6.1 C
Pristina
Tuesday, January 25, 2022
Home RETROSPEKTIVË Pamjet e rralla nga Shkodra në Podgoric’ e Ulqin

Pamjet e rralla nga Shkodra në Podgoric’ e Ulqin

NË VERI

 Nga albumi i fotografit të njohur francez Pierre de Gigord: ”Pamje të Dalmacisë, Malit të Zi, Shqipërisë dhe Korfuzit, 1891” shkëputëm pamjet nga jeta e përditshme e shqiptarëve të kohës.

Ai kishte realizuar rreth 6 000 imazhe fotografike në të gjithë Perandorinë Osmane, duke përfshirë edhe Shqipërinë. Fotografitë e rralla janë realizuar në veri të Shqipërisë, në qytetet Shkodër, Podgoricë dhe në Ulqin…

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Do habiteni/Receta që mban zemrën e shëndetshme

Limoni dhe hudhra përdoren zakonisht për të marinuar mishin ose për t’i shtuar më shumë shije sallatës. Por duket...

Nën këmbët tona, shkencëtarët zbulojnë shenja të një strukture të fshehur brenda bërthamës së Tokës

Shkencëtarë kanë zbuluar shenja të një strukture të fshehur brenda bërthamës së Tokës. Duke folur për këtë zbulim ata janë shprehur se...

“Gjuha shqipe është më e vjetër se greqishtja dhe latinishtja”

Në librin “Etnologjia e Shqiptarëve” , Kristo Frashëri na e paraqet zbërthimin që Sami Frashëri i kishte bërë...

Darka e Lamës!

Siç dihet nga e kaluara jonë e lashtë ndër vite, shqiptarët kanë trashëguar doke dhe tradita të sakrifikimit, përkujtimit, gëzimit dhe falenderimit.

Recent Comments