6.1 C
Pristina
Thursday, December 7, 2023

admin admin

385 POSTS0 COMMENTS
http://admin

Çfarë të shmangni për reduktimin e yndyrës dhe fryrjes së barkut

Yndyra dhe fryrja e barkut janë probleme të zakonshme që shumë individë po përpiqen t’i heqin qafe për përmirësimin e vetvetes. Yndyra e barkut –...

Gjumi i pinguinëve zgjat vetëm 4 sekonda!

Ata e përsërisin këtë 10 mijë herë në ditë, duke plotësuar 11 orë gjumë Gjumi I pingiunëve zgjat 4 sekonda, dhe këtë e përsërisin 10...

Pse në Bullgari ekziston statuja e “dragonjve të dashuruar”?

A e dinit që në Bullgari ekziston një statujë e “dy dragonjve të dashuruar”? Përveçse është tejet e bukur, ajo ka ngjallur shumë debate...

Studim i rrallë dhe i veçantë francez, për shtypin shqiptar të viteve 1848-1939

Aurenc Bebja Shkrimi në vijim është botuar në revistën e Universitetit të Shkencave të Shtypit të Parisit. Në numrin e tretë të saj (korrik-shtator 1939),...

Këto janë katër pijet që rekomandohet t’i konsumoni kur keni anemi

  Shkaktari më i shpeshtë i anemisë është mungesa e hekurit dhe pa të, organizmi nuk është në gjendje ta prodhojë hemoglobinën që u nevojitet...

Pediatër suedezë: Fëmijët nën dy vjeç nuk duhet të shikojnë ekranin

  Gjithashtu, ekspertët suedezë theksojnë se një orë në ditë është e mjaftueshme që fëmijët e moshës dy deri në pesë vjeç të jenë para...

Çaji i gjetheve të mjedrës sekreti për lindje të qetë? – Ja çka thonë mamitë

Lindja nuk është shëtitje në park, por një nënë ka pohuar se lindja e saj aktive zgjati vetëm gjashtë minuta – dhe ajo tentoi...

Dy produkte që konsumojmë rregullisht rrisin rrezikun e kancerit të zorrës, sipas studiuesve

  Ushqimet që konsumojmë shpesh, buka dhe alkooli, lidhen me një rrezik më të lartë të zhvillimit të kancerit të zorrës së trashë Studimi, i botuar...

Katër pije që rekomandohet t’i konsumoni kur keni anemi

Shkaktari më i shpeshtë i anemisë është mungesa e hekurit dhe pa të, organizmi nuk është në gjendje ta prodhojë hemoglobinën që u nevojitet...

Të biesh për të fjetur në të njëjtën orë çdo natë është më e rëndësishme

Ruajtja e një rutine të qëndrueshme gjumi duke shkuar në shtrat dhe duke u zgjuar në të njëjtën orë çdo ditë mund të jetë...

TOP AUTHORS

385 POSTS0 COMMENTS
1 POSTS0 COMMENTS
7 POSTS0 COMMENTS
5572 POSTS0 COMMENTS
17299 POSTS0 COMMENTS

Most Read

Kur mbreti i Anglisë George ll i kërkonte halifes muslimane të Andaluzisë Hishami lll, Bursa stutudimi për studentët anglezë

Letra daton vitin 1028: Zbulohet letra e mbretit të Anglisë Xhorxhit të II-të që i dërgoi Halifit të Andaluzisë, Hishamit të III-të. Në këtë letër,...

Planet për vendosjen e hebrenjve në Shqipëri

Daut Dauti Para disa ditësh gazeta izraelite ‘Haaretz’ botoi një artikull që kishte të bëjë me planin e vitit 1935 të gazetarit britanik, Leo Elton,...

Gjendja e arsimit në Kosovë sipas statistikave të vitit 1931: Rreth 80%-90% të pashkolluar apo analfabetë!

Jahja Drancolli Pas Luftës së Parë Botërore, Kosova, siç e kemi theksuar edhe në disa raste të tjera, u ripushtua nga Mbretëria e Serbisë dhe...

Zgjidhja për erën e keqe të hudhrës është pikërisht në frigoriferin tuaj

  Shumë njerëz janë të vetëdijshëm për vetitë e shëndetshme të hudhrës, por pavarësisht kësaj, ata shmangin ngrënien e saj për shkak të erës së...