Një nga problemet më të zakonshme shëndetësore sot është padyshim dhimbja e kyçeve. Gjendje të ndryshme mund të shkaktojnë lëndime në kocka, ligamente dhe kërc rreth kyçeve.

Nëse keni dhimbje kyçesh, do të vini re simptoma të ndryshme: ënjtje, nxehtësi, dobësi, skuqje, paqëndrueshmëri, butësi dhe humbje të diapazonit të lëvizjes së kyçit.

Dhimbja e kyçeve mund të bëhet jashtëzakonisht e dhimbshme. Për fat të mirë, këtu do t’ju prezantojmë diçka natyrale që do t’ju ndihmojë të merrni një lehtësim të menjëhershëm. Është jashtëzakonisht e thjeshtë dhe të gjithë përbërësit mund t’i keni në shtëpi!

Limoni është një frut i pasur në minerale dhe vitamina siç vitamin A, B6, C, B1, fosfor, kalcium, kalium, pektin, magnez, etj. Shumë njerëz përdorin vetëm mishin e limonit, por nuk e dinë se edhe lëkura e limonit ka shumë përfitime shëndetësore!

Zhvishem limon përmban disa prona shumë të fuqishme antiseptik dhe anti-inflamator. Është i shkëlqyer për lehtësimin e dhimbjeve nervore si dhe për përmirësimin e shëndetit të enëve tuaja të gjakut. Është gjithashtu një mënyrë shumë efektive për të lehtësuar dhimbjet e kyçeve.

Këtu ju paraqesim 2 mënyra se si lëkura e limonit do t’ju ndihmojë kundër dhimbjeve të kyçeve!

Fillimisht grijeni lëkurën e limonit, por kujdes! Do të fërkoni vetëm pjesën e verdhë!
Vendosni lëkurën e limonit në zonat ku ndjeni dhimbje në kyçe dhe vendosni një fashë mbi to.
Lëreni kështu për disa orë. Do të habiteni nga rezultatet!

Një tjetër recetë është kjo:

Përbërësit

Dy limonë (mundësisht organik)
Vaj ulliri ekstra i virgjer
Gjethet e eukaliptit
Thjesht qëroni limonin dhe mbajini lëkurat në një kavanoz qelqi. Sigurohuni që t’i mbuloni plotësisht me vaj ulliri ekstra të virgjër. Më pas shtoni gjethet e eukaliptit. Mbylleni kavanozin fort dhe lëreni të pushojë për 2 javë.
Kur të ketë mbaruar kjo periudhë, mund ta përdorni përzierjen. Zhyt një garzë dhe vendose në zonën e dhimbshme. Mbulojeni me një fashë.
Për rezultate më të mira, aplikojeni këtë metodë çdo natë para se të shkoni në shtrat. Kjo terapi fizike do të ketë më shumë kohë për veprim pasi nuk lëvizni fare!
Provojeni sot! Do të habiteni vërtet se si një metodë natyrale mund t’ju ndihmojë kaq shumë!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here