

Duke ndodhur në fund të Luftës Civile Amerikane, vrasja ishte pjesë e një komploti më të madh të menduar nga Booth për të ringjallur kauzën e Konfederatës duke eleminuar tre zyrtarët më të rëndësishëm të qeverisë së Shteteve të Bashkuara. Komplotistët Lewis Powell dhe David Herold u caktuan të vrisnin Sekretarin e Shtetit William H. Seward, dhe George Atzerodt ishte ngarkuar me detyrën e vrasjes së Zëvendës Presidentit Andrew Johnson. Përtej vdekjes së Lincoln, komploti dështoi: Seward u plagos vetëm dhe sulmuesi i mundshëm i Johnson-it humbi nervin. Pas një arratisjeje fillestare dramatike, Booth u vra në kulmin e një komploti 12-ditor. Powell, Herold, Atzerodt dhe Mary Surratt u varën më vonë për rolet e tyre në komplot

Arsyee e vrasjes

Ekzistojnë teori të ndryshme rreth arsyejeve të Booth. Në një letër drejtuar nënës së tij, ai shkroi për dëshirën e tij për t’u hakmarrë ndaj Jugut. Doris Kearns Goodwin e ka mbështetur idenë se një faktor tjetër ishte rivaliteti i Booth me vëllain e tij të njohur, aktorin Edwin Booth, i cili ishte një Unionist besnik. David S. Reynolds beson se Booth e admiroi shumë abolicionistin John Brown; motra e Booth Asia Booth Clarke e citoi atë të thoshte: “John Brown ishte një njeri i frymëzuar, karakteri më i madh i shekullit!” Më 11 prill, Booth ndoqi fjalimin e Lincoln në Shtëpinë e Bardhë, në të cilën Lincoln promovoi të drejtat e votimit për zezakët;[8] Booth tha “Kjo do të thotë qytetari më e gjallë … Kjo është fjalimi i fundit që ai do të japë ndonjëherë”.

Përgatitjet

Më 14 prill, mëngjesi i Booth filloi në mesnatë. Ai i shkroi nënës së tij se gjithçka ishte mirë, por se ai ishte “i nxituar”. Në ditarin e tij, ai shkroi se “Kauza jonë po humbet pothuajse, duhet të bëhet diçka vendimtare dhe e madhe”.

Ndërsa vizitoi Teatrin e Fordit rreth mesditës për të marrë postën e tij, Booth mësoi se Lincoln dhe Grant ishin për të parë Our American Cousin. Kjo i dha atij një mundësi veçanërisht të mirë për të sulmuar Lincoln pasi që, pasi kishte interpretuar atje disa herë, ai e njihte paraqitjen e teatrit dhe ishte i njohur për stafin e tij. Ai shkoi në dhomën e konviktit të Mary Surratt në Uashington, D.C. dhe i kërkoi asaj që të dorëzonte një pako në tavernë e saj në Surrattsville, Maryland. Ai gjithashtu i kërkoi asaj që t’i tregonte qiramarrësit të saj Louis J. Weichmann të përgatiste armët dhe municionet që Booth kishte ruajtur më parë në tavernë. Komplotistët u takuan për herë të fundit në orën 7 pasnesër. Booth caktoi Lewis Powell për të vrarë Sekretarin e Shtetit William H. Seward në shtëpinë e tij, George Atzerodt për të vrarë Zëvendës Presidentin Andrew Johnson në Hotelin Kirkwood, dhe David E. Herold për të udhëhequr Powell (i cili ishte i panjohur me Uashingtonin) në shtëpinë e Seward dhe pastaj në një renditje me Booth në Maryland.

John Wilkes Booth ishte i vetmi anëtar i njohur i komplotit. Ka të ngjarë që ai në mënyrë të arsyeshme (por në fund të fundit, në mënyrë të gabuar) supozoi se hyrja e Kutisë së Presidencës do të ruhej dhe se ai do të ishte komploti i vetëm me një shans të besueshëm për të përfituar nga Presidenti, ose të paktën për të fituar hyrjen në kuti pa u kontrolluar më parë për armët. Booth planifikoi të qëllonte Lincoln në varg pa pikë me Deringer e tij, dhe pastaj të godiste me thikë Grant, në Teatrin e Fordit. Ata ishin të gjithë në grevë njëkohësisht pak pas orës dhjetë. Atzerodt u përpoq të tërhiqej nga komploti, i cili deri në këtë pikë kishte përfshirë vetëm rrëmbim, jo ​​vrasje, por Booth e bëri presion që ai të vazhdonte.

