6.1 C
Pristina
Monday, January 25, 2021
Home SHKENCË/TECH Tregu i telefonave pëson rënie enorme

Tregu i telefonave pëson rënie enorme

Për shkak të koronavirusit, shkurti ishte muaji më i keq në histori të industrisë së telefonëve pasi dërgesat në nivel global kanë pësuar rënie për 38 për qind.

“Strategy Analytics” thotë se kjo është rënia më e madhe në histori të tregut të telefonave, transmeton KOHA.

Në muajin e kaluar dërgesat e telefonave të mençur ra në 61.8 milionë njësi, nga 99.2 milionë sa ishte në muajin e njëjtë të vitit të kaluar.

Përhapja e koronavirusit ka bërë që fabrikat në Kinë të mbyllen, që është tregu më i madh i telefonëve.

“Shkurti i 2020 është rënia më e madhe në historinë e tregut të telefonave të mençur”, thotë Neil Mawston, drejtor ekzekutiv në Strategy Analytics. “Furnizimi dhe kërkesat për telefonat pësoi rënie masive në Kinë dhe Azi, e u ngadalësua në pjesën tjetër të botës. Është një periudhë të cilën industria e telefonave do të donte ta harronte”.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

”Mos më thoni se s’vjen më, Do e pres te pragu i derës,..”

MOS MË THONI ...Mos më thoni se vdiq,Mos më thoni se nuk është më,I miri e...

Në Shkurt 1939, në Madison Square Garden të New York-ut rreth 20,000 simpatizantë nazistë morën pjesë në një tubim të organizuar nga German American...

Nga Sokol NeçajGrupi i njohur German American Bund (Bund gjermanisht është "aleancë") ishte një nga grupet më...

Ja pse macet e pastrojnë vetën pasi t’i përkdhelni

Kafshët më të preferuara janë macet dhe qentë. Edhe pse qentë e fitojnë sfidën me macet është për t’u thënë se macet...

Mos e mbani teshtimën ! Ky është rreziku

Nëse jeni gati duke teshtitur, edhe nëse jeni në një vend të qetë, mjekët rekomandojnë që ta nxirrni teshtimën. Një 34-vjeçar nga...

Recent Comments