6.1 C
Pristina
Saturday, March 6, 2021
Home KËSHILLA Këto truke pastrimi do ju kursejnë shumë kohë!

Këto truke pastrimi do ju kursejnë shumë kohë!

Të gjithëve na lodh pastrimi i shtëpisë sepse së pari na merr shumë kohë dhe në një farë mënyre është stresuese. Por çdo gjë bëhet më e lehtë nëse ju mësoni disa truke, që do ju lehtësojnë më shuam pastrimin. Dritare.net sot në këtë artikull do ju tregojë disa nga truket më të thjeshta që përveçse do ju mundësojë të keni shtëpi më të pastër, do ju kursejnë kohë por do ju lehtësojnë edhe jetën.

Metoda japoneze

Këto truke pastrimi do ju kursejnë shumë kohë!

Kjo lloj metode është fantastike që shtëpia juaj të ketë një pamje të përsosur. Nuk ka rëndësi nëse keni një shtëpi të madhe apo një apartament të ngushtë, sepse kudo që të jetoni ky lloj truku do ju ndihmojë jashtëzakonisht shumë.Para se të filloni pastrimin, hidhni poshtë të gjitha gjërat që nuk i përdorni më, këtë duhet ta bëni të paktën 1 ose dy herë në muaj. Sistemoni gjërat sipas kategorisë, sepse do jenë më ët lehta në përdorim. Mos i tejmbushni sirtarët sepse në këtë mënyrë, shumë rroba do ju mbeten pa veshur.

Parimi i i parë

Këto truke pastrimi do ju kursejnë shumë kohë!

Mos blini rroba që s’do i vishni asnjëherë. Para se të dilni për të bërë blerje ndajeni mendjen mirë se çfarë ju nevojitet.Një tjetër parim lidhur me pastrimin është ky që do ju ndihmojë të mos lodheni çdo ditë me pastrimin e shtëpisë. Jo çdo ditë ajo ka nevojë për t’u pastruar cep më cep. Gjatë ditëve mjafton që ju të pastroni ambientin ku kaloni çdo ditë. Dhe një truk tjetër shumë i rëndësishëm do ju ndihmojë për ndarjen e gjërave sipas rëndësisë. Merrni tre kuti dhe etiketoni ato si: mbaj, mund të kem nevojë, hidh.

Gjërat në vendin vendin e tyre

Këto truke pastrimi do ju kursejnë shumë kohë!

Një grua amerikane, Sandra Felton në vitin 1982 hartoi një sistem që e ndihmoi atë të mos gabonte me rregullat e shtëpisë.Ajo mendon se nuk është aspak e vështirë të mbash shtëpinë e pastër nëse me vete do të kesh gjithmonë urdhrin, ku për çdo gjë duhet të ketë vendin e vet. Mësojeni veten të vendosni gjërat në vendin e tyre. Ky zakon mund të përvetësohet pothuajse për 21 ditë.

Organizimi i një dhome

Këto truke pastrimi do ju kursejnë shumë kohë!

Ata familje që kanë fëmijë, e kuptojnë shumë mirë se me dhjetëra lodra,m dhe sende të bezdisshme e kthejnë shtëpinë në një lëmsh të vërtetë. Por jo vetëm, kjo mund të ndodh edhe në familjet ku ka vetëm të rritur, dhe gjëra të ndryshme e shkatërrojnë sistemimin e shtëpisë. Por sigurisht që duhet të merrni një vendim në lidhje me këto gjëra, duhet të mbani ato që vërtetë ju duhen dhe të hidhni poshtë të tjerat.

Një truk amerikan

Këto truke pastrimi do ju kursejnë shumë kohë!

Kjo është një metodë perfekte për të pastruar shtëpinë tuaj pa u lodhur dhe pa bërë një rrëmujë të madhe. Merrni disa kuti dhe një njërën nga to vendosni gjërat që nuk i përdorni. Këtë gjë bëjeni çdo ditë duke hedhur një gjë në kuti./dritare.net

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Vendi i parë në Evropë që lejon hyrjen e pasagjerëve të pavaksinuar

Numri i rasteve të regjistruara rishtas është krejt i vogël, dhe njerëzit e vaksinuar, si dhe ata që janë rikuperuar nga koronavirusi...

Historia e një greku që u vra për Shqipërinë(Video)

Histori e jashtzakonshme e një njeriu që dha jetën për Shqipërinë,ësht ajo e Lefter Talos nga zona  Vurgut që i përkiste minoritetit...

Ishulli grek pa Covid-19, të gjithë banorët të vaksinuar

Vendi i parë pa Covid-19 në Evropë është ishulli Kastelorizo në Greqi, ku të gjithë banorët janë vaksinuar.Një...

Pse Cezari tha frazën e njohur: “Erdha, pashë, fitova”?

Pse i konsideroi banorët e Britanisë, “hordhi barbarësh që shkëmbejnë gratë dhe torturojnë pulat”.Fraza e famshme e Jul Cezarit përmbledh fitoren e...

Recent Comments