Përveç shijes së shijshme, arrat na furnizojnë me energji dhe ofrojnë shumë përfitime shëndetësore. Shkenca pretendon se vetëm shtatë arra në ditë mund të lehtësojnë ndjeshëm shenjat e plakjes dhe të mbrojnë nga sëmundjet e zemrës.

Mbrojnë zemrën

Arrat janë një burim i shkëlqyer i lëndëve ushqyese të vlefshme. Ata përmbajnë antioksidantë, acide yndyrore cilësore, hekur, kalcium, magnez, fosfor, zink, mangan, selen dhe vitamina B, E dhe K. Përmbajnë acid alfa-linolenik, një lloj acidi yndyror omega-3 që gjendet vetëm në bimë dhe luan një rol të rëndësishëm në mirëmbajtjen e zemrës.

Arrat ndihmojnë në ruajtjen e niveleve optimale të insulinës në gjak, uljen e kolesterolit dhe triglicerideve, ndërsa një numër i madh fitonutrientësh ndihmojnë trupin të luftojë kundër plakjes, prostatës, sëmundjeve neurologjike dhe inflamacioneve.

Largojnë stresin

Sasitë e larta të acideve yndyrore omega-3 në arra e bëjnë atë një ushqim të shkëlqyeshëm për trurin – këto acide dihet se ndihmojnë në reduktimin e simptomave të depresionit, hiperaktivitetit dhe sëmundjes së Alzheimerit. Arrat dhe vaji i tyre gjithashtu kontribuojnë në uljen e niveleve të stresit dhe uljen e presionit të lartë të gjakut të shkaktuar nga stresi, pohojnë shkencëtarët.

Largojnë rrudhat, zbokthin dhe parandalojnë rënien e flokëve

Vaji i arrës, përveçse përdoret në dietë, hidraton, rinovon lëkurën dhe rrudhat. Trajton zbokthin, rënien e flokëve dhe yndyrën. Gjendet në shumë produkte të kujdesit dhe është gjithashtu i shkëlqyer si vaj masazh

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here