6.1 C
Pristina
Tuesday, January 26, 2021
Home KËSHILLA Simptomat e fshehura të anemisë

Simptomat e fshehura të anemisë

Anemia njihet gjerësisht si një sëmundje delikate, e cila konsiston në mospasjen e mjaftueshme të qelizave të kuqe të gjakut dhe për rrjedhojë nuk transportohet oksigjen në të gjithë trupin.

Kjo e fundit sjell pasoja mjaft të rënda për shëndetin, ndërkohë ne duhet të njohim disa nga shenjat e fshehura të anemisë të cilat në asnjë mënyrë nuk duhet që t’i injorojmë.

Këto janë disa nga shenjat:

Së pari, keni frymëmarrje të shkurtra herë pas here ose më saktë nuk arrini që të ngopeni mjaftueshëm me oksigjen. Kjo është shenja e parë e cila tregon që mund të vuani nga anemia.

Së dyti, ndiheni vazhdimisht të lodhur dhe nuk keni fuqi për të bërë asgjë.

Së treti, ndjeni dhimbje therëse në gjoks.

Së katërti, këmbët dhe duart tuaja qëndrojnë gjithnjë të ftohta, pavarësisht stinëve.

Së pesti, keni dhimbje të forta koke që përsëriten vazhdimisht.

Nëse po përjetoni simptomat e mësipërme duhet që menjëherë të drejtohemi tek mjeku i familjes, për t’u orientuar më pas tek një mjek specialist.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Arsyet përse ju rëndon koka kur nuk pini kafe në mëngjes

Është zakoni i secilit prej nesh sapo ngrihemi në mëngjes. Mund të shmangim me siguri vaktin e mëngjesit por kurrësesi kafen.

Ja pse salca e domateve quhet ‘keçap’

Ja pse salca e domateve quhet ‘keçap’ Autori: Lajmi.net Fun, Kuriozitete21:47, 4 November 2016 Keçapi më i vjetër në botë, Heinz Tomato...

Si funksionon valixhja nukleare e Presidentit të SHBA-së?

Valixhja e zezë që e ndjek gjithmonë Presidentin e SHBA-së, është arma më e fuqishme e të gjitha kohërave. Ja se çfarë...

Sekreti i madh që fshehu ishulli më i largët në botë

Një nga ishujt më të largët të botës, pothuajse 2,000 kilometra nga toka më e afërt, është i mbuluar me akull pothuaj...

Recent Comments