Vrasja e Presidentit

Përkundër asaj që Booth kishte dëgjuar më herët gjatë ditës, Ulysses S. Grant dhe gruaja e tij, Julia Grant, nuk kishin pranuar të shoqëronin Lincolns, pasi Mary Lincoln dhe Julia Grant nuk ishin të shoqërueshëm. Të tjerë me radhë gjithashtu nuk pranuan ftesën e Lincolns, derisa më në fund Majori Henry Rathbone dhe e fejuara e tij Clara Harris (bija e senatorit të Nju Jorkut Ira Harris) e pranuan. Në një moment, Mary Lincoln pati një dhimbje koke dhe ishte e prirur të qëndronte në shtëpi, por Lincoln i tha asaj që duhet të marrë pjesë sepse gazetat kishin njoftuar se ai do ta bënte.[9] Një nga truprojat e Lincoln-it, William H. Crook, e këshilloi të mos shkonte, por Lincoln tha që ai i kishte premtuar gruas së tij. Lincoln i tha Kryetarit të Dhomës Schuyler Colfax, “Unë mendoj se është koha të shkoj edhe pse më mirë do të rrija” përpara se të ndihmoja Marinë në karrocë. Pasi Crook ishte jashtë detyrës dhe Ward Hill Lamon nuk ishte prezent, polici John Frederick Parker u caktua të ruante lozhin e Lincoln. Kirurgu George Brainerd Todd pa Booth duke arritur:

Rreth orës 10:25, një burrë hyri brenda dhe eci ngadalë përgjatë anës mbi të cilën ishte lozhi i presidentit dhe dëgjova një burrë të thoshte: “Këtu është Booth” dhe unë ktheva kokën ta shikoja. Ai ende ishte duke ecur shumë i ngadaltë dhe ishte afër derës së lozhit kur ndaloi, mori një kartë nga xhepi, shkruajti diçka mbi të dhe ia jepte përdoruesit që e mori në lozh. Pas një minutë u hap dera dhe ai hyri brenda. Booth e dinte pjesën dhe priste që kur Lincoln të qeshte, ai të qëlloj. Kur Lincoln qeshi, Booth e qëlloi atë nga prapa me një derringer. Plumbi hyri në kafkën e Lincoln pas veshit të tij të majtë, kaloi nëpër trurin e tij dhe erdhi të pushojë afër pjesës së përparme të kafkës pasi i theu dy pllakat orbitale. Lincoln u rrëzua në karrigen e tij dhe më pas ra nga prapa. Rathbone u kthye për të parë Booth që qëndronte pak se 1.30 metra pas Lincoln; Booth bërtiti një fjalë për të cilën Rathbone mendonte se tingëllonte si “Liri!”

Atzerodt nuk arrin të sulmojë Johnson

Booth kishte caktuar George Atzerodt të vriste zv.presidentin Andrew Johnson, i cili po qëndronte në Shtëpinë e Kirkwood në Uashington. Atzerodt do të shkonte në dhomën e Johnson në orën 10:15 të mëngjesit. dhe qëlloni atë. Më 14 prill Atzerodt mori me qira dhomën drejtpërdrejt mbi Johnson; të nesërmen mbërriti atje në kohën e caktuar dhe, duke mbajtur një armë dhe thikë, shkoi në bar në katin e poshtëm, ku e pyeti banakierin për karakterin dhe sjelljen e Johnson. Ai përfundimisht u bë i dehur dhe u endur nëpër rrugë, duke e larguar thikën në një moment. Ai u nis për në Hotel House Pennsylvania nga ora 2 e mëngjesit, ku ai morri një dhomë dhe shkoi të flejë.

Më parë gjatë ditës, Booth ishte ndalur nga Shtëpia e Kirkwood dhe kishte lënë një shënim për Johnson: “Unë nuk dua t’ju shqetësoj. A jeni në shtëpi? J. Wilkes Booth.” Një teori thotë se Booth po provonte për të zbuluar nëse Johnson ishte i pritur në atë ditë në Kirkwood; një tjetër mendim është se Booth, i shqetësuar se Atzerodt nuk do të vriste Johnson, synonte që shënimi të implikonte Johnson në komplot.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Bukuri arbëreshe në sytë e një fotografi legjendar

MARIO TESTINO KUJTON ORIGJINËN... As fotografi shumë i njohur i modës, Mario Testino, nuk i ka rezistuar tundimit përballë...

RRlTENl shpejtësinë e internetit me këtë truk të thjeshtë

Të gjithë jemi bërë të varur nga interneti. Shumica prej nesh ndjehemi të h umbur pa internet. ProbIemet me...

Vetëm 1 në 5 persona mund të gjejnë gabim në këtë foto: A mund ta gjeni edhe ju?

Diçka që nuk mund të mjaftojnë kurrë janë mashtruest e trurit. Tani, të rinjtë e sotëm preferojnë të rrijnë...

Ku gjendet qyteti ilir Damastion?

Qyteti Damastion për të cilin janë bërë përpjekje të shumta që të lokalizohet përmendet të gjeografi dhe historiani i antikitetit Straboni (vitet...

Recent Comments