6.1 C
Pristina
Thursday, December 7, 2023

admin admin

385 POSTS0 COMMENTS
http://admin

Heqja dorë nga kafeja e mëngjesit dhe çfarë ndodh në organizëm

  Njerëzit që preferojnë të nisin ditën me një filxhan kafeje, e kanë të pamundur të heqin dorë nga kjo traditë. Kafeina dhuron energji, e bën...

Gjumi i pinguinëve zgjat vetëm 4 sekonda!

  Gjumi I pinguinëve zgjat 4 sekonda, dhe këtë e përsërisin 10 mijë herë në ditë, duke kompletuar pothuajse 11 orë gjumë në total. Shkëputjet e...

Çfarë bote na pret deri në vitin 2050?

  Shkatërrimi i vazhdueshëm i natyrës në të gjithë planetin nga mesi i këtij shekulli do të rezultojë në goditje të mëdha në furnizimin me...

Sa është e dëmshme ta pini ujin që ka qëndruar gjatë natës

  Lënia e një gote me ujë në tavolinën pranë shtratit, është një praktikë relativisht e shpeshtë. Nëse zgjoheni të etur në mes të natës...

10 shenja që tregojnë se shëndeti juaj mendor ka nevojë për ndihmë: Nëse plotësoni 7, duhet të shqetësoheni

  Në shumicën e rasteve kur shfaqet një sëmundje mendore, “diçka nuk shkon në tru “. Ose ka një çekuilibër të hormoneve, ose ka një...

A e dini pse britanikët e shoqërojnë çajin me qumësht?

  Kur moti bëhet më i freskët, shumica e njerëzve i drejtohen pijeve të nxehta për të marrë më tepër ngrohtësi.   Ndër pijet e preferuara padyshim...

Universiteti i Oksfordit shpall fjalën e vitit

  Universiteti i Oksfordit emëroi “Rizz” si fjalën e vitit për shkak të popullaritetit të termit që Gjenerata Z përdor për të përshkruar aftësinë e...

Mos rrini me kolegët që ju mbushin me negativitet

Mund të jetë tepër stresuese të jesh i pakënaqur në punë. Shumë njerëz janë duke luftuar me veten për të shijuar punën më shumë....

A e dini pse britanikët e shoqërojë çajin me qumësht?

Një nga vendet që njihen për konsumin e lartë të çajit në botë është edhe Britania, ku kjo pije është rrënjosur thellë në traditë...

Prishtina në tetor të 1918-s e ngufatur prej serbëve refugjatë

“Refugjatët serbë tubohen në vende - vende dhe informohen mes vete. Një grumbull i refugjatëve është para xhamisë, tjetri para portës së pushtetit, disa...

TOP AUTHORS

385 POSTS0 COMMENTS
1 POSTS0 COMMENTS
7 POSTS0 COMMENTS
5572 POSTS0 COMMENTS
17299 POSTS0 COMMENTS

Most Read

Kur mbreti i Anglisë George ll i kërkonte halifes muslimane të Andaluzisë Hishami lll, Bursa stutudimi për studentët anglezë

Letra daton vitin 1028: Zbulohet letra e mbretit të Anglisë Xhorxhit të II-të që i dërgoi Halifit të Andaluzisë, Hishamit të III-të. Në këtë letër,...

Planet për vendosjen e hebrenjve në Shqipëri

Daut Dauti Para disa ditësh gazeta izraelite ‘Haaretz’ botoi një artikull që kishte të bëjë me planin e vitit 1935 të gazetarit britanik, Leo Elton,...

Gjendja e arsimit në Kosovë sipas statistikave të vitit 1931: Rreth 80%-90% të pashkolluar apo analfabetë!

Jahja Drancolli Pas Luftës së Parë Botërore, Kosova, siç e kemi theksuar edhe në disa raste të tjera, u ripushtua nga Mbretëria e Serbisë dhe...

Zgjidhja për erën e keqe të hudhrës është pikërisht në frigoriferin tuaj

  Shumë njerëz janë të vetëdijshëm për vetitë e shëndetshme të hudhrës, por pavarësisht kësaj, ata shmangin ngrënien e saj për shkak të erës së